Filmy / seriale / VOD

Ile Netflix zyska na zablokowaniu opcji dzielenia się hasłem?

przeczytasz w 2 min.

Niektórzy analitycy przewidują, że Netflix może zauważalnie zwiększyć swoje przychody jeśli tylko zdecyduje się solidniej egzekwować regulamin.

1,6 miliarda dolarów rocznie w tle

Doniesienia o tym, iż Netflix chciałby ukrócić proceder współdzielenia konta zaczęły pojawiać się już jakiś czas temu. Wydawało się, że skończy się na spekulacjach, ale jednak ostatnio czarna dla niektórych użytkowników wizja zaczęła się urzeczywistniać. I patrząc na pojawiające się w tym kontekście kwoty działania podejmowane przez zarządzających serwisem nie powinny nikogo dziwić.

Według szacunków analityków z Cowen & Co., na raport których powołuje się między innymi Variety, Netflix może wiele zyskać na dokręceniu niektórym śruby. Pada w tym kontekście kwota 1,6 miliarda dolarów rocznie. Oczywiście przy założeniu, że opłaty za współdzielenie konta zostaną wprowadzone na całym świecie.

Dużo? Dla przeciętnego człowieka owszem, a dla takiej firmy? Okazuje się, że też. Mowa bowiem o kwocie, która dla przykładu pozwoliłaby na zwiększenie przychodów, jakie wedle szacunków Netflix osiągnie w bieżącym roku podatkowym o około 4%.

Opłaty za współdzielenie konta Netflix póki co dla wybranych

Cowen & Co. dodaje przy tym, że połowa osób, które nie płacą abonamentu zdecyduje się na taki krok po wprowadzeniu przez Netflix stosownej blokady (część zostanie „sub-członkami”, część zdecyduje się na nowe konto i oddzielny abonament).

I tu można oczywiście rozpocząć dyskusję, jak optymistyczne są to założenia. Bo nie brak opinii innych analityków (chociażby z Benchmark Co.), którzy wypowiadają się w nieco bardziej stonowany sposób i nie wróżą tutaj aż tak dużego wzrostu przychodów dla Netflix. Z opinii użytkowników i komentarzy pojawiających się w sieci też można wywnioskować, że nie jest to rozwiązanie, po którym tłumnie rzucą się do opłacania abonamentu. Tyle tylko, że jak zazwyczaj bywa, wypowiadają się głównie przeciwnicy nowego pomysłu.

Love is sharing a password. Jednak nie?

Poza przypuszczeniami, są też fakty. Opłaty za współdzielenie konta Netflix wprowadzone zostały póki co w trzech krajach - Chile, Peru oraz Kostaryce. Poza tym wzrost liczby subskrybentów Netflix zauważalnie zwolnił, głównie na największych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone. Przychody w związku z tym też nie rosną jak wcześniej i trzeba szukać alternatywnych rozwiązań.

Poza podwyżkami (które w tym roku pojawiły się już w Ameryce Północnej i w Wielkiej Brytanii) sporej szansy Netflix upatruje właśnie w dokładnym egzekwowaniu zapisów własnego regulaminu. A ten mówi, że współdzielenie konta jest możliwe tylko pomiędzy osobami zamieszkującymi to samo gospodarstwo domowe.

To co, Netflix zły? A może po prostu upomina się o swoje, a problem wynika wyłącznie z tego, że przez lata robił za dobrego wujka? Już wyciągnięty został tweet sprzed kilku lat, w którym padło „Love is sharing a password”.

Ale jak wiadomo od miłości do nienawiści jeden krok, więc możliwe, że niektórzy wykonają go w stronę konkurencji. Dla Polaków to o tyle dobry moment, że debiutuje u nas HBO Max, a wkrótce także Disney+, więc rozczarowani Netflix będą mogli wybierać również z nowości. Albo poświęcić czas na coś bardziej konstruktywnego niż nałogowe pochłanianie seriali.

