SSD

Problemy z SSD wykonanymi w 25 nm

przeczytasz w 2 min.

Zmniejszenie procesu technologicznego dla pamięci Flash do 25 nm ma zmniejszyć koszty produkcji dysków SSD i poprawić energooszczędność. Niestety, jak pokazuje przypadek OCZ, kosztem ich wydajności i żywotności - przynajmniej na razie.

Problem zauważyli użytkownicy wykonanych w 25 nm dysków SSD marki OCZ. Narzekają oni na słabszą wydajność (przede wszystkim przy zapisie sekwencyjnym) dysków Vertex 2, które wykonano w 25 nm procesie technologicznym, w porównaniu ze starszą generacją wykorzystującą kości pamięci Flash w 34 nm. Problem jest dostrzegalny zwłaszcza w dyskach o niewielkiej pojemności. OCZ dostarcza dyski wykonane w nowej technologii od grudnia zeszłego roku. Inne firmy jednak nie spieszą się z przesiadką na 25 nm. Intel ostatnio zaprezentował nową rodzinę dysków wykonaną w 34 nm. Opóźnienie zdaje się być uzasadnione - Intel chce zapewne dopracować nową technologię i współpracę chipów z kontrolerami, tak aby uniknąć problemów jakich doświadcza OCZ.

Warto przeczytać:

Intel Emcrest: dyski SSD o szybkości 0,5 GB/s

Na forum wsparcia OCZ pojawiło się oświadczenie jednego z pracowników firmy, który tłumaczy, że technologia MLC NAND 25 nm nie jest tak elastyczna jak wcześniejsza, zwłaszcza gdy mowa o operacjach wymazywania (P/E) zawartości komórki. Poprzednia generacja dysków, wykonana w procesie 34 nm, pozwalała przeciętnie na 5000 operacji kasowania zawartości komórki, zanim nie zaczeła ona ulegać degradacji. Aktualna generacja - 25 nm - ma ten parametr znacząco zmniejszony do 3000.


Diagram ilustrujący spadającą wytrzymałość komórek NAND wraz ze zmniejszaniem procesu produkcyjnego - szara krzywa - oraz rosnące wymogi korekcji błędów - granatowa krzywa

OCZ radzi sobie z tym problemem stosując nadmiarową pojemność, która jest wykorzystywana przez kontroler SandForce w celu eliminacji problemów z uszkodzonymi komórkami. Niestety jest ona zabierana ze znamionowej pojemności dysków - np. dysk 120 GB, wykonany w 25 nm technologii, oferuje jedynie 115 GB niesformatowanej pojemności. Brakujące gigabajty to właśnie "bufor bezpieczeństwa" wykorzystywany przez technologię RAISE.

Gdy w sklepach pojawią się już masowo dyski produkowane w 25 nm procesie produkcyjnym, warto będzie zwracać uwagę na ich realną pojemność. Chyba że producenci znajdą sposób jak poradzić sobie ze zmniejszoną żywotnością bez tak drastycznych zabiegów.
 

Źródło: DVDHardware, NordicHardware

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kropak
  0
  Nie no pięknie, rewelacja... płacić grubą kasę i patrzeć jak w oczach znika dysk hehe
  • avatar
   kopczenko
   0
   czyzby zastój rozwoju SSD? - bariera oplacalnosci osiagnieta?
   zawsze moga tworzyc kilkanascie kosci po 10gb kazda niz mniej.. wiadomo ze drozej ale nie widzi mi sie stracenia kupy danych po roku ...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jedyna nadzieja to Racetrack
    http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Racetrack_-_laczy_zalety_pamieci_flash_i_HDD-32458.html
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     no producenci poradzą sobie tak....jak bierzesz dysk 120gb to ma on 120gb niesformatowanej pamieci + 5gb na bufor ;p od cala filozofia
     • avatar
      0
      "np. dysk 120 GB, wykonany w 25 nm technologii, oferuje jedynie 115 GB " - nie jest źle (albo się nie znam ;) )
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Gratulacje, podobno to "Solid State Drive"
       • avatar
        d i l
        0
        "oświadczenie jednego z pracowników firmy, który tłumaczy, że technologia MLC NAND 25 nm nie jest tak elastyczna jak wcześniejsza"

        Elastyczna to jest chyba jego guma, której używa ,żeby nie zarazić głupotą żony.
        • avatar
         hynio
         0
         "dysk 120 GB, wykonany w 25 nm technologii, oferuje jedynie 115 GB niesformatowanej pojemnośc"

         Jeżeli tak jest(a coś mi się to nie widzi) to i tak jest lepiej niż w przypadku dysków HDD, bo producenci HDD uważają że 1MB = 1000B a nie 1024!!
         • avatar
          wildthink
          0
          Od grudnia po lutego dużo czasu nie minęło, a dyski już się sypią, no pogratulować panowie z OCZ. Nie wiem czy pamiętacie, że OCZ nie tak dawno zdeklarował odejście do pamięci DDR na rzecz dysków właśnie, oby się nie przejechali na takim posunięciu.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Przeciez nie ma zadnego problemu, tylko lenistwo i chec nieplacenia za patent dla Microna, ktory to wymyslil eMLC, ktore to dla kosci 25nm maja zywotnosc 15k cykli zamiast 3!
           • avatar
            pawluto
            0
            Dlatego narazie wolałem kupić Welociraptor 150 GB niż SSD 60 GB :)
            • avatar
             Szymon331
             0
             Tsa... i weź tu pracuj na dysku który już od kupienia nieustannie umiera...