Technologie i Firma

Polska ustawa inwigilacyjna niezgodna z prawem unijnym

przeczytasz w 2 min.

Żadne państwo członkowskie nie ma prawa nakładać ogólnego obowiązku przechowywania danych na podmioty świadczące usługi elektroniczne.

Polskie przepisy inwigilacyjne są niezgodne z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej – tak stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Co ciekawe, cała sprawa wyszła przypadkowo.

Polska ustawa inwigilacyjna

Obecna partia rządząca zatwierdziła tzw. ustawę inwigilacyjną jako jedną z pierwszych. Odbyło się to mniej więcej rok temu, bez większych konsultacji i bez respektowania słów krytyki ze strony obrońców prywatności w sieci. 

Zgodnie z jej zapisami nadano służbom państwowym prawo do niemal nieograniczonego dostępu do danych na temat użytkowników i ich aktywność w Internecie. Operatorzy musieli zapisywać na swoich serwerach wszystkie informacje o wszystkich klientach, w razie gdyby władze ich potrzebowały.

Inne ustawy inwigilacyjne i wyrok Trybunału

Podobne zapisy w swoich ustawach inwigilacyjnych zamieściły władze Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Chodziło konkretnie o nałożenie na operatorów nakazu zapisywania danych o połączeniach. Sądy z tych krajów poprosiły Trybunał o opinię, czy takie przepisy są zgodne z unijnym prawem.

I oto Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w tym tygodniu, że żadne państwo członkowskie nie ma prawa nakładać ogólnego obowiązku przechowywania danych na podmioty świadczące usługi elektroniczne.

Władze Wielkiej Brytanii i Szwecji mają więc teraz jasność. Przy okazji wyrok Trybunału Sprawiedliwości wyraźnie pokazuje, że niezgodna z unijnym prawem jest również ustawa obowiązująca od roku w Polsce.

Polska ustawa do poprawy

Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon, która krytykowała ustawę jeszcze zanim złożono podpisy, komentuje: „Tak zwana ustawa inwigilacyjna przyjęta niemal rok temu jest niezgodna z wcześniejszymi wyrokami: TK w sprawie K 23/11 i TSUE w sprawie Digital Rights Ireland. Dzisiejszy wyrok TSUE tylko ten fakt potwierdza”.

„W dzisiejszym rozstrzygnięciu TSUE fundamentalne znaczenie ma wskazanie, że niezgodna z prawem UE jest tzw. blankietowa retencja danych, czyli domyślne przechowywanie w celach bezpieczeństwa przez firmy telekomunikacyjne danych na temat wszystkich użytkowników. Po drugie, Trybunał wskazał, że - jeśli już dane są przez firmy przechowywane - to dostęp do nich powinien być uwarunkowany wcześniejszą zgodą sądu lub innego niezależnego organu” – tłumaczy Klicki.

Na razie nie wiadomo jednak jakie kroki i czy w ogóle zostaną podjęte przez którąkolwiek ze stron, czyli Unię Europejską lub Polskę.

Źródło: Dziennik Internautów, Fundacja Panoptykon

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  3
  zaraz przeczytam tu komentarze ludzi którzy będą klepać decyzje po ramieniu a jeszcze niedawno pluli na unię :D
  • avatar
   Spirit
   1
   Ja tylko pragnę zauważyć, że w całej Unii Europejskiej obowiązuje przepis, że prawo danego kraju stoi zawsze ponad prawem unijnym. Tak więc nie ma znaczenia jakakolwiek niezgodność naszej ustawy z prawem Unii...

   Swoją drogą... Gdzie są obrońcy demokracji skoro nie możemy uchwalać własnego prawa, tylko uchwalamy to na co pozwala UE?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tyle było narzekania na unie, że to niby "eurosocjalizm" a tu okazuje się, że w rzeczywistości Unia Europejska broni wolności w Polsce przed pisowskim reżimem.
    • avatar
     darioz
     -2
     I jeszcze jedno unia jewropejska nie ma nic wpólnego z wolnością i demokracją!!! Oni oferują tylko imitację i podróbę demokracji!!! Schulz, Timmermans, Junkcer czy nasz Tusek chcą utworzenia Związku Socjalistycznych Republik Europejskich z centralą w Brukseli zarządzaną przez Berlin która będzie dyktować jak mamy żyć i co jest dla nas dobre!!!
     Dlatego unie jewropejską nie należy reformować ale zniszczyć i to jak najszybciej!!!
     • avatar
      darioz
      -27
      Durne lewactwo z unii jewropejskiej zabrania państwom wprowadzać przepisy które pomagają w walce z terroryzmem!!!
      A później płacz po zamachach w Paryżu, Nicei czy ostatnio Berlinie!
      Czas najwyższy zacząć tłumaczyć i edukować Polaków już od przedszkola że unia jewropejska jest instytucją która jest naszym WROGIEM!!!
      To pozwoli że za 20 lat będzie można rozporządzić referendum w sprawie wystąpienia z tej przestępczej organizacji!!!
      Dzisiaj niestety to referendum nie przejdzie, bo przez lata lewactwo prało mózgi wszystkim polakom wmawiając że przyniesie to nam jakiś korzysci a tymczasem okazało się że jesteśmy zniewoleni przez ich biurokrację!!!
      OD DZISIAJ UNIA JEWROPEJSKA JEST MOIM WROGIEM NUMER 1!!!!
      • avatar
       Marucins
       0
       No zobacz taki mały bohomaz niezgodny, a prawdziwy rozwalacz prywatnych systemów jaki jest w UK jest OK :)