• benchmark.pl
 • Mobile
 • Szykuje się nowy podatek, który odczuje wielu z nas. To podatek od smartfonów i tabletów
Mobile

Szykuje się nowy podatek, który odczuje wielu z nas. To podatek od smartfonów i tabletów

z dnia
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
66 komentarzy Dyskutuj z nami

Uważacie, że ceny smartfonów są wysokie? Jeszcze chwila i może okazać się, że będziemy za obecnym stanem tęsknić. Coraz głośniej mówi się bowiem o nowym podatku, którym objęte zostaną między innymi smartfony i tablety.

Sektor kultury w kryzysie, trwają poszukiwania pieniędzy

Przedłużająca się pandemia koronawirusa staje się coraz bardziej dokuczliwa, także dla osób, które szczęśliwe mogą cieszyć się dobrym zdrowiem. Niesie bowiem za sobą również skutki ekonomiczne i kolejne grupy zawodowe zaczynają narzekać na swoją sytuację finansową. Do tej pory nieco w cieniu pozostawał sektor kultury, ale zaczyna się to zmieniać. O tym, w jak kiepskim położeniu się znajduje opowiedział Miłosz Bembinow, zastępca prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Na antenie radia TOK FM padły słowa, które mogą wielu zainteresować.

Okazuje się, że ZAiKS ma już plan, a nawet gotową propozycję dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe finanse dla sektora kultury miałyby wedle założeń pochodzić z urealnienia opłaty od czystych nośników oraz aktualizacji listy urządzeń zdolnych do powielania twórczości w różnych jej formach. Co dokładnie oznaczałoby to w praktyce?

Podatek w wysokości 6% na smartfony i tablety niewykluczony

Najbardziej łakomym kąskiem są tutaj urządzenia, z których każdego dnia korzysta wielu z nas - smartfony, ale też klasyczne telefony oraz tablety. Dlaczego? Nie jest bowiem tajemnicą, iż pozwalają na korzystanie z dorobku artystów (w tym przypadku głównie muzyków i filmowców). To gra o wysoką stawkę, bo na podstawie danych z 2018 roku oszacowano, że z samych smartfonów i telefonów osiągnięto by około 93 mln złotych. To jednak nie wszystko. Celem są również tablety, a nawet telewizory Smart TV, bo wtedy kwota znacząco rośnie. Co tutaj istotne, oszacowano ją przy założeniu podatku w wysokości do 1,5%. ZAIKS sugeruje jednak, że w przypadku smartfonów i tabletów powinien on wzrosnąć do 6%.

Co ciekawe, padają określenia, iż nie jest to podatek od obywateli. Łatwo można sobie jak wyobrazić, kto go odczuje i kto będzie musiał liczyć się z większymi wydatkami. Tak, teoretycznie producenci i importerzy. W praktyce zapłacą to jednak przecież konsumenci.

Nowy podatek od smartfonów a prawo

Przepisy są tutaj dość jasne. Aktualizacja listy urządzeń zdolnych do powielania twórczości w różnych jej formach może zostać wprowadzona przez odpowiednie rozporządzenie. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi natomiast, że omawiane opłaty mogą sięgać 3% ceny urządzeń. Ustawy mają jednak to do siebie, że można je zmieniać. Niekiedy bez większych problemów.

Źródło: tokfm

Warto zobaczyć również:

Komentarze

66
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  awesome1337
  Lubicie niskie podatki? To się dobrze składa, mam dla was 5 nowych niskich podatków

