Procesory

Posadził procesor AMD Ryzen 7 7800X3D na taniej płycie A620. Wnioski mogą zaskoczyć

przeczytasz w 2 min.

Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D to jeden z najciekawszych modeli typowo do grania, który na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem klientów. Część osób może zastanawiać się nad połączeniem takiej jednostki z tanią płytą główną A620. Co z tego wyjdzie?

AMD Ryzen 7 7800X3D pojawił się w naszym premierowym teście – jednostkę sprawdziliśmy na platformie, która nie ograniczała potencjału sprzętu i pozwoliła rozwinąć jej skrzydła. Co jednak w przypadku, gdy zdecydujemy się na tanią platformę?

AMD Ryzen 7 7800X3D na taniej płycie głównej A620

Koreański jutuber minteger porównał wydajność procesora AMD Ryzen 7 7800X3D na dwóch platformach. Lepsza konfiguracja obejmowała chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 420 i płytę główną MSI Pro X670-P WiFi, a gorsza chłodzenie powietrzne DeepCool AG400 i płytę główną Gigabyte A620M Gaming X. Ma to o tyle istotne znaczenie, że płyty główne A620 mają kusić niższymi cenami (tyle, że oficjalnie zapewniają wsparcie tylko dla procesorów o TDP do 65 W).

Co prawda gorsza platforma ograniczała potencjał procesora (ograniczono moc dostarczaną do procesora, przez co w trybie Boost pracował on z niższymi taktowaniami), ale realnie różnica nie była znacząca.

AMD Ryzen 7 7800X3D - wydajność w Cinebench R23
Porównanie wydajności procesora AMD Ryzen 7 7800X3D w benchmarku Cinebench R23 - po lewej platforma X670, po prawej A620

W benchmarku Cinebench R23 tańsza platforma zaoferowała gorsze osiągi o 4,5% w teście wielordzeniowym i nieco ponad 1% w teście jednordzeniowym.

AMD Ryzen 7 7800X3D - wydajność w grach
Porównanie wydajności procesora AMD Ryzen 7 7800X3D w grach Shadow of the Tomb Raider , Forza Horizon 5, Cyberpunk 2077 i Total War: Three Kingdom - porównanie platformy X670 i A620

W grach różnica ta była jeszcze niższa, zwykle na poziomie kilku fps (chociaż w przypadku Total War: Three Kingdoms gorsza platforma zaoferowała lepsze osiągi).

Wygląda więc na to, że gorsza platforma nie ogranicza w znaczący sposób potencjału nowego procesora AMD. Warto jednak mieć na uwadze, że Gigabyte A620M Gaming X to jeden z lepiej wyposażonych modeli A620, który zapewne będzie też jedną z droższych propozycji. Zupełnie inaczej może to wyglądać na najtańszych konstrukcjach ze słabszą, niechłodzoną sekcją zasilania.

Źródło: YouTube @ minteger

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    First-Ever
    7
    "gorsza platforma zaoferowała lepsze osiągi" - raczej tańsza.
    • avatar
      sadys
      2
      Dla ludzi wiedzacych jak dziala sekcja zasilania to nie jest zadne zaskoczenie. Jesli ktos nie robi OC i nie uzywa wybitnie pradozernych prockow - wystarczy ze plyta ma zlacze 8 pinowe zlacze zasilania dla procka i w miare dobra cyrkulacje powietrza w budzie - cala reszta to marketing. Inna kwestia sa mozliwosci rozbudowy ale jesli chodzi o wydajnosc samego procka to rzeczywiscie mozna "oszczedzac" ;)
      • avatar
        xmexme
        1
        Nic zaskakującego w podzespołach komputerowych osiągi droższych modeli nigdy nie przekładały się na wyższą wydajność proporcjonalnie ceny. Zresztą to jest praktykowane w wielu konsumenckich produktach.
        Droższe modele są dla osób chcących się dowartościować wydając na droższe modele. Z drugiej strony coś trzeba robić z tą kasą, w obiegu jest coraz więcej pustego pieniądza ludzie mogą decydować jakie trendy chcą wspierać przez bardziej czy mniej świadomy wybór. Tym mniej świadomym w decyzjach pomagają influenserzy i artykuły sponsorowane.
        • avatar
          FunkyKoval
          0
          Na test to może i ta płyta jest OK. ale na pracę ciągłą raczej nie. Ta tańsza płytka będzie pracować na granicy możliwości a raczej konstrukcji, więc i prawdopodobieństwo awarii dużo większe.
          • avatar
            szymcio30
            0
            Skończyły się czasy kiedy najtańsze płyty oferowały podobna wydajność. Nie ma w tym nic teraz zaskakującego oprócz ceny która będzie niewspółmiernie wysoka do oferowanej jakości. Nikt normalny nie zainstaluje na takiej płycie Ryzena 7950X lub intela i9-13900K na H610
            • avatar
              vacotivus
              0
              Akurat ta gorsza płyta nadal ma całkiem niezłą sekcję zasilania. Są znacznie gorsze płyty A620, np. Asrock.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login