Ciekawostki

Polacy nadal chcą pracować w IT. Powody nie zaskakują

przeczytasz w 2 min.

59 proc. pracujących Polaków w wieku 30-59 lat myśli o zmianie branży. Większość z nich rozważa sektor IT - sugeruje badanie Reskilling oczami Polaków przeprowadzone przez szkołę kompetencji cyfrowych Future Collars we współpracy z firmą Amazon.

Research, którego autorką jest dr hab. Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, miał pokazać, jak osoby w wieku 30-59 lat postrzegają swoją sytuację zawodową i możliwość przejścia do innej branży. Wielu Polaków jest zadowolonych z obecnej pracy, ale ponad połowa z nich rozważa zmianę ścieżki kariery. Dlaczego to sektor IT interesuje ich najbardziej?

Dlaczego Polacy chcą przejść do IT? Pytanie retoryczne

Jako główny powód decyzji aż 72 proc. osób wskazuje na oczekiwane zarobki w IT, 36 proc. na możliwości rozwoju osobistego, a 35 proc. - na potencjał rozwojowy samej branży.

35 proc. badanych podjęło już działania, które mają ich przybliżyć do zmiany branży na technologiczną. Tak wysoki odsetek może sugerować, że nie jest to tylko chwilowy kaprys, ale realny zamiar.

Najczęstsze kroki w tym kierunku obejmują próby zrozumienia specyfiki branży i rynku pracy (70 proc. respondentów), zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności poprzez różnorodne formy edukacji (66 proc.) i korzystanie z zasobów online (86 proc.). Nie bez znaczenia jest również introspekcja - 58 proc. badanych przygląda się własnym potrzebom, celom zawodowym i planuje indywidualną ścieżkę kariery.

Stereotypy związane z branżą IT

Joanna Pruszyńska-Witkowska z Future Collars zauważa, że choć panuje przekonanie, że każdy może zmienić branżę czy zawód, kobiety często podchodzą do tego z większą otwartością, ale jednocześnie i z obawami.

Te obawy nie są jednostkowe. Lęk przed niewystarczającą wiedzą, wyzwaniami adaptacyjnymi oraz trudnościami w utrzymaniu tempa nauki dotyka wielu aspirujących do branży IT. Około 16-20 proc. respondentów wskazuje na specyficzne dla tego sektora aspekty, takie jak szybkie tempo pracy, stres czy konieczność używania języka angielskiego, jako główne bariery. Wcześniej pisaliśmy o wypaleniu zawodowym i depresji pracowników IT.

65 proc. badanych Polaków uznaje IT za branżę równie dostępną zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, chociaż 33 proc. nadal uważa, że IT jest bardziej męskim obszarem. Jednocześnie 40 proc. respondentów postrzega IT jako sektor równie otwarty dla młodych, jak i osób po 40. roku życia.

Fakt, że połowa badanych Polaków rozważa zmianę branży na IT, pokazuje, jak dynamicznie rozwija się zainteresowanie tym sektorem w Polsce. Jednak aby naprawdę wykorzystać ten potencjał, należy aktywnie przeciwdziałać mitom i stereotypom związanym z branżą. Kluczowe jest wspieranie edukacji i dostarczanie odpowiednich narzędzi, aby pomóc Polakom osiągnąć sukces w świecie technologii. W tym zakresie ogromnie ważne jest aktywne zaangażowanie się w tę zmianę ze strony pracodawców – mówi Marta Dworowska, dyrektorka ds. zasobów ludzkich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Amazon.

źródło: materiały prasowe

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  digitmaster
  1
  IT przez ostatnie lata zrobiło się zlewem do którego trafiło bardzo dużo branż nie kojarzonych wcześniej z IT. Przez to wychodzą ładne słupki pokazujące jak to IT jest wspaniałe itp. A to wszystko to gucio prawda. Prawdziwe IT (integracje, wdrożenia, cybersec, utrzymanie itp.) to bardzo trudny kawałek chleba gdzie wypalenie zawodowe to kwestia kilku lat. Nie jest to praca dla każdego. A w między czasie rynek mówi choć na programistę. To taki fajny zawód. I głupi ludzie idą. A potem jak na rozmowie pytam się co umieją to niewiele mają do pokazania, a zapytani o OWASP Top10 to nie mają pojęcia co to jest.
  • avatar
   Marek1981
   0
   Im więcej chętnych tym zarobki niższe... jednak obeny poziom wiedzy/pracowitości nowego pokolenia jest na niskim poziomie.
   • avatar
    Silver
    0
    Powody są dwa - pieniądze i możliwość pracy zdalnej. Gdyby inne zawody np. dekarz, murarz, pracownik linii montażowej, sprzedawca tyle zarabiali to zwyczajnie trend byłby dla takich zawodów.
    • avatar
     Deeev0404
     0
     W dużych miastach, w niektórych korporacjach pewnie Ci bardziej doświadczeni i sprytni trochę zarabiają i robią różnicę. Reszta to ściema i bujda na resorach, zwłaszcza na prowincjach, gdzie nie ma możliwości rozwoju i tylko układy się licza mniejsze lub większe.