Serwery

Oracle wprowadza do oferty instancje na bazie procesorów AMD Epyc

przeczytasz w 2 min.

Instancje na bazie procesorów AMD Epyc mogą pochwalić się najlepszym w swojej klasie stosunkiem ceny do wydajności dla klientów Oracle Cloud Infrastructure.

Firma AMD coraz pewniej wkracza na rynek serwerów i centrów danych. W trakcie konferencji Oracle OpernWorld 2018 ogłoszono, że jest już dostępna pierwsza instancja Oracle Cloud Infrastructure na bazie procesorów AMD Epyc. Tym samym Oracle stało się największym dostawcą usług w chmurze, który oferuje rozwiązania „Bare Metal” na procesorach AMD Epyc. Co to oznacza dla klientów?

Nowe procesory są wykorzystywane w systemach serii „E”, które będą wiodły prym wśród serwerów „bare metal”. Z kolei system Standard „E2” jest dostępny od razu jako pierwsza z instancja z serii. Producent chwali się, że średni wskaźnik kosztu na godzinę pracy rdzenia wynosi tylko 0,03 USD w przypadku instancji na bazie Epyc, co jest o 66% mniejszą wartością niż w przypadku instancji ogólnego przeznaczenia, jakie oferuje konkurencja. Jest to też najbardziej efektywna kosztowo instancja dostępna w jakiejkolwiek chmurze.

Oracle instancje
Konfiguracje 16- i 24- rdzeniowe mają być dostępne w pierwszej połowie 2019 roku

Ponadto dzisiejsza premiera obejmuje też nowe 1-, 2-, 4- i 8-rdzeniowe konfiguracje VM Shape, które wykorzystują zalety procesorów Epyc, w tym wiodące w branży liczbę rdzeni, przepustowość pamięci, możliwości w zakresie połączeń I/O i zaawansowane funkcje ochrony. Z jednej strony są to zatem produkty idealne do zadań chmur ogólnego przeznaczenia, a z drugiej świetnie współgrają z aplikacjami Oracle.

Dzięki nawet 64 rdzeniom per serwer i nawet o 33% większej liczbie kanałów pamięci niż porównywalne instancje x86 Standard E2 jest idealnie dopasowana do zadań z zakresu analizy danych, które potrzebują właśnie dużej liczby rdzeni i przepustowości pamięci. W ramach ekosystemu Hadoop firma AMD współpracuje z wieloma wiodącymi dostawcami takimi, jak Cloudera, Hortonworks, MapR i Transwarp. Instancja AMD sprawdzona w pełnym teście 10TB Terasort zademonstrowała nawet 40% oszczędności w porównaniu do innych instancji x86.

Oracle - wydajność

W sektorze systemów HPC większa przepustowość pamięci instancji EPYC sprawia, że są to znakomite rozwiązania dla zastosowań takich, jak modelowanie pogody, komputerowa dynamika płynów, symulacje i analiza zderzeń w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, a także do eksploracji złóż ropy naftowej i gazu. Przykładowo w przypadku symulacji przepływu ośrodka wokół samolotu przy wykorzystaniu oprogramowania Fluent CFD (komórka 14M) działającego na 4 węzłach serwerowych, instancja bazująca na procesorze Epyc wykazała nawet 30% redukcję całkowitych kosztów przy skróceniu ogólnego czasu symulacji.

Instancje są ogólnie dostępne w ramach Oracle Cloud Infrastructure zlokalizowanej w East-Ashburn w Stanach Zjednoczonych, do końca października będą dostępne w Londynie, a do końca roku także w innych regionach Stanów Zjednoczonych i Europy.

Źródło: AMD, Oracle

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  No to AMD nieźle wbija się w rynek - tym bardziej, że dziś chmury i obliczenia chmurowe rozwijają się naprawdę szybko i zapotrzebowanie rośnie.
  Poczekajmy jeszcze na rozwój IOT przez sieci komórkowe to zapotrzebowanie na tego typu usługi gwałtownie wzrośnie.
  • avatar
   Dudi4Fr
   2
   To musi dopiero boleć zarząd Intela. Nie ryzen który ich zmusił do przejścia z 4 jajek na 8 w ciągu zaledwie półtora roku w mainstream, ale właśnie segment chmury i serwerowni.

   No cóż takie efekty siedzenia i zawijania w sreberka przez te kilka ostatnich lat. Może w końcu Intel przypomni sobie dzięki realnej konkurencji co to innowacja.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Teraz niech tylko Amazon wyskoczy, że od dzisiaj do AWS będą wkładać EPYC i Intel będzie w ciemnej.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Powoli dzieje się tak jak ktoś wcześniej przewidział: w pierwszej kolejności AMD odbije z rąk Intela sektor serwerowy, potem HEDT i cywilne dekstopy, a na samym końcu - mobilny.