• benchmark.pl
  • Foto
  • Pentax lata pracował nad nową lustrzanką APS-C i oto co z tego wynikło
Foto

Pentax lata pracował nad nową lustrzanką APS-C i oto co z tego wynikło

przeczytasz w 2 min.

Ricoh do swojej oferty dołącza Pentax K-3 III. To lustrzanka APS-C, która wizualnie przypomina po trosze poprzednika, ale wewnętrznie jest całkowicie od nowa zaprojektowanym aparatem.

Jeśli jesteście miłośnikami lustrzanek Pentax, lustrzanek APS-C, to z pewnością ucieszy was informacja, że Pentax K-3 III w końcu trafia do sprzedaży. Poprzednik debiutował w 2015 roku. Ale to interesujący aparat nie tylko dla tej grupy użytkowników. To prawdopodobnie jedna z lepiej zaprojektowanych od strony ergonomii lustrzanek tej klasy, czyli aparatów z górnej, a nie dolnej półki cenowej.

Co nowego wnosi Pentax K-3 III porównaniu z poprzednikiem

Cena, którą podaję na końcu tekstu, w przypadku Pentax K-3 III jest na tyle wysoka, że trudno byłoby wybaczyć tak długo wyczekiwanemu aparatowi jedynie inkrementalnych zmian. To musiała być na swój sposób rewolucja. Co prawda nie jest to pełna klatka, ale wciąż zainteresowaniem cieszą się Nikon D500 czy Canon EOS 7D Mark II. To aparaty APS-C z górnej półki i taki właśnie jest Pentax K-3 III.

Pentax K-3 III

Poniżej lista najważniejszych nowości i zmian w aparacie Pentax.

  • zmodyfikowany sensor o rozdzielczości 25,7 Mpix, wykonany w technologii BSI CMOS, pozbawiony filtra AA, z maksymalnym obsługiwanym ISO 1600000 (poprzednio było to 51200),
  • procesor obrazu PRIME V i dodatkowy układ Accelerators Unit II wspomagający przetwarzanie obrazu rejestrowanego w trudnych warunkach,
  • układ AF Safox 13 ze 101 punktami AF, z których 25 jest krzyżowych, a środkowe 41 jest w stanie pracować przy ekspozycji do -4 EV (wymagany obiektyw o jasności f/2,8 lub większej),
  • nowo opracowany algorytm śledzenia obiektów,
  • układ RGB IR do pomiaru ekspozycji, o rozdzielczości 307 000 pikseli,
  • usprawniony system pięcio-osiowej zintegrowanej z sensorem stabilizacji obrazu, który ma skuteczność do 5,5 EV,
  • sprawniejszy mechanizm migawki i podnoszenia lustra (wszak to lustrzanka), który jest szybszy, cichszy i bardziej niezawodny, maksymalne tempo fotografowania w trybie seryjnym z migawką elektroniczną do 12 kl/s,
  • tryb wideo 4K/30p wspomagany przez dotykową kontrolę procesu nagrywania, filmy FullHD można rejestrować przy 60 kl/s,
  • pentapryzmatyczny wizjer o powiększeniu 0,68x (dla klatki APS-C jest to 1,05x), to najjaśniejszy i największy wizjer jaki Pentax zastosował w aparacie tej klasy,
  • zwiększona rozdzielczość ekranu LCD z 1037 tys. punktów do 1620 tys. punktów, 
  • dodana obsługa Wi-Fi i Bluetooth,
  • zwiększona wydajność akumulatora D-Li90 z 720 do 800 zdjęć na pojedynczym naładowaniu,
  • port USB typu C (3.2) zamiast USB micro (3.0).

Podobnie jak poprzednik Pentax K-3 III oferuje funkcję Pixel Shift Resolution dla zwiększania rozdzielczości obrazu, symulację filtru antyaliasingowego, tryb HDR dla zdjęć.

Pentax K-3 III LCD

Szkoda, że Pentax nie zdecydował się na zastosowanie odchylanego czy uchylno-obrotowego ekranu LCD, a jedynie dotykowego. To byłaby istotna zmiana doskonale uzupełniająca się z wyżej wymienionymi.

Czy Pentax K-3 III ma sens?

To bardzo niewygodne pytanie jeśli byłoby kierowane do pracownika Ricoh. Bo wystarczy szybki rzut okiem na ofertę fotograficzną i już wiemy, że wspomniane Canony i Nikony są sporo tańsze. To oczywiście aparaty, którym wiekowo bliżej do Pentax K-3 II (ten pojawił się w 2015 roku), ale też Pentax K-3 II sporo od nich odstawał.

Dziś ogromną popularnością cieszą się bezlusterkowce i wyboru lustrzanki jako aparatu podstawowego dokonują osoby, które świadomie chcą pozbawić się zalet aparatów bez lustra. Podobnie będzie z Pentax K-3 III. Nie zawojuje rynku jako niezwykłe przywrócenie do łask lustrzanek APS-C z górnej półki, ale powinien zdobyć uznanie osób, które cenią sobie przyzwyczajenia i dotychczasową ofertę systemową marki Pentax.

