Smartfony

iPhone 14 Pro Max kosztuje ponad 7000 zł. Zgadnijcie, ile Apple płaci za części do niego

przeczytasz w 1 min.

Ceny iPhone'ów to temat budzący wiele emocji. Teraz powraca, ponieważ Counterpoint Research oszacowało koszt podzespołów iPhone'a 14 Pro Max.

Ile kosztują części do iPhone'a 14 Pro Max?

iPhone 14 Pro Max to najbardziej zaawansowana i najdroższa z najnowszych propozycji Apple. Według analizy Counterpoint Research koszt kompletu elementów do przygotowania jednego egzemplarza (w wariancie ze 128 GB pamięci wewnętrznej) wynosi 464 dolary. Inflacja dotknęła producenta, ale w niewielkim stopniu, ponieważ to tylko 3,4 proc. więcej niż w przypadku elementów potrzebnych do złożenia poprzednika - iPhone'a 13 Pro Max.

Koszty podnoszą między innymi nowy aparat fotograficzny z obiektywem z matrycą 48 Mpix, a także przeprojektowany wyświetlacz z Dynamic Island oraz funkcją always on. Duże znaczenie ma także chip A16 Bionic, który kosztuje Apple około 11 dolarów więcej za sztukę niż wcześniejszy A15 Bionic. Chip mieści się w kategorii „processing”, która w ogólnym rozrachunku stanowi około 20 proc. całkowitych kosztów podzespołów to tego smartfona.

Znalazły się jednak komponenty, za które Apple płaci mniej niż rok wcześniej. To głównie elementy wykorzystywane do modułów łączności. Właśnie dlatego mimo kilku znaczących nowości ogólnie koszt podzespołów nie wzrósł drastycznie w porównaniu do poprzednika.

Podzespoły to około 45% finalnej ceny

W Polsce ceny nowych iPhone'ów są znacznie wyższe niż modeli poprzedniej generacji. Wpłynęła na to jednak w dużej mierze słaba złotówka, ponieważ w Stanach Zjednoczonych udało się utrzymać zeszłoroczne ceny. iPhone'a 14 Pro Max w wariancie ze 128 GB pamięci wewnętrznej wyceniono na 1099 dolarów. Koszt podzespołów to około 45 proc.

Nie można reszty przypisywać na konto zysków Apple, ponieważ producent ponosi jeszcze szereg innych wydatków. Chociażby montaż, wcześniej projektowanie, a później logistykę i reklamę. Nigdy nie powiedziano wprost, na ile dokładnie może liczyć z jednego iPhone'a, ale od lat Apple jest w czołówce producentów, którzy na swoich smartfonach zarabiają najlepiej.

Źródło: Counterpoint Research

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Johnyfin
  9
  Apple to nie firma to biznes plan.
  • avatar
   Marek1981
   8
   "Według analizy Counterpoint Research koszt kompletu elementów do przygotowania jednego egzemplarza (w wariancie ze 128 GB pamięci wewnętrznej) wynosi 464 dolary" To nic innego niż spekulacje, prawdziwy koszt jest dużo dużo niższy.
   • avatar
    Witalis
    4
    Jak kupujesz setki tysięcy / miliony komponentów to cena jest duuuuuużo niższa więc pewnie za części płaca z 300 $ max
    • avatar
     KENJI512
     3
     Apple może i płaci 50% za nie, ale jak Ty chcesz naprawić srajfona, to płacisz za nie 2x więcej :D
     • avatar
      1
      Cena materiałów to obecnie nic w porównaniu z kosztem R&D, logistyki oraz marketingu… choc akurat marketingu Apple nie potrzebuje ;) nie da się jednak ukryć ze Apple sprzedaje elektronikę z jedna z najwyższych marzy w branży, o czym świadczą ich wyniki finansowe.

      To wszysko i tak pikus w porównaniu do tego ile kosztuje wykonanie markowej torebki, bluzki czy tam butów za które płaci się krocie.
      • avatar
       lkozierowski
       1
       Na same r&d w 2022 r. Apple wydało 26,6 mld $, więc części stanowią mniejszą część wydatków, co nie znaczy, że nie uważam, że iphony powinny być tańsze
       • avatar
        Kasuja Wpisy Automatem
        -1
        już nawet w artykułach jest marudzenie jaki to ajfon drogi. przecież to nawet 1 wypłata nie jest :)
        czekam na las rąk 'a co nie stać cię?' :)
        • avatar
         kkastr
         0
         Wszystko zależy od tego, co się w tych kwotach uwzględnia i czy to są kwoty netto czy brutto.
         • avatar
          CottonBoss
          0
          Do kosztu części należy dodać koszty logistyczne, marketingowe, opracowanie kolejnych urządzeń, tworzenie i ulepszanie systemu. Do tego wszystkiego należy zarabiać, bo taki jest cel firmy. Jeśli stworzenie iphone jest takie łatwe to zróbcie lepszego i tańszego.