• benchmark.pl
 • Foto
 • Wbudowana pamięć w aparacie cyfrowym - dziś ma sens nawet większy niż kiedyś
Foto

Wbudowana pamięć w aparacie cyfrowym - dziś ma sens nawet większy niż kiedyś

przeczytasz w 3 min.

Przy okazji premier nowych aparatów cyfrowych emocjonujemy się obecnością lub brakiem dodatkowych slotów na karty pamięci. Rzadziej poruszamy temat wbudowanej pamięci, a jest to interesująca kwestia.

Kiedyś aparaty cyfrowe miały wbudowaną pamięć, która pozwalała z reguły przechować kilka, kilkanaście zdjęć. Takie zabezpieczenie na przypadek gdyby uszkodziła się nam karta pamięci, gdybyśmy jej w ogóle nie mieli (tak na marginesie, kiedyś do aparatów dodawano karty pamięci w komplecie). Zabezpieczenie mizerne, ale jednak obecne. To rozwiązanie z czasem zostało porzucone (a jeśli pozostało to pojemność wbudowanej pamięci jest krytycznie mała), a w aparatach systemowych nawet się nie pojawiało.

Gwoli ścisłości, mówimy tu o nieulotnej pamięci, która zachowa swoją zawartość nawet po wyłączeniu aparatu, a nie o szybkim buforze danych odczytywanych z sensora, który przechowuje dane tylko tymczasowo.

Ze świata megabajtów do gigabajtowej fotorzeczywistości

Z 32 MB przed kilkunastu laty zrobiło się 32 GB i na tym nie koniec. Większej pojemności karty też mają dziś sens, bo czasem zapomnimy zgrać pliki, a już chcemy fotografować, albo mamy jedną ciekawą sesję za drugą. Nie wspominając już o filmowaniu. Oczywiście dla amatora 32 GB zdjęć to bardzo dużo (format JPG zajmuje średnio kilka razy mniej miejsca niż pliki w formacie RAW), ale przecież też fotografujemy więcej niż zachowujemy.

Karty pamięci SD SanDisk
Najpopularniejszy standard pamięci w aparatach konsumenckich to SD. Nośniki są i szybkie i pojemne.

Dziś dobra karta pamięci 32 GB kosztuje kilkadziesiąt złotych, nieco więcej gdy chcemy wyjątkowo wydajny egzemplarz. Zaawansowany kompakt w umiarkowanej cenie (czyli nie najdroższe rynkowe propozycje Sony) to powiedzmy około 3000 złotych. Podobnie kosztował zaawansowany kompakt w 2003 roku (zaawansowany jak na tamte czasy). Ale karta pamięci była znacznie droższa, był to znaczny procent ceny aparatu (za 512 MB pojemności nośnik kilkaset złotych). Dołączana do kompaktów Canona w 2003 roku firmowa karta 32 MB była niewielkim wsparciem (paradoksalnie to w tamtych czasach, a nie dziś, gdy fotografuję o wiele więcej, popsuła mi się karta pamięci) na kilka-kilkanaście zdjęć.

Tymczasem pojemność wbudowanej w aparaty pamięci nie ewoulowała tak szybko. Stale liczona co najwyżej w dziesiątkach MB. Wyjątki od reguły jak kompakty Sony z nawet 8 GB pamięcią okazywały się bardziej gadżetami niż praktycznymi maszynkami do fotografowania. A aparaty z wnętrzościami smartfona to kompletnie inna kategoria sprzętu.

Sytuacje gdy karta pamięci nie wystarczy

Minęło kilkanaście lat i mamy nie tylko pojemne i całkiem tanie karty pamięci, co wydawałoby się eliminuje potrzebę stosowania wbudowanej pamięci w aparacie. W systemowych aparatach mamy podwójne sloty, co dodatkowo poprawia komfort fotografującego.

Ale też mamy wypadki losowe, takie jak:

 • awaria jedynej posiadanej pod ręką karty pamięci;
 • zapełniony nośnik, z którego nie chcemy usuwać jeszcze zdjęć;
 • zbyt bogaty we wrażenia i liczne fotografie (filmy) dzień, który sprawił że nasz nośnik nie wystarcza;
 • usterka pamięci w nas wbudowanej, której efektem jest wyprawa na sesję foto bez karty;

I co wtedy? Nie zawsze pod ręką znajdzie się ktoś z pomocną dłonią i wolną kartą czy adapterem, który pozwoli w ostateczności użyć karty, którą mamy w smartfonie (dotyczy to nośników SD). Ba zwykle by wyjąć kartę musimy mieć coś co pozwoli wysunąć tackę, a i sam smartfon musi mieć zainstalowany nosnik.

