Ciekawostki

Przyczyny wzrostu cen prądu

przeczytasz w 2 min.

Ceny za energię rosną od wielu lat, jednak obecnie jest to z pewnością coraz bardziej odczuwalne dla każdego z nas. Co jest tego powodem i czy ma to związek z polityką UE?

Ostatnio zrobiliśmy dla was dość obszerny artykuł o tym, ile kosztuje korzystanie z urządzeń elektrycznych, granie w gry, oglądanie TV, a także w jaki sposób można oszczędzać energię. W obecnych czasach są to przydatne informacje, z którymi warto się zapoznać i być może w jakiś sposób sobie rekompensować rosnące rachunki, np. energooszczędnymi programami urządzeń. Warto sobie zadać również pytanie, dlaczego ceny prądu rosną?

Niekorzystne warunki pogodowe

Mimo, że szef obecnego rządu winę za podwyżki cen prądu zrzuca na „bardzo drogą politykę klimatyczną Unii Europejskiej”, to warto przyjrzeć się innym powodom, dla których ceny prądu idą do góry. Ceny giełdowe energii wzrosły o 310% od kwietnia 2020 do września 2021. Na rachunkach odczujemy to później, gdyż ceny prądu ustalane są przez państwo, natomiast różnica między ceną rzeczywistą, a tą, którą płacimy, i tak idzie z naszej kieszeni, jednak inną drogą. 

ceny prądu

Na światowych rynkach rosną ceny paliw kopalnianych, a to właśnie z nich produkuje się dużą część energii elektrycznej. Wzrost wynika z zapotrzebowania startujących lub rozwijających się po lockdownie gospodarek na paliwa kopalniane. Kolejną kwestią są huragany, m.in. Ida, które zniszczyły infrastrukturę portową w USA, służącą przemysłowi gazowemu. W Europie również warunki pogodowe nas nie rozpieszczały. Jak podaje Tomek Rożek z kanału Nauka to Lubię:

Na Morzu Północnym praktycznie nie wiał wiatr, przez co nie działały elektrownie wiatrowe i konieczna była produkcja prądu w elektrowniach gazowych. To spowodowało większe zapotrzebowanie na gaz, a co za tym idzie – wzrost cen.

Polityka międzynarodowa

Następnym powodem, przez który można mówić o wzroście cen prądu, są posunięcia Rosji. Dzięki swojej pozycji monopolisty, miała duży wpływ na rynek energii w Europie. Jesienią, opróżniła swoje magazyny gazu w Niemczech i Holandii, a gdy pojawiła się perspektywa zimy, ograniczyła przesył gazu do Europy. Pretekstem tutaj było zapełnienia najpierw swoich magazynów. Wywołało to niemałą panikę, przez co cena wzrosła. Przytaczając dalej słowa Tomka Rożka:

Opowieści o Nord Stream 2, które miało zapewnić energetyczne bezpieczeństwo UE, okazały się niestety tylko bajkami. Ten projekt nigdy nie służył do zabezpieczenia Europy, raczej do wywierania nacisku na Europę. Europa Wschodnia i Środkowa mówiły o tym głośno, ale na zachodzie nikt nie chciał słuchać. Dzisiaj już jest za późno. 

Oczywiście jak zaczęło brakować gazu, w górę poszły ceny węgla, a droższy węgiel = droższy prąd. 

Co się stało w Polsce?

W przypadku Polski istotna jest jeszcze jedna kwestia, czyli podnoszące się ceny limitów emisji CO2. System ten powstał po to, by zachęcać do zakończenia korzystania z technologii węglowych, a także pomóc przejść do energetyki niskoemisyjnej lub zero emisyjnej. 

Aby kraje lub branże mocno uzależnione od węgla nie zbankrutowały, powstał pakiet praw do darmowej emisji konkretnej ilości CO2. Tylko, że rząd zamiast darmowe limity przekazać branżom, które ich potrzebują, sprzedał je. 

Darmowy limit został sprzedany, więc za emitowany CO2 płacimy my. Tomek Rożek tłumaczy to następująco:

Pozbawione darmowych limitów branże muszą prawa do emisji kupić. A to sprawia, że podnoszą się ceny wszystkiego, czego produkcja wiąże się z emisją CO2. Z prądem oczywiście na czele. Gdyby limity nie były sprzedawane, gdyby zarobione pieniądze zainwestowane były w rozwój nowoczesnej energetyki, sytuacja wyglądałaby inaczej.

Wahające się ceny ropy i gazu wcześniej czy później wrócą do swojego poziomu. Jednak ceny naszego prądu, produkowanego z węgla, będą rosły cały czas. Łatwiej jest być może mówić, że za to wszystko odpowiadają światowe trendy, albo UE. Jak widać, to tylko część prawdy i nie można winą za to obarczać Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat drożejącego prądu znajdziecie w filmiku poniżej:

Źródło: Nauka. To lubię, bankier.pl, wysokienapiecie.pl

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janusz1234
  20
  Wszystkiemu winni są nasi nieudolni politycy, którzy myślą tylko o własnych kieszeniach i nie potrafią bądź celowo nie chcą się nawet dogadać. Np. taki Turów, rząd przystąpił do negocjacji pod groźbą szantażu i to był ich największy błąd, bo z góry skazali nasz kar na porażkę. Powinni się wówczas postawić i powiedzieć, że nie dadzą się szantażować i że w takich warunkach nie ma mowy o jakichkolwiek negocjacjach dopóki nie zostaną zniesione wszelkie unijne kary. Wojny też wywoływane są przez nieudolnych polityków a kto w nich walczy, na pewno nie politycy, a to właśnie oni powinni stać na pierwszej linii.
  • avatar
   mariusz_k
   7
   Jeżdżę na rowerze i przyciemniłem ekran laptoopa
   • avatar
    kazitut
    6
    Rozpisane z punktu widzenia podaży.
    A tu popyt się zwiększył.
    Przymusowa komputeryzacja domostw.
    Lock down-y w nauczaniu.
    Pochodna: skracanie czasu życia produktów (na elektrik-al).
    Od lodówek, pralek, kuchenek, ..... itp.
    Komputerów, smartfonów, drukarek, ......itp.
    Samochody, hulajnogi, .... itp.
    Po konieczność, zmian ogrzewania, wymiany pieców CO, ...itp.
    W domostwie ostatnimi czasy małego AGD, dużo przybyło, ... np.
    Aaa i krypto-mania.
    I tak jest drożej, ale nie przewidują lock down, u nas elektrik-al.
    Chyba ?
    2. Okres zimowy, a każdy lubi ciepło, i temat gorący.
    • avatar
     Andrettoni
     6
     Gdyby rozwijano energetykę jądrową to nie byłoby tych problemów, a CO2 byłoby mniej niż ze spalania gazu. Co do limitów CO2 i opłat - gdzie te pieniądze trafiają? Mamy po prostu dodatkowy podatek. Z jednej strony UE narzeka, a z drugiej to UE kasuje obywateli UE.
     • avatar
      kalkulatorek
      6
      1. Chora polityka UE
      2. Na dopłatach za CO2 paru cwaniaków w UE zarabia miliardy, łapówki idą zapewne w miliony.
      3. W Polsce PO ( nie PIS) sprzedał cała energetykę. A w kolonie inwestuje się tylko tyle ile się musi. Dla zachodu jesteśmy kolonią.
      3. Rosja i gaz. Niemcy chcą być głównym dostawcą gazu dla Europy. A że to gaz rosyjski ? Przejdzie przez Niemcy i będzie i ekologiczny i drogi.
      4. Brak elektrowni atomowych w Polsce . Nikt ich nie chce poza samymi Polakami.
      • avatar
       KENJI512
       5
       Przyczyna 1) PiS
       Przyczyna 2) PiS i jego sposób zarządzania publicznymi finansami
       Przyczyna 3) PiS i jego rozdawnictwo
       Przyczyna 4) Inflacja... bo powyższe
       Przyczyna 5) Każdy powód jest dobry, aby podnieść ceny (zachłanność)

       edit, po doczytania:
       Przyczyna 6) Ciemnogród - hurr durr nie chcemy elektrowni atomowej, wybuchnie, będzie drugi Czernobyl
       (podczas gdy jest kilkadziesiąt takich za granicą, państwa korzystają z dobrobytu atomu, tylko my, pewnie umyślnie, kupujemy węgiel i gaz od sąsiadów, mimo, że sami mamy zasobne złoża)
       • avatar
        krz2of
        3
        Tak prąd drożeje przez EU i jej pomysły pod którymi podpisała się Premier-ka Kopacz.
        • avatar
         studionti
         1
         ZSRR2 czyli Unia Europejska przenosi emisję CO2 (produkcję) poza Europę i to ma być ta ekologia?
         Niemcy najpierw niech zamkną swoje elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego, potem będziemy dyskutować o ekologii w UE.
         • avatar
          kazitut
          0
          A że Turów, dyplomatycznie .....spieprzyli to swoją drogą.
          • avatar
           rafael
           -1
           Spalanie węgla bez problemu może być czyste, i tak jest w większości polskich elektrowni. CO2 emitowane przez elektrownie o czystym spalaniu nie ma istotnego wpływu na Ziemię, to element polityki wykorzystywanej przez wpływowe kraje takie jak Niemcy do forsowania sprzedaży "ekologicznych" rozwiązań high-tech,a więc drogich, przez ich firmy. Tylu specjalistów od energetyki trąbi, że rezygnacja z węgla i liczenie na gaz od Rosji, lub niestabilne "zielone" źródła to głupota prowadząca do problemów.
           Najgroźniejszym źródłem problemów społeczeństw są przekupni, zepsuci i głupi politycy, ale również, a może przede wszystkim ci, co mają olbrzymie pieniądze sterują polityką.
           • avatar
            rafael
            -1
            Pani Patrycjo, DZIĘKUJĘ ! :-)))
            • avatar
             Obiektor
             -1
             haaaaaaa (ziew) jezeli placisz miesiecznie za prad 200zl to teraz zaplacisz 220 ot cale zmiany dla grupy taryfowej g11
             • avatar
              zenek111
              -3
              Jak nie można obarczać UE? w 2003 roku nie bylismy w UE i mieliśmy prąd tylko z węgla, przez wiele lat węgiel tylko taniała prąd tylko drożał, wiec żaden zaklinanie rzeczywistosci tych faktów nie zmieni
              • avatar
               rafael
               -7
               "Zadziało" ???
               "Stało się"
               Co "zadziało" się, że dziennikarze nie umieją używać poprawnej polszczyzny, piszą językiem coraz bardziej prymitywnym?
               "Na ten moment" zamiast "obecnie", "w tej chwili" , ostatecznie "w tym momencie".
               Wszechobecne "na" zamiast "w", "do" i całej gamy innych, określeń miejsca czy kierunku?
               • avatar
                vg1vg1
                -8
                Benchmark.pl - z portalu technologicznego zrobił się portal.... POLITYCZNY - po co?
                Ciekawe co na to właściciel 80% udziałów KOMPUTRONIK SPÓŁKA AKCYJNA???