  propaganda kosztuje, widać ze kłamanie w TVP tanie nie jest ale jakoś trzeba przekupić idiotów kiełbasa wyborcza
  50
 • avatar
  KENJI512
  ZAIKS - największy rak na polskiej kulturze i promowaniu treści artystycznych. Niech sobie zrzutki robią, nikt nie każe im udostępniać materiałów na urządzenia mobilne.
  32
 • avatar
  Marc1n
  Może kontrola NIK w ZAIKS najpierw? Niech się pochwalą jak wypłacają tantiemy artystom, bo słyszałem że uzyskać ich nie sposób.
  20
 • avatar
  rlistek
  Zamknąć ten cały ZAIKS i tyle. Dobrzy artyści bez problemów sprzedają swoją twórczość bez żadnych przymusowych haraczy.
  13
 • avatar
  mufasa
  w trosce o swoje zdrowie psychiczne a i Wasze strzelę sobie setke czystego spirtu z pieprzem
  może jeszcze podatek od rozmiaru stopy?!
 • avatar
  Summerlovr
  Czyzby rozdawnictwo naszego rzadu dalo w kosc budzetowi panstwa i teraz trzeba odebrac te pieniadze jako podatek ? A to ci nowosc...
 • avatar
  kitamo
  Hołdys to pewnie nie może spać od kilku dni bo jest zajarany na maxa tym ze będzie podatek.
 • avatar
  czapelka21
  Moje pytanie czy autorzy skupieni w ZAIKSIE płacą cokolwiek i komukolwiek np. za oglądanie przez nich filmiku kulinarnego na youtubie? Nie płacą? bo tam od finansowania serwisu jest oglądanie reklam? To zapraszam ZAIKS do wyświetlania reklam i zajęcie się szukaniem dochodu w uczciwy sposób. Instytucja do zamknięcia...
 • avatar
  pawcio75
  Najpierw artyści niech płacą jak każdy, ZUS i inne podatki a nie przez 40 lat 14 groszy do ok 20 zł pod koniec kariery!!!! A złodziei z ZAIKS to fizycznie trzeba zutylizować bo pamiętam jak oryg. płyta CD kosztowała ok. 50zł to artysta dostawał z tego 6-8zł. a reszta szła dla nierobów z ZAIKSU! Pierwszym który się temu sprzeciwił był KAZIK i KULT!!!
 • avatar
  pawluto
  Czy te debile w reszcie zmądrzeją ??? Podatek od pierdzenia ???
  Wiecie że Zaiks pobiera podatek od sprzedaży czystych płyt cd i dvd , bo każdy może sobie na nie nagrać pirackie filmy i muzykę...!!
  Ale jak nagrywam na te płyty zdjęcia zrobione moim aparatem cyfrowym to Zaiks nie zwraca mi zapłaconego podatku...Dlaczego ??? Mega draństwo...
  O podatku od smartfonów to już słyszałem chyba 5 lat temu i już wtedy ponownie pukałem się w czoło...
  I tak samo jak przy czystych płytach , Zaiks argumentował podatek od smartfonów tym że na można sobie na niego ściągnąć piracką muzykę w mp3...!!! Rozumiecie ??? Oni sobie z nas kpią !!!
 • avatar
  tokacz
  ZAIKS od wielu lat próbuje wymusić wprowadzenie tego podatku tak samo jak wymusili od czystych nośników cd itp. Nic nowego...
 • avatar
  Aranda
  Do redakcji! Od kiedy to się coraz głośniej o tym mówi? Dlaczego nie napiszecie że te głośniej już było w 2014( przynajmniej ja o takiej dacie wiem) roku bo banda cwaniaków z ZAIKSU i polscy pseudo artyści szukają dodatkowych pieniędzy dla siebie. I szukają nie od dziś. A tu puścili newsa a gawiedź już szczeka że PiS , że dobra zmiana, że TVP... Czytajcie od kiedy mają ten plan: https://zaiks.org.pl/745,111,czyste_nosniki_–_nie_podatek_i_nie_od_piractwa
 • avatar
  qwerty
  Będzie się kupowało w chinach i tylko zapłaci się vat.
 • avatar
  Arnett
  Najgorsze jest to, że potem debile typu "Hołdys" znani z Zaiksu oraz akcji typu "ofiarował pewnej firmie za darmo swoją piosenkę do śpiewania, by zintegrować personel w tych trudnych chwilach" te pieniążki dostają.
 • avatar
  gacorek11
  Zaiks wciąż żyje w pereelowskiej rzeczywistości chyba XD
 • avatar
  Klops
  Cukier zabija...
 • avatar
  BariGT
  Jedyna parta opowiadająca się za obniżeniem podatków - Konfederacja ma poniżej 10% poparcia a jednocześnie wszystkim nie pasują nowe podatki - czego ja nie zrozumiałem?
 • avatar
  studionti
  Zlikwidować ZAIKS i problem z głowy. *Wycie żalu POwca Hołdysa.
 • avatar
  serkules
  Podpowiem rządowi jeszcze lepszy pomysł. Niemal każde auto osobowe jest w stanie przekroczyć dozwoloną prędkość na danym odcinku drogi. Proponuję w formie ryczałtu obciążyć każdego kierowcę mandatem za potencjalną możliwość przekroczenia dozwolonej prędkości. Pomysł jest równie dobry jak ten ZAIKSu a dochody mogą być znacznie wyższe, bo w Polsce mamy kilka milionów osób z prawem jazdy.