Wbudowana w aparat pamięć ma większy sens niż 15 lat temu

I w tym momencie przydaje się wbudowana pamięć w aparat. Owszem ona też może się zapełnić, trzeba ją tez opróżnić, ale traktowanie jej jako bufora bezpieczeństwa dziś ma nawet większy sens niż kilkanaście lat temu. Nie ma większych przeszkód by wewnątrz aparatu, również takiego jak lustrzanka czy bezlusterkowiec, znalazł się moduł 16 czy 32 GB, a nawet większy. Czyli pamięć o pojemności, która w razie potrzeby spełni rolę zapasowej karty pamięci. Na wszelki wypadek. W końcu w typowych kamerach wideo takie moduły są stosowane.

Sandisk iNAND
Odpowiednie układy pamięciowe już od dawna są dostępne

To oczywiście wpłynęłoby na koszt aparatu, ale w przypadku takich 16 GB nieznacznie nawet jeśli byłaby to wyjątkowo szybka pamięć. A jednak zarówno w kompaktach jak i aparatach systemowych nie możemy dziś na coć takiego liczyć.

Czy powinniśmy? Czy wbudowana w aparaty cyfrowe pamięć faktycznie miałaby sens? Może przecież się zepsuć, a jej już tak łatwo nie wymienimy. Odpowiedź na te pytania pozostawiam wam w dołączonej do tekstu sondzie.

Źródło: inf. własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dividebyzero
  5
  Absolutnie nie. Sprzedając body, trzeba by się było troszczyć o czyszczenie takiej pamięci, żeby żaden mądrala nic z niej nie wyciągnął. Aparat musiałby koniecznie posiadać USB3.0 lub coś nie mniej szybkiego, żeby zrzucanie materiału nie trwało dobę. Teraz wyciągam jedną czy drugą kartę, zrzucam materiał i po kłopocie. Potrzebuję więcej miejsca? Kupuję większą kartę. Dalej - zrzucać co chwila aparat ze statywu w studio i nosić do kompa albo może postawić biurko koło statywu, żeby aparatu nie demontować? No i gdzie logika tego rozwiązania, jeśli posiada się body dwuslotowe? Zalane body = nie odczyta się zdjęć. Wyciągnie się z takiego zalanego body którąkolwiek z kart pamięci i odczyta bez problemu. Poza tym dołożenie pamięci komplikuje wszystko i zwiększa cenę.
  Argumenty, że ktoś zapomni karty pamięci, że jej braknie, itd. do mnie nie trafiają. To się może trafić amatorom. A skoro im się może trafić, to obarczmy wszystkich kosztami, bo garstka ludzi raz na jakiś czas zapomni zabrać jednej z dwóch (ew. trzech) rzeczy, które są potrzebne do zrobienia zdjęć aparatem - akumulatora i karty (ew. szkła). Jako osoba przygotowana, zawsze miej więcej pamięci, niż to potrzebne i zawsze miej choć 1 zapasową, nawet wolniejszą kartę. Ekonomiczne TF/CF 64GB kosztują w tej chwili ile? 60zł? A w przypadku niedzielniaków, którzy strzelają JPG, to taka dodatkowa karta pomieści tego tyle, że prędzej im akumulator padnie, niż tę kartę zapełnią choć w połowie. Nie róbmy wideł z igły.
  • avatar
   rahl_r
   2
   Do Autora - raczej bym się nie spodziewał. Księgowi rządzący firmami samochodowymi potrafią całkowicie zepsuć latami budowaną reputację wysokiej jakości przez oszczędzanie kilkudziesięciu euro na pojeździe w cenie 20.000E. Nie sądzę więc aby ktoś się zaryzykował ze znacznie większymi kosztami.
   • avatar
    Kiciulek
    1
    Zbędne dodatkowe koszta produkcji takiego aparatu. Urządzenia, w których wszystko wlutowane jest w płytę główną zawsze się drożej naprawia i szybciej się starzeją.
    • avatar
     yaneq
     0
     Pojechałem na wakacje, karta została w TV i za cholerę nie mogłem znaleźć innej w sklepie. Przydało by się coś w standardzie, czemu nie!
     • avatar
      wizard2233
      -2
      hmm? aparat? taki jaki ma każdy w telefonie?
      • avatar
       rahl_r
       0
       Edit