Karty graficzne

Pierwsze zdjęcia karty z chipem GT200 w 55nm!

przeczytasz w 2 min.

Niedawno przedstawiliśmy Wam pierwsze publiczne zdjęcia chipu GT200 w 55nm, dziś natomiast możemy pokazać Wam jak będzie wyglądała cała karta, co zresztą zawdzięczamy serwisowi Expreview, który dotarł do zdjęć karty Zotac GTX 2602.

Warto zauważyć że konstrukcja PCB (płytki drukowanej) uległa zmianie. Przede wszystkim płytka posiada 10 warstw, a nie jak w poprzedniej konstrukcji 14, co powinno przyczynić się do niższej ceny produkowanego układu. Kolejną, już bardziej rzucającą się w oczy rzeczą jest to, że wszystkie 14 kości pamięci znajduje się na wierzchu karty, a nie jak w przypadku poprzedniej wersji na przemian, co powodowało, że spód karty także musiał mieć radiator.

To nie koniec zmian, Overclokerzy na pewno ucieszą się z większej ilości faz zasilania, nowe karty będą miały układ 4+2, a nie 3+2 jak to miało miejsce w poprzednej wersji, czyli cztery fazy zasilania GPU plus dwie fazy zasilania pamięci RAM.

Specyfikacja praktycznie nie uległa zmianie GTX260 ma mieć zegary odpowiednio 575MHz dla GPU oraz 2000MHz dla pamięci RAM. Procesor będzie miał 216 procesorów strumieniowych, a zastosowany kości pamięci to Samsung K4J52324QH-HJ1A z opóźnieniami 1.0ns.

Zastosowane chłodzenie jest już nam znane, było zaprojektowane przez Cooler Master. Zostało ono tak skonstruowane że cztery miedziane ciepłowody zabierają ciepło z GPU, pamięci ram oraz sekcji zasilania. Przepływ powietrza ma inicjować 80mm turbina z kontrolą prędkości.

Na koniec warto dodać, że produkty oparte o chip GT200 wykonany w 55nm mają pojawić się w styczniu 2009, a będą to GTX 260, GTX 280 oraz GTX 295, który będzie składał się z dwóch układów GT200b z 216 procesorami strumieniowymi, ma być to bezpośredni konkurent Radeona 4870 X2.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Niech dają nowe karty to może w końcu ATI przestanie blokować swoje karty sterownikami :)
  • avatar
   SoundsGreat
   0
   A nie mogli tego całego 295 zrobić z pełnych układów, zamiast wstawiać pokastrowane??
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    z tego co widze, Nvidia przewiduje premiere GTX 295 i 285 na 8mego stycznia, razem z kartami GT130M, G110M i G105M

    :)
    • avatar
     Szymon331
     0
     Więcej faz zasilania z całą pewnością się przyda, bo mniejszy proces technologiczny to pewnie znacznie większy zegar. Ciekawe ile mhz na rdzeniu będą miałay ekstremalnie podkręcone nowe GTXy? Niemniej dobrze byłoby wiedzieć ile w prądu założniu mają pobierać nowe karty.