Procesory

Posadził procesor AMD Ryzen 7 7800X3D na taniej płycie A620. Wnioski mogą zaskoczyć

przeczytasz w 2 min.

Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D to jeden z najciekawszych modeli typowo do grania, który na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem klientów. Część osób może zastanawiać się nad połączeniem takiej jednostki z tanią płytą główną A620. Co z tego wyjdzie?

AMD Ryzen 7 7800X3D pojawił się w naszym premierowym teście – jednostkę sprawdziliśmy na platformie, która nie ograniczała potencjału sprzętu i pozwoliła rozwinąć jej skrzydła. Co jednak w przypadku, gdy zdecydujemy się na tanią platformę?

AMD Ryzen 7 7800X3D na taniej płycie głównej A620

Koreański jutuber minteger porównał wydajność procesora AMD Ryzen 7 7800X3D na dwóch platformach. Lepsza konfiguracja obejmowała chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 420 i płytę główną MSI Pro X670-P WiFi, a gorsza chłodzenie powietrzne DeepCool AG400 i płytę główną Gigabyte A620M Gaming X. Ma to o tyle istotne znaczenie, że płyty główne A620 mają kusić niższymi cenami (tyle, że oficjalnie zapewniają wsparcie tylko dla procesorów o TDP do 65 W).

Co prawda gorsza platforma ograniczała potencjał procesora (ograniczono moc dostarczaną do procesora, przez co w trybie Boost pracował on z niższymi taktowaniami), ale realnie różnica nie była znacząca.

AMD Ryzen 7 7800X3D - wydajność w Cinebench R23
Porównanie wydajności procesora AMD Ryzen 7 7800X3D w benchmarku Cinebench R23 - po lewej platforma X670, po prawej A620

W benchmarku Cinebench R23 tańsza platforma zaoferowała gorsze osiągi o 4,5% w teście wielordzeniowym i nieco ponad 1% w teście jednordzeniowym.

AMD Ryzen 7 7800X3D - wydajność w grach
Porównanie wydajności procesora AMD Ryzen 7 7800X3D w grach Shadow of the Tomb Raider , Forza Horizon 5, Cyberpunk 2077 i Total War: Three Kingdom - porównanie platformy X670 i A620

W grach różnica ta była jeszcze niższa, zwykle na poziomie kilku fps (chociaż w przypadku Total War: Three Kingdoms gorsza platforma zaoferowała lepsze osiągi).

Wygląda więc na to, że gorsza platforma nie ogranicza w znaczący sposób potencjału nowego procesora AMD. Warto jednak mieć na uwadze, że Gigabyte A620M Gaming X to jeden z lepiej wyposażonych modeli A620, który zapewne będzie też jedną z droższych propozycji. Zupełnie inaczej może to wyglądać na najtańszych konstrukcjach ze słabszą, niechłodzoną sekcją zasilania.

Źródło: YouTube @ minteger

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  First-Ever
  7
  "gorsza platforma zaoferowała lepsze osiągi" - raczej tańsza.
  • avatar
   sadys
   2
   Dla ludzi wiedzacych jak dziala sekcja zasilania to nie jest zadne zaskoczenie. Jesli ktos nie robi OC i nie uzywa wybitnie pradozernych prockow - wystarczy ze plyta ma zlacze 8 pinowe zlacze zasilania dla procka i w miare dobra cyrkulacje powietrza w budzie - cala reszta to marketing. Inna kwestia sa mozliwosci rozbudowy ale jesli chodzi o wydajnosc samego procka to rzeczywiscie mozna "oszczedzac" ;)
   • avatar
    xmexme
    1
    Nic zaskakującego w podzespołach komputerowych osiągi droższych modeli nigdy nie przekładały się na wyższą wydajność proporcjonalnie ceny. Zresztą to jest praktykowane w wielu konsumenckich produktach.
    Droższe modele są dla osób chcących się dowartościować wydając na droższe modele. Z drugiej strony coś trzeba robić z tą kasą, w obiegu jest coraz więcej pustego pieniądza ludzie mogą decydować jakie trendy chcą wspierać przez bardziej czy mniej świadomy wybór. Tym mniej świadomym w decyzjach pomagają influenserzy i artykuły sponsorowane.
    • avatar
     FunkyKoval
     0
     Na test to może i ta płyta jest OK. ale na pracę ciągłą raczej nie. Ta tańsza płytka będzie pracować na granicy możliwości a raczej konstrukcji, więc i prawdopodobieństwo awarii dużo większe.
     • avatar
      szymcio30
      0
      Skończyły się czasy kiedy najtańsze płyty oferowały podobna wydajność. Nie ma w tym nic teraz zaskakującego oprócz ceny która będzie niewspółmiernie wysoka do oferowanej jakości. Nikt normalny nie zainstaluje na takiej płycie Ryzena 7950X lub intela i9-13900K na H610
      • avatar
       vacotivus
       0
       Akurat ta gorsza płyta nadal ma całkiem niezłą sekcję zasilania. Są znacznie gorsze płyty A620, np. Asrock.