• benchmark.pl
 • Mobile
 • Szykuje się nowy podatek, który odczuje wielu z nas. To podatek od smartfonów i tabletów
Mobile

Szykuje się nowy podatek, który odczuje wielu z nas. To podatek od smartfonów i tabletów

przeczytasz w 2 min.

Uważacie, że ceny smartfonów są wysokie? Jeszcze chwila i może okazać się, że będziemy za obecnym stanem tęsknić. Coraz głośniej mówi się bowiem o nowym podatku, którym objęte zostaną między innymi smartfony i tablety.

Sektor kultury w kryzysie, trwają poszukiwania pieniędzy

Przedłużająca się pandemia koronawirusa staje się coraz bardziej dokuczliwa, także dla osób, które szczęśliwe mogą cieszyć się dobrym zdrowiem. Niesie bowiem za sobą również skutki ekonomiczne i kolejne grupy zawodowe zaczynają narzekać na swoją sytuację finansową. Do tej pory nieco w cieniu pozostawał sektor kultury, ale zaczyna się to zmieniać. O tym, w jak kiepskim położeniu się znajduje opowiedział Miłosz Bembinow, zastępca prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Na antenie radia TOK FM padły słowa, które mogą wielu zainteresować.

Okazuje się, że ZAiKS ma już plan, a nawet gotową propozycję dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe finanse dla sektora kultury miałyby wedle założeń pochodzić z urealnienia opłaty od czystych nośników oraz aktualizacji listy urządzeń zdolnych do powielania twórczości w różnych jej formach. Co dokładnie oznaczałoby to w praktyce?

Podatek w wysokości 6% na smartfony i tablety niewykluczony

Najbardziej łakomym kąskiem są tutaj urządzenia, z których każdego dnia korzysta wielu z nas - smartfony, ale też klasyczne telefony oraz tablety. Dlaczego? Nie jest bowiem tajemnicą, iż pozwalają na korzystanie z dorobku artystów (w tym przypadku głównie muzyków i filmowców). To gra o wysoką stawkę, bo na podstawie danych z 2018 roku oszacowano, że z samych smartfonów i telefonów osiągnięto by około 93 mln złotych. To jednak nie wszystko. Celem są również tablety, a nawet telewizory Smart TV, bo wtedy kwota znacząco rośnie. Co tutaj istotne, oszacowano ją przy założeniu podatku w wysokości do 1,5%. ZAIKS sugeruje jednak, że w przypadku smartfonów i tabletów powinien on wzrosnąć do 6%.

Co ciekawe, padają określenia, iż nie jest to podatek od obywateli. Łatwo można sobie jak wyobrazić, kto go odczuje i kto będzie musiał liczyć się z większymi wydatkami. Tak, teoretycznie producenci i importerzy. W praktyce zapłacą to jednak przecież konsumenci.

Nowy podatek od smartfonów a prawo

Przepisy są tutaj dość jasne. Aktualizacja listy urządzeń zdolnych do powielania twórczości w różnych jej formach może zostać wprowadzona przez odpowiednie rozporządzenie. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi natomiast, że omawiane opłaty mogą sięgać 3% ceny urządzeń. Ustawy mają jednak to do siebie, że można je zmieniać. Niekiedy bez większych problemów.

Źródło: tokfm

Warto zobaczyć również:

Komentarze

66
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  awesome1337
  50
  Lubicie niskie podatki? To się dobrze składa, mam dla was 5 nowych niskich podatków

