Procesory

Jaki procesor ma łazik Perseverance podróżujący po Marsie? Nie uwierzysz

przeczytasz w 1 min.

Łazika Mars Perseverance nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn, jaka kiedykolwiek powstała. Jest jednak rzecz, która zdziwi niejednego. Chodzi o procesor, w który wyposażony jest ten łazik.

Perseverance wylądował na powierzchni Marsa 18 lutego 2021 roku, około godziny 21:55, a pierwsze zdjęcia z czerwonej planety dotarły na Ziemię zaledwie kilka minut później. Zapewne stoją za tym bardzo nowoczesne i zaawansowane rozwiązania technologiczne. Nic bardziej mylnego.

Procesor łazika Perseverance

Łazik Perseverance jest wyposażony w jednordzeniowy procesor PowerPC 750 o taktowaniu 233 MHz, który posiada zaledwie 6 milionów tranzystorów. Dla porównania, zaprojektowany przez firmę Apple układ M1 Max ma aż 57 miliardów takich półprzewodników. Nie przypadkiem przywołano porównanie do układu marki Apple, bowiem procesor PowerPC 750 był sercem komputera iMac G3, który zadebiutował w 1998 roku.


Komputer iMac G3. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/IMac_G3#/media/Plik:IMac_Bondi_Blue.jpg

Co więcej, ten sam procesor posiadał łazik Curiosity, więc nie była to przypadkowa decyzja. W artykule opublikowanym na łamach serwisu New Scientist przeczytać można, że nowoczesne procesory mogłyby w przypadku marsjańskiego łazika narobić więcej szkód niż przynieść korzyści. Atmosfera Marsa zapewnia zdecydowanie mniejszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem niż gazowa powłoka Ziemi, a takie promieniowanie mogłoby bardzo szybko zniszczyć podzespoły stosowane w nowoczesnych procesorach.


Układ PowerPC 750. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/PowerPC_7xx#/media/File:XPC750.jpg

Warto też dodać, że komputer z procesorem PowerPC 750, który zamontowany został na pokładzie Perseverance nosi nazwę RAD750. Jest on tak skonstruowany, by mógł funkcjonować w bardzo trudnych warunkach. Może pochłonąć olbrzymią dawkę promieniowania i działać w temperaturze od -55 do 125 stopni Celsjusza. Jego cena wynosi 200 tysięcy dolarów.

Specyfikacja techniczna łazika Perseverance

Poza wspomnianym układem PowerPC 750 o taktowaniu 233 MHz, łazik wyposażony został w 2 GB pamięci flash oraz 256 MB pamięci RAM. Brzmi jak komputer z poprzedniej epoki, prawda?

Trudno wyobrazić sobie co można byłoby osiągnąć gdyby w tego typu pojazdach kosmicznych możliwe byłoby wykorzystanie najnowocześniejszych procesorów.

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  18
  Wszystkiemu winne jest promieniowanie, dlatego nie stosuje się współczesnych niskich litografii, które są bardzo na nie podatne. Promieniowanie powoduje przebicia pomiędzy bramkami tranzystorów dlatego niezębne są większe odstępy między nimi, a to wymusza stosowanie litografii sprzed kilkunastu lat (np.45+). Kłania się tutaj znajomość praw fizyki.
  • avatar
   Barubar24
   4
   Po prostu ma działać i tyle. Działające 6 mln tranzystorów jest lepsze niż niedziałające 57 mld tranzystorów, ot tajemnica rozwiązana.
   • avatar
    Xergoos
    2
    na 386 sx 40mhz mozna było grać w fajowe gierki , obliczenia robiło kosmicznie szybko, a taki celeron 300??? toż to potwór!! a widze gimba narzeka że to jakiś szajs, nie nie nie