Źródło: thestreet

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  silvver
  24
  Płacę 60 pln, dzielę z rodziną. Jak zaczną blokować to po prostu zrezygnujemy i np. raz/dwa w roku na miesiąc się wykupi aby obejrzeć co tam wrzucili i tyle.
  Moim zdaniem finalnie przez to wszystko Netflix straci, chyba że zmieni ofertę i będzie można np. kupić na jeden ekran 4k w rozsądnej cenie.
  • avatar
   equalypse
   14
   nie wiem, ile netflix zyska - ale na mnie właśnie stracił - przeszedłem do konkurencji, netflix z 60 zł zszedł na 29 zł u mnie - tylko z powodu kilku seriali...... moja rodzina mieszka 500 km ode mnie i już im nie udostępniam profilu - mają hbo i prime, jakość jest wyższa, ceny normalne (60 zł za vod tej jakości to zbyt wiele). Pozdrawiam
   • avatar
    Kenjiro
    8
    To ci sami analitycy, którzy uważają, iż zabezpieczenia utrudniające życie klientom zwiększają sprzedaż gier. Może w krótkiej perspektywie liczba użytkowników wzrośnie, ale w dłuższej przejdą do konkurencji lub będą kupować abonament na miesiąc/dwa.
    • avatar
     -SnR3-
     8
     Tak fantazja. Netflix conajwyzej moze stracic Bo wielu ich obecnych uzytkownikow zrezygnuje z subskrypcji majac placic calosc. Takie sa realia. Ja nie dziele z nikim konta ale coraz czesciej zauwazam ze tak naprawde to na Netflix jest niewiele wartosciowego contentu I coraz rzadziej z niego korzystam. To jest takie samo podejscie jak twierdzenie ze ludzie ktorzy piraca filmy/gry/oprogramowanie powoduja straty u ich producentow/wydawcow. Nie Bo wiekszosc nie zaplaciloby gdyby nie bylo innej opcji. A duza czesc po wyprobowaniu kupuje potem to co piracilo
     • avatar
      patryk1011
      5
      Netflix dużo straci, oj bardzo dużo, większa część znajomych w tym ja, korzystamy w parę osób, ponieważ średnio się opłaca samemu płacić, jeśli zmienią zasady to podziękujemy i tyle
      • avatar
       Bonaducci
       3
       Może niech najpierw wprowadzą abonament UHD dla jednego użytkownika? Skoro chcąc korzystać z UHD musisz zapłacić za możliwość oglądania z 4 urządzeń jednocześnie, to dlaczego masz się nie podzielić z najbliższymi? To była ich praktyka od początku, do oglądania w wysokiej jakości musisz wziąć premium, które jest dużo droższe i może być używane jednocześnie z 4 urządzeń. Jak masz dużą rodzinę, to ok. Jak kupujesz dla siebie, to jest to drogie. Ich taktyka była oczywista. Gdyby był plan UHD dla jednego użytkownika, to wiele osób by nie brało. Połączyli jednak liczbę użytkowników z jakością wideo i zachęcili tym ludzi aby brać UHD i namawiać znajomych żeby za drobną opłatą się przyłączyli do konta. To jest prosta kalkulacja. Jak wezmę premium na spółkę z kumplem, to mamy obaj UHD w tej samej cenie, w której pojedynczo byśmy nawet HD nie mieli. Rozumiem uzależnienie ceny od liczby użytkowników, ale jakość transmisji ich praktycznie nic nie kosztuje.
       • avatar
        OpusDei
        2
        Netflix ma umowy i porozumienia (ch#j wie z kim), na mocy których promuje zachowania i normy społeczne inne niż naturalne.
        Ten dodatkowy "kontent" jest co do zasady dodawany do ich wszystkich materiałów i "produktów".
        Ten proceder jest coraz mniej akceptowalny przez większość klientów.
        Skala indoktrynacji przekroczyła już punkt, od którego wypada dopłacać klientom chcącym oglądać ich TV.
        • avatar
         lafepu
         2
         Jestem ciekaw jak rozwiąrzą kwestię jednego adresu kiedy np jedna lub wiele osób z pod adresu zmienia lokalizację z uwagi na "pracę" bo pracuje w delegacji ? lub uczy się i mmieszka czasowo na stancji ? Jedyna sensowna opcja jaka mi przychodzi do głowy to wspólny VPN, ale myślę że raz na jakiś czas będzie trzeba podać jakiś kod lub nie wiem... jak dla mnie jeśli będzie to dość restrykcyjne to netflix straci bo ludzie siez niechęcą...
         • avatar
          bruner
          2
          Netflix nic nie zyska a raczej straci ... praktycznie kazde dzielone konto to 3 - 4 osoby mało kto wykupi za pełną cene kilka osob dopłaci do dzielenia suma sumarum według mnie bedzie bardzo dobrze jak wyjdą na swoje...
          • avatar
           Cinas
           2
           Ile netflix straci na takim działaniu lub ile teoretycznie zyska ;)
           • avatar
            bullseye
            1
            Netflix jest fajny z dzieleniem się konta, i tylko w takim wypadku ma sens.
            Nawet pakiet 4k UHD ma miernej jakości materiały niestety, więc ciągnąć kasę z tak słabej jakości.....
            Za 15zł jeszcze OK, ale powyżej to już lepiej uciec do konkurencji.
            • avatar
             skyman
             1
             Netlifx usunął ostatnio łapkę w dół - chyba nie chcą upubliczniać informacji jak im statystyki poleciały w dół.
             • avatar
              Xergoos
              -1
              Netflix - Star trek - Discovery - wyprawa dziwadeł w kosmos - geje, lesby, trans, i nie określeni, bi , a biali są be. Outlander gejoza, czego się nie dotkną to śmierdzi nachalną propagandą lgbt. Czy będe płacił abonament ni chu ja. niech zdechną!
              • avatar
               Gnom_Z_Piany2
               0
               niech po prostu podwyższą wszystkie abonamenty 2x, to (teoretycznie) będą mieli 2x większy przychód :) przy niezmienionych kosztach, zysk będzie jeszcze większy niż 2x :)
               • avatar
                levusek1992
                0
                Jak za 20 zł będę miał solo, to spoko. Ale 60 zł to już przeginka jak na polskie realnia.
                • avatar
                 Edyward
                 0
                 Ja zrezygnowałem po podwyżcze na 60PLN (dzielone na trzy) a co dopiero jakbym miał płacić 60PLN. Generalnie nie biduję ale nie lubię płacić za coś co mało wnosi do mojego życia.
                 • avatar
                  Dakota
                  0
                  Ja na przykład nie potrzebuję dzielić konta, mam jeden telewizor i na nim oglądam, ale nie ma taniej opcji aby mieć jakość 4K tak jak na przykład w HBO Max. Może warto zrewidować plany taryfowe i zrobić taki w dobrej jakości dla jednego urządzenia w rozsądnej cenie?