Pentax K-3 III grip
Pentax K-3 III z uchwytem pionowym

Bo w końcu zmiany są solidne, i tam gdzie ich oczekiwano (ergonomia puszki była dobra już wcześniej), a nie drobne jak to miało miejsce 6 lat temu podczas premiery Pentaxa K-3 III.

Cena i dostępność Pentax K-3 III

Aparat pojawi się w sprzedaży już w kwietniu tego roku. Cena niezależnie od wersji kolorystycznej (czarna, srebrna) wyniesie 8999 złotych.

Pentax K-3 III kolory

Pojawi się także zestaw limitowany z gripem D-BG8, dodatkowym akumulatorem i skórzanym paskiem. Będzie on dostępny w liczbie 1000 sztuk w cenie 10 499 złotych.

Źródło: Ricoh

Czytaj więcej na temat lustrzanek cyfrowych:

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    FunkyKoval
    1
    Specyfikacja fajna jak na APS-C, sprzęt adresowany do zwolenników marki oraz tych, którzy chcą mieć wpływ na to co wychodzi w procesie fotografowania. Bezlustra są fajne ale dla niektórych to zbyt mocno ingerują w obrazy podczas procesu fotografowania.
    Sam mam Pentaxa KS-2, zakupiony kilka lat temu, głównie dlatego, że w tej samej cenie co plasticzane Nikony i Canony amatorskie z tej samej półki cenowej, ten Pentax jest uszczelniony (łącznie z obiektywem), stabilizacje ma w korpusie, korpus solidny, czuć po wadze no i prostsza i bardziej ergonomiczna obsługa, szczególnie ważne dla amatora wchodzącego w świat lepszej fotografii. W każdym razie przez 5 lat użytkowania zdał egzamin, sesje outdoor-owe, słońce czy deszcz, jakieś lasy, bagna itp. Bardzo trwały sprzęt, na pewno wybór obiektywów mniejszy ale dla amatora starczy.
    Jedno jest pewne, ten K-3 III jest za drogi dla amatora no i inwazja bezlusterkowców w tej chwili zapewne mocno zawęzi krąg odbiorców, sądzę jednak że firma PENTAX nie wypuściła tego aparatu ot tak sobie, muszą być pewni że znajdzie grono nabywców. Poza tym w firmie Pentax podoba mi się, że to jest takie grono outsider-ów, ich sprzęty mają za sobą tradycję, dbałośc o szczegóły oraz są po prostu inne, wyróżniają się z całej plejady masówki jaka teraz zalega półki sklepowe.
    Idąc na wakacjach z Pentax-em odóżniam się w tłumie, wszyscy inni mają Nikony czy Canony, to jak ktoś chce bunt jakiś pokazać to jest jakiś sposób :)
    Przy okazji - ostatnio znalazłem mój stary telefon MS Lumia 950 i reanimowałem go (nowa bateria, reset systemu, update-y), teraz jego zabieram na szybkie wypady, robi zdjęcia niemal jak lustrzanka :) niestety system umarł ale do focenia jest bardzo OK.
    • avatar
      tulika
      0
      Brak uchylnego ekranu to żenada. Dalszy ciąg kontynuacji wmawiania ludziom marketingowych bzdur, że pro aparat nie powinien mieć rzeczy zwiększających wygodę i ilość zastosowań... I to przy cenie, którą mogliby spokojnie to wliczyć...
      Coś w rodzaju wciskania bzdur, że błyszczące ekrany LCD mają większą jakość... jasne, jak ktoś siedzi po ciemku... generalnie odbijające się wyposażenie pokoju nie mające związku z treścią obrazu nigdy nie zwiększy jakości... to raczej jest deal breaker...Jak brak uchylnego ekranu, zamiast dodać opcję wciska się kit, że nie potrzeba, bo to nie jest pro....
      • avatar
        Kenjiro
        0
        Mimo niezłych parametrów, to w sumie aparat dla nikogo. Bo dla:
        - amatora, za drogo,
        - fotografa studyjnego, brak pełnej klatki, niska rozdzielczość,
        - fotografa outdoor w tej cenie też pełna klatka by się przydała,
        - brak uchylnego ekranu i pełnej klatki dla portrecistów,
        - do makro brak uchylnego ekranu,
        - do sportu, 12 zdjęć/s może być za mało,
        - do wideo, ujdzie, ale przydałoby się 120 fps w FullHD, aby nie musieć sięgać po inne kamerki w potrzebie.
        W zasadzie, w tych parametrach gdyby puszka kosztowała 5-6 tys. zł, to pewnie chętni by się znaleźli, a tak... szału nie będzie. Chyba głównie dla fanów marki Pentax.
        • avatar
          Mario2k
          -1
          Super sprzęt nie bez powodu szefem firmy jest nasz człowiek
          • avatar
            Mechan
            0
            Pixel Shift Resolution nie zwiększa rozdzielczości obrazu