Technologie i Firma

Polacy pokochali zakupy internetowe - najszybszy wzrost w Europie

przeczytasz w 1 min.

W 2016 roku do zakupów internetowych przyznawało się 42 na 100 polskich internautów. W tym roku liczba powinna być jeszcze większa.

To doskonały czas dla branży e-commerce w Polsce, ale i w całej Europie. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na zakupy przez Internet.

Już ponad 2 na 5 osób korzystających w naszym kraju z Internetu, wykorzystują sieć do robienia zakupów. Nasze 42 proc. to wynik wciąż poniżej średniej w Unii Europejskiej, która wynosi 54 proc., ale Polacy są zdecydowanymi liderami jeśli chodzi o tempo wzrostu liczby użytkowników e-sklepów.

O jakim konkretnie tempie jest mowa? Otóż w 2016 roku liczba osób robiących zakupy przez Internet wzrosła o 7 punktów procentowych. To absolutny rekord także z innego względu – do tej pory wzrost z roku na rok wynosił 1, góra 2 punkty procentowe. Wszystkie te dane pochodzą od Eurostatu.

Jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, a Polacy będą coraz chętniej korzystali z opcji zakupów przez Internet, to wartość e-commerce w naszym kraju jeszcze w tym roku przekroczy magiczną barierę 40 miliardów złotych. Z kolei według wyliczeń przedstawionych przez Dotplay do 2020 roku może wynieść nawet 60 miliardów zł.

Dlaczego coraz więcej Polaków kupuje produkty przez Internet? Powodów jest kilka, ale najważniejsze to: zwiększający się dostęp do sieci, wygodne kupowanie przez smartfona, uproszczone płatności elektroniczne oraz coraz większa liczba sklepów internetowych z coraz szerszym asortymentem.

Źródło: Rzeczpospolita, Eurostat, Dotpay

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  shadowman333
  11
  To nie jest tak, że Polacy pokochali taki rodzaj zakupów. W moim przypadku w promieniu 30km nie jestem w stanie dostać od ręki 90% produktów, które chciałbym kupić. Wszystko na zamówienie, a dojazd do sklepu kosztuje więcej niż przesyłka, więc chcąc nie chcąc, muszę kupować przez internet. Myślę, że wiele osób jest w takiej sytuacji.
  • avatar
   daro7557
   3
   Raczej nie mam wyboru. U mnie w mieście można kupić głównie ciuchy i jedzenie. Resztę trzeba kupować na allegro.
   • avatar
    Obiektor
    2
    W zasadzie odnosnie np ubran, to co idzie kupic w internetach, nie kupisz w zadnym sklepie nawet w promieniu 50km .
    rowniez sa i takie sklepy co prowadza tylko sprzedaz internetowa i inaczej tych tajli co trzeba nie kupisz.
    tak wiec bardziej to jestesmy zmuszani do kupna przez internet z braku wyboru kupna czegos w sklepie
    • avatar
     PITUCH1
     2
     sie dziwicie , że marże są 300% , 2000 PLN brutto -zus, -skarbówka, zostaje 400, a lokal ? ten podatek od hiper marketów , marketów, to i tak mały jest :P
     • avatar
      DreamerDream
      1
      Nie chce nic mówić, ale Polacy kupują przez internet przede wszystkim dlatego, bo jest taniej i łatwiej wyłapać promocje. Szczególnie elektronikę można taniej zdobyć nawet pomimo kosztów sprowadzania z zagranicy.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       A myślicie, że za granicą, to wszystko jest na miejscu i sklep na każdym rogu? A sklepy są prowadzone charytatywnie bez marży?
       W Irlandii ceny są zaporowe, wybór tak marny, że wielu produktów nie kupisz. Na szczęście można kupować za granicą. Ja kupuję najczęściej z UK i DE. Nie przypominam sobie, żebym coś ze sklepu wysyłkowego w IE kupił, bo cena to jest +30% tego, co w innym kraju.