Ciekawostki

Policja zgubiła drona. To sprzęt za 200 tys. zł

przeczytasz w 2 min.

Jak informuje RMF FM, białostoccy policjanci od piątku szukają zaginionego drona o wartości 200 tys. zł. Nie jest jasne, czy wspomniana sytuacja jest niefortunną awarią czy też celowym przejęciem.

Dron wykorzystywany przez polską policję zaginął w piątek (5 maja) w okolicach Makowa Mazowieckiego, gdzie funkcjonariusze z Białegostoku od tego czasu próbują odnaleźć maszynę. Cały czas jednak brak informacji o odnalezieniu sprzętu.

Nagle stracili kontrolę nad dronem

Jak wyjaśnia RMF FM, funkcjonariusze policji z Białegostoku prowadzili działania operacyjne na Mazowszu z wykorzystaniem bezzałogowego statku obserwacyjnego. Dron o wartości 200 tys. zł należy do Wydziały Techniki Operacyjnej z podlaskiej komendy. Urządzenie w pewnym momencie przestało odpowiadać na komunikaty pilota, w efekcie czego policja straciła widoczność, a dron przepadł.

Istnieją dwie opcje niefortunnego zaginięcia maszyny. Pierwsza z nich zakłada awarię, która spowodowała utratę zasięgu i jakiejkolwiek kontroli nad dronem i upadku w nieznane pilotowi miejsce. Druga opcja dotyczy z kolei celowego przejęcia sprzętu. Mógł do tego zostać wykorzystany zagłuszacz sygnału, który potrafi unieruchomić urządzenie.

Dron polskiej policji Jeden z dronów na wyposażeniu polskiej policji (Źródło: bielsko-biala.policja.gov.pl)

Policja jest bezsilna, a odnalezienie sprzętu może być trudne

Poszukiwania sprzętu trwają już długie godziny, a to budzi obawy o pozytywne dla policji zakończenie sprawy. Dron mógł zostać przejęty przy użyciu specjalnego urządzenia, a w jego lokalizacji dodatkowych trudności dodaje fakt, że nie został on wyposażony w jakikolwiek lokalizator – wynika z wypowiedzi Tomasza Krupy, rzecznika policji w Białymstoku, którego cytuje portal InfoSecurity24. Maszyna mogła upaść “na trudnym leśnym terenie, który jest niezamieszkały” – dodaje Krupa.

Do czego jednak policja wykorzystuje drony? Podobne urządzenia znajdują zastosowanie przede wszystkim do obserwacji terenu trudnego do monitorowania z lądu. Dziś na wyposażeniu służb mundurowych w Polsce są przede wszystkim drony DJI Matrice 300 RTK. Te i podobne sprzęty zapewniają nawet 1 godzinę lotu, transmisję na odległości do 8 km, a przy tym wysokiej jakości obraz i możliwość operowania w trudnych temperaturach (skrajnie niskich i wysokich).

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  4
  Od kowalskiego do latania byle zabawką wymagają licencji operatora, latania w zasięgu wzroku, proszenia o zgodę na start przez apkę i nadajnika gPS. A sami latają po lesie w ciemno. Ok...
  • avatar
   emilstw
   3
   Nie policja zgubiła, tylko jakiś konkretny policjant. Obciążyć kosztami to się znajdzie szybciutko. No a skoro wiedzieli, że brak lokalizatora to już widzę jak doszło do "zgubienia".
   • avatar
    baca130
    2
    To dron za 200 tyś nie ma choćby GPS?
    • avatar
     First-Ever
     2
     Poleciał walczyć na Ukrainie...
     • avatar
      Dragonik
      1
      Policja to tylko umie dawać mandaty za złe przejście i picie piwa, a no i za maseczki swego czasu bo to najprostsze jest.
      • avatar
       fonzie
       0
       Ciekawe że nie mogą wyciągnąć z logów które siedzą w aparaturce sterującej ostatnich współrzędnych tego drona.
       Mogli by wtedy zawęzić obszar poszukiwań do powiedzmy kilometra i drona szybko by znaleźli.
       • avatar
        PerfectDAY
        0
        Pewnie chcieli dostać nowszy model to celowo zgubili stary. He he
        • avatar
         Nibynóżka
         0
         Pewnie komendiant Szymczyk odstrzelił tego drona za pomocą granatnika RGW-90.
         • avatar
          Peziak
          0
          Zgodnie z prawem, dron powinien posiadać dodatkowy lokalizator awaryjny.
          • avatar
           gicmo
           0
           Potrzeba analogowego psa, do szukania zaginionych dronów.
           • avatar
            Kubusi3q
            0
            No i w pi…. i wylądował.