  Jeszcze do niedawna cały świat nabijał się z Korei Północnej i pomysłów jego przywódcy. Za chwilę to Polska wybije się tutaj na pierwszy plan.
 • avatar
  Mar3k
  Daj rękę a uwalą całą razem z ramieniem, a potem przyjdą po resztę. Co potem kiedy opodatkowane będzie już absolutnie wszystko, podatek od luksusu? A sorry to już jest od dawna! Więc może podatek od słońca i deszczu?
 • avatar
  Konto usunięte
  Niech Niemcy czym prędzej przejmują ten biało-czerwony ściek i będzie lepiej.
  -1
 • avatar
  Ciekawski_
  Ta pandemia to jedna jedna wielka propaganda strachu. Oni chyba celowo chcą ubić gospodarkę. Ten cały koronawirus to nic innego jak kolejna wersja grypy sezonowej, a przynajmniej jest podobnie groźny - https://www.youtube.com/watch?v=QBbuULovw2k&fbclid=IwAR1JwKz4Y9uGxHylY7CxcBgO5Yu8Fzo2gxBcgyF2eQYLDB30TV7A5t-JrFM
  Zamiast wyciągać kasę od i tak biednych Polaków, niech natychmiast zniosą wszystkie ograniczenia i wypłacą odszkodowania tym co ponieśli straty.
  -2
 • avatar
  Ciekawski_
  Chłopaki wy chociaż zerknęliście na ten link co podałem?
  https://www.youtube.com/watch?v=QBbuULovw2k&fbclid=IwAR1JwKz4Y9uGxHylY7CxcBgO5Yu8Fzo2gxBcgyF2eQYLDB30TV7A5t-JrFM
  Tu jest jak byk podane, że większość ludzi nawet nie wie, że chorowała na tego wirusa. Tak jak ze zwykłą grypą. To są rzetelne badania, a nie żadne teorie.

  Cytat:
  "Nasze badanie immunologiczne z Santa Clara w Kalifornii jest już dostępne. Pokazuje ono, że 50-85 razy nie doszacowano liczby infekcji, a zatem 50-85 razy zawyżono wskaźnik śmiertelności infekcji”.
  źródło - https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.14.20062463v1

  Łykacie jak pelikany tą propagandę z TVPis.

  Wyśnię kto mówi te słowa, żeby nie było, że to jakiś krzykacz internetowy:
  „dr John Ioannidis profesor medycyny, badań i polityki zdrowotnej oraz danych biomedycznych w Stanford University School of Medicine, oraz profesor statystyki w Stanford University School of Humanities and Sciences. Jest dyrektorem Centrum Badań Zapobiegawczych Stanforda i współ dyrektorem Meta-Research Innovation Center w Stanford (METRICS). Jest także redaktorem naczelnym European Journal of Clinical Investigation. Był przewodniczącym Wydziału Higieny i Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Ioannina, a także adiunktem w Tufts University School of Medicine. Jako lekarz, naukowiec i autor przyczynił się do medycyny opartej na dowodach, epidemiologii, analizy danych i badań klinicznych. Ponadto był pionierem w dziedzinie meta-badań. Wykazał, że wiele opublikowanych badań nie spełnia dobrych naukowych standardów dowodowych”.
  -5
 • avatar
  owatanka
  Zaiks powinien byc skasowany , zaiks istnieje tylko po to aby krasc pieniadze artystow bo i tak z zaiksu dla artystow ledwo co skapnie ale prezesi szaleja furami za setki tysiecy zlotych.

  A i ten ich pomysl nie jest nowy byl juz kilka laat temu i powraca jak bumerang widmo.
 • avatar
  Miszkurka2000
  Taki ten ZAIKS nowoczesny, że od smartfonów chce podatek ściągać ale żeby ich strona mogła się prezentować w wersji mobilnej to nie, po co ...