Systemy operacyjne

Ustawienia czy Panel Sterowania? Microsoft, weź się zdecyduj

przeczytasz w 1 min.

Ustawienia czy Panel Sterowania? Od lat Microsoft nie potrafi się zdecydować. Rozum podpowiadałby przeniesienie wszystkiego do Ustawień, serce nie może pożegnać się z Panelem. Windows 11 tego nie zmienił. I pewnie nie zmieni.

Panel Sterowania odzyskuje Połączenia sieciowe w Windows 11

Gdy Microsoft wprowadził do systemu Windows osobną aplikację pod tytułem Ustawienia, wydawało się, że dni Panelu Sterowania są policzone. Z biegiem czasu faktycznie spora część opcji falami przenoszona była z jednego miejsca do drugiego. Kiedy więc zapowiedziany został system Windows 11, spodziewaliśmy się, że Panel Sterowania zniknie na dobre. Nic z tego jednak – mało tego, że został, właśnie odzyskał jedną z utraconych wcześniej sekcji. 

W ruchu, który pewnie rozumie tylko on (jeśli w ogóle), Microsoft przywrócił do Panelu Sterowania sekcję Połączeń sieciowych. W notce dla Insiderów przekazał tylko: „dla tych, którzy tego potrzebują – możecie znowu uzyskać bezpośredni dostęp do Połączeń sieciowych”. 

Panel Sterowania odzyskuje Połączenia sieciowe

Dobra wiadomość, lecz marna pociecha

Z jednej strony to dobra wiadomość, bo Panel Sterowania w opinii wielu jest lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż Ustawienia. Z drugiej jednak strony – rozproszenie opcji pomiędzy dwoma miejscami w systemie trwa i trudno przewidzieć, kiedy to się skończy. Jeśli w ogóle się skończy, co wcale nie jest takie pewne. 

Źródło: Bleeping Computer, MSPowerUser, informacja własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  12
  Pewnie się okazało, że przeniesienie pełni funkcjonalności obecnych opcji sieciowych jest bardzo problematyczne i generuje tyle kosztów, że zrobili krok wstecz, by nie uwalić całego sektora enterprise.
  • avatar
   youkai20
   7
   Niech żyje panel sterowania. Menu start (i chyba w ogóle pasek zadań) też już chcieli wywalić, zresztą kilka razy. Na szczęście wciąż wszystko to ma się dobrze.
   • avatar
    studionti
    7
    Tylko panel. Te całe tabletowe ustawienia nie mają podstawowych funkcji.
    • avatar
     PerfectDAY
     3
     To że są dwa miejsca do konfiguracji wszystkiego nie jest według mnie jakimś dużym problemem pod warunkiem, że zarówno w Ustawieniach jak i Panelu sterownia jest dostęp do tych samych opcji. Wtedy po prostu używa się tej sekcji, którą się bardziej preferuje. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby jedna sekcja, ale Microsoft najwidoczniej ma problem z podjęciem ostatecznej decyzji.
     • avatar
      Marti99
      2
      Jakis klient musial miec duza sile perswazji ;)
      • avatar
       Rafs0n
       1
       Od kiedy nie było ustawień sieciowych w panelu sterowania? Mam lapka na 11 od kilku miesięcy i stacjonare na 10 i jakoś nie zauważyłem żeby nie było ustawień sieciowy w control panelu
       • avatar
        lkozierowski
        -1
        Na szczęście już tego gówna njie muszę uzywać, a dublowanie opcji z panelu w ustawieniach gdzie można było czulość myszki ustawiać tu inaczej i tu inaczej to już parodia była od 20 lat
        • avatar
         qrek1
         0
         Takiego burdela jak w ustawieniach windows to ze świecą szukać
         • avatar
          pawluto
          0
          Wybaczcie pytanie - niedawno przesiadłem się z win7 na win10 - w jakim celu pozamieniano ustawienia ???
          Każdy kto się przyzwyczaił do win7 gubi się w win 10 - czasem nie można odszukać prostego głupiego ustawiania pamięci wirtualnej albo menadżera urządzeń który jest w zupełnie innym miejscu niż w win 7...
          • avatar
           greglion
           0
           Win 7 miał panel sterowania, teraz 10 ma milion ustawień, ja bym to nazwał trochę inaczej gdzie nic nie można ustawić.
           • avatar
            kitamo
            0
            Uzytkujac ekran dotykowy wygodniejsze są Ustawienia.
            Panel sterowania dla tych ktorzy faktycznie przywykli do tego co bylo kiedys.
            Dla mnie obojętne, przywyklem do Ustawien i nie widze w tym problemu a od premiery win10 czy win11 to co chce intuicyjnie znajduje.