Technologie i Firma

Oto 18-kołowiec Amazonu do transportu danych

przeczytasz w 1 min.

Ciężarówka do transportu danych cyfrowych może brzmieć śmiesznie, ale Amazon udowadnia, że takie rozwiązanie naprawdę może mieć sens.

Z fizycznym transportem danych kojarzą się przede wszystkim nośniki, takie jak pendrive’y. Snowmobile od Amazonu może więc być nazywany takim ogromnym pendrive’em. I słowo „ogromny” jest tutaj całkowicie uzasadnione – mówimy bowiem o 18-kołowej ciężarówce. 

Snowmobile to wykorzystywany przez Amazon ogromny 18-kołowiec o długości 14 metrów, który jest w stanie pomieścić nawet 100 petabajtów (czyli około 100 milionów gigabajtów) danych. Po co powstał? 

Problem transferu dużych ilości danych wciąż jest żywy. Dziś występują firmy, które zdołały już zgromadzić więcej niż eksabajt danych (a jest to mniej wiecej miliard gigabajtów). Konwencjonalne przeniesienie tych danych do chmury zajęłoby – według szefa AWS – około 26 lat. Wspomagając się ciężarówką Snowmobile można skrócić ten czas do 6 miesięcy.

Amazon Snowmobile ciężarówka bok

Ale jak to działa? Ciężarówka podjeżdża do centrum danych klienta i rozpoczyna się proces przesyłania danych do kontenera na jej pokładzie (zapełnienie może trwać nawet 10 dni). Następnie wyrusza w drogę powrotną i przesyła zgromadzone dane do chmury. 

Ochrona danych jest niezwykle ważna, stąd też skarbnica na kółkach jest odpowiednio zabezpieczona. Wszystkie dane są zaszyfrowane i monitorowane w trybie 24/7, a ich położenie na bieżąco zgłaszane do centrali. W ciężarówce znajduje się również zespół czuwający nad bezpieczeństwem transportu.

Czy jest jakieś zainteresowanie? Amazon i AWS twierdzą, że jest i to niemałe. Jednym z pierwszych klientów jest firma DigitalCloud, która ma do przetransportowania 100 petabajtów zdjęć satelitarnych. 

Źródło: TechCrunch, Business Insider. Foto: TechCrunch

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  patalajka25
  14
  A ile waży pusty i załadowany danymi?
  • avatar
   kukucz
   7
   A kiedyś ludzie śmiali się z zadania z informatyki z psem biegającym z płytkami CD ;)
   • avatar
    kokosnh
    6
    Transfer wychodzi 970 Gb/s ( o ile się nie walnąłem ) więc całkiem ładnie
    • avatar
     Skaza
     2

     "Dziś występują firmy, które zdołały już zgromadzić więcej niż eksabajt danych. Konwencjonalne przeniesienie tych danych do chmury zajęłoby – według szefa AWS – około 26 lat. Wspomagając się ciężarówką Snowmobile można skrócić ten czas do 6 miesięcy."

     No dobrze, ale firmy posiadające taką ilość danych z pewnością posiadają odpowiednio rozwiniętą infrastrukturę. Zatem, dlaczego miałyby interesować się jakąś zewnętrzną chmurą?

     • avatar
      wizdar
      2
      Nasuwa się pytanie, czy wcześniej utoniemy pod górą śmieci cyfrowych czy tradycyjnych?
      • avatar
       prime27pl
       2
       Taki słaby ciągnik ? :D
       • avatar
        piotr.potulski
        0
        1PB = 1000TB (mniejsza o te 24). Całość to 100000TB Aktualnie są w sprzedaży dyski 10TB, czyli wychodzi 10 000 dysków 10TB. Licząc 600 g na dysk wychodzi 6 ton. Widzę pole do "kompresji danych".