Technologie i Firma

Parking w Krakowie? Smartfon wskaże ci wolne miejsce

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
4 komentarze Dyskutuj z nami

Comarch zapowiada: nigdy więcej jeżdżenia w kółko wokół parkingów w ścisłym centrum Krakowa.

Odnalezienie wolnego miejsca parkingowego w godzinach szczytu w centrum dużego miasta to iście karkołomne zadanie. Nie jest to tajemnica, lecz do tej pory nie powstało żadne rozwiązanie tego problemu. Aż do teraz. Firma Comarch i krakowska Miejska Infrastruktura wymyśliły (i wdrożyły!) coś genialnego – aplikację na smartfona, która wskaże kierowcy najbliższe wolne miejsce.

Aplikacja zostanie udostępniona na początku 2017 roku. Skorzystać będą mogli z niej użytkownicy smartfonów z systemami Android, iOS oraz Windows. Po jej uruchomieniu, kierowcy otrzymają dostęp do aktualizowanych na bieżąco informacji o wolnych miejscach parkingowych w ścisłym centrum Krakowa. 

Początkowo system obejmie tylko cztery ulice – Szlak, Warszawską, Ogrodową i pl. Matejki. Na miejscach postojowych mieszczących się na tym terenie zamontowano 284 bezprzewodowe czujniki. Z czasem czujników i ulic objętych programem ma być więcej – dołączą między innymi wszystkie strefy płatnego parkowania w centrum Krakowa i nie tylko. 

W Krakowie zdecydowano się na czujniki bezprzewodowe montowane w nawierzchni miejsc postojowych. Decyzję podjęła Miejska Infrastruktura i właśnie na taki system ogłoszony został przetarg. Wykonawcą i dostawcą systemu – którego wdrożenie pochłonęło 550 tysięcy złotych – jest Comarch.

Celem projektu jest skrócenie czasu poszukiwania miejsc parkingowych i tym samym zwiększenie komfortu kierowców (i ich pasażerów). Miejska Infrastruktura w Krakowie ma również nadzieję na to, że rozwiązanie pozwoli, przynajmniej częściowo, zmniejszyć natężenie ruchu w mieście. Testowa usługa Systemu Informacji Parkingowej wystartowała już także w Warszawie.

Źródło: Antyradio, Comarch

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PoetaX
  Brawo! Naprawdę wielkie brawa, że ktoś coś takiego wdraża :)

  Mam nadzieję że w przyszłości takie rozwiązania będą standardem :)
  4
 • avatar
  BluePandoraBox
  wreszcie coś sensownego i nawet nie kosztowało milionów jak co poniektóre głupoty typu portal dla bezdomnych
  miasto zapewne dość szybko odzyska kasę gdy wszystkie miejsca w płatnej strefie będą zapełnione
  w końcu ktoś pomyślał i zrobił coś przydatnego
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  @pongo człowieku na jakiej ty plancecie żyjesz????

  Oczywiście że władze krakowa tego nie wymyślili takie czujniki parkingowe sa od lat stosowane w Japoni i w USA dziwi mnie tylko że nie spotkałem się z tym jeszcze w Angli.
  1
 • avatar
  pongo
  Coś mi się zdaje że oni tego nie wymyślili, lecz zastosowali pierwszy raz w Krakowie. Takie rozwiązania są znane...