  propaganda kosztuje, widać ze kłamanie w TVP tanie nie jest ale jakoś trzeba przekupić idiotów kiełbasa wyborcza
  • avatar
   KENJI512
   32
   ZAIKS - największy rak na polskiej kulturze i promowaniu treści artystycznych. Niech sobie zrzutki robią, nikt nie każe im udostępniać materiałów na urządzenia mobilne.
   • avatar
    Marc1n
    20
    Może kontrola NIK w ZAIKS najpierw? Niech się pochwalą jak wypłacają tantiemy artystom, bo słyszałem że uzyskać ich nie sposób.
    • avatar
     rlistek
     13
     Zamknąć ten cały ZAIKS i tyle. Dobrzy artyści bez problemów sprzedają swoją twórczość bez żadnych przymusowych haraczy.
     • avatar
      mufasa
      8
      w trosce o swoje zdrowie psychiczne a i Wasze strzelę sobie setke czystego spirtu z pieprzem
      może jeszcze podatek od rozmiaru stopy?!
      • avatar
       Summerlovr
       7
       Czyzby rozdawnictwo naszego rzadu dalo w kosc budzetowi panstwa i teraz trzeba odebrac te pieniadze jako podatek ? A to ci nowosc...
       • avatar
        kitamo
        6
        Hołdys to pewnie nie może spać od kilku dni bo jest zajarany na maxa tym ze będzie podatek.
        • avatar
         czapelka21
         6
         Moje pytanie czy autorzy skupieni w ZAIKSIE płacą cokolwiek i komukolwiek np. za oglądanie przez nich filmiku kulinarnego na youtubie? Nie płacą? bo tam od finansowania serwisu jest oglądanie reklam? To zapraszam ZAIKS do wyświetlania reklam i zajęcie się szukaniem dochodu w uczciwy sposób. Instytucja do zamknięcia...
         • avatar
          pawcio75
          6
          Najpierw artyści niech płacą jak każdy, ZUS i inne podatki a nie przez 40 lat 14 groszy do ok 20 zł pod koniec kariery!!!! A złodziei z ZAIKS to fizycznie trzeba zutylizować bo pamiętam jak oryg. płyta CD kosztowała ok. 50zł to artysta dostawał z tego 6-8zł. a reszta szła dla nierobów z ZAIKSU! Pierwszym który się temu sprzeciwił był KAZIK i KULT!!!
          • avatar
           pawluto
           5
           Czy te debile w reszcie zmądrzeją ??? Podatek od pierdzenia ???
           Wiecie że Zaiks pobiera podatek od sprzedaży czystych płyt cd i dvd , bo każdy może sobie na nie nagrać pirackie filmy i muzykę...!!
           Ale jak nagrywam na te płyty zdjęcia zrobione moim aparatem cyfrowym to Zaiks nie zwraca mi zapłaconego podatku...Dlaczego ??? Mega draństwo...
           O podatku od smartfonów to już słyszałem chyba 5 lat temu i już wtedy ponownie pukałem się w czoło...
           I tak samo jak przy czystych płytach , Zaiks argumentował podatek od smartfonów tym że na można sobie na niego ściągnąć piracką muzykę w mp3...!!! Rozumiecie ??? Oni sobie z nas kpią !!!
           • avatar
            tokacz
            4
            ZAIKS od wielu lat próbuje wymusić wprowadzenie tego podatku tak samo jak wymusili od czystych nośników cd itp. Nic nowego...
            • avatar
             Aranda
             4
             Do redakcji! Od kiedy to się coraz głośniej o tym mówi? Dlaczego nie napiszecie że te głośniej już było w 2014( przynajmniej ja o takiej dacie wiem) roku bo banda cwaniaków z ZAIKSU i polscy pseudo artyści szukają dodatkowych pieniędzy dla siebie. I szukają nie od dziś. A tu puścili newsa a gawiedź już szczeka że PiS , że dobra zmiana, że TVP... Czytajcie od kiedy mają ten plan: https://zaiks.org.pl/745,111,czyste_nosniki_–_nie_podatek_i_nie_od_piractwa
             • avatar
              qwerty
              3
              Będzie się kupowało w chinach i tylko zapłaci się vat.
              • avatar
               Arnett
               3
               Najgorsze jest to, że potem debile typu "Hołdys" znani z Zaiksu oraz akcji typu "ofiarował pewnej firmie za darmo swoją piosenkę do śpiewania, by zintegrować personel w tych trudnych chwilach" te pieniążki dostają.
               • avatar
                gacorek11
                3
                Zaiks wciąż żyje w pereelowskiej rzeczywistości chyba XD
                • avatar
                 Klops
                 2
                 Cukier zabija...
                 • avatar
                  BariGT
                  1
                  Jedyna parta opowiadająca się za obniżeniem podatków - Konfederacja ma poniżej 10% poparcia a jednocześnie wszystkim nie pasują nowe podatki - czego ja nie zrozumiałem?
                  • avatar
                   studionti
                   1
                   Zlikwidować ZAIKS i problem z głowy. *Wycie żalu POwca Hołdysa.
                   • avatar
                    serkules
                    1
                    Podpowiem rządowi jeszcze lepszy pomysł. Niemal każde auto osobowe jest w stanie przekroczyć dozwoloną prędkość na danym odcinku drogi. Proponuję w formie ryczałtu obciążyć każdego kierowcę mandatem za potencjalną możliwość przekroczenia dozwolonej prędkości. Pomysł jest równie dobry jak ten ZAIKSu a dochody mogą być znacznie wyższe, bo w Polsce mamy kilka milionów osób z prawem jazdy.

                    Jeszcze do niedawna cały świat nabijał się z Korei Północnej i pomysłów jego przywódcy. Za chwilę to Polska wybije się tutaj na pierwszy plan.
                    • avatar
                     Mar3k
                     1
                     Daj rękę a uwalą całą razem z ramieniem, a potem przyjdą po resztę. Co potem kiedy opodatkowane będzie już absolutnie wszystko, podatek od luksusu? A sorry to już jest od dawna! Więc może podatek od słońca i deszczu?
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      -1
                      Niech Niemcy czym prędzej przejmują ten biało-czerwony ściek i będzie lepiej.
                      • avatar
                       Ciekawski_
                       -2
                       Ta pandemia to jedna jedna wielka propaganda strachu. Oni chyba celowo chcą ubić gospodarkę. Ten cały koronawirus to nic innego jak kolejna wersja grypy sezonowej, a przynajmniej jest podobnie groźny - https://www.youtube.com/watch?v=QBbuULovw2k&fbclid=IwAR1JwKz4Y9uGxHylY7CxcBgO5Yu8Fzo2gxBcgyF2eQYLDB30TV7A5t-JrFM
                       Zamiast wyciągać kasę od i tak biednych Polaków, niech natychmiast zniosą wszystkie ograniczenia i wypłacą odszkodowania tym co ponieśli straty.
                       • avatar
                        Ciekawski_
                        -5
                        Chłopaki wy chociaż zerknęliście na ten link co podałem?
                        https://www.youtube.com/watch?v=QBbuULovw2k&fbclid=IwAR1JwKz4Y9uGxHylY7CxcBgO5Yu8Fzo2gxBcgyF2eQYLDB30TV7A5t-JrFM
                        Tu jest jak byk podane, że większość ludzi nawet nie wie, że chorowała na tego wirusa. Tak jak ze zwykłą grypą. To są rzetelne badania, a nie żadne teorie.

                        Cytat:
                        "Nasze badanie immunologiczne z Santa Clara w Kalifornii jest już dostępne. Pokazuje ono, że 50-85 razy nie doszacowano liczby infekcji, a zatem 50-85 razy zawyżono wskaźnik śmiertelności infekcji”.
                        źródło - https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.14.20062463v1

                        Łykacie jak pelikany tą propagandę z TVPis.

                        Wyśnię kto mówi te słowa, żeby nie było, że to jakiś krzykacz internetowy:
                        „dr John Ioannidis profesor medycyny, badań i polityki zdrowotnej oraz danych biomedycznych w Stanford University School of Medicine, oraz profesor statystyki w Stanford University School of Humanities and Sciences. Jest dyrektorem Centrum Badań Zapobiegawczych Stanforda i współ dyrektorem Meta-Research Innovation Center w Stanford (METRICS). Jest także redaktorem naczelnym European Journal of Clinical Investigation. Był przewodniczącym Wydziału Higieny i Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Ioannina, a także adiunktem w Tufts University School of Medicine. Jako lekarz, naukowiec i autor przyczynił się do medycyny opartej na dowodach, epidemiologii, analizy danych i badań klinicznych. Ponadto był pionierem w dziedzinie meta-badań. Wykazał, że wiele opublikowanych badań nie spełnia dobrych naukowych standardów dowodowych”.
                        • avatar
                         owatanka
                         0
                         Zaiks powinien byc skasowany , zaiks istnieje tylko po to aby krasc pieniadze artystow bo i tak z zaiksu dla artystow ledwo co skapnie ale prezesi szaleja furami za setki tysiecy zlotych.

                         A i ten ich pomysl nie jest nowy byl juz kilka laat temu i powraca jak bumerang widmo.
                         • avatar
                          Miszkurka2000
                          0
                          Taki ten ZAIKS nowoczesny, że od smartfonów chce podatek ściągać ale żeby ich strona mogła się prezentować w wersji mobilnej to nie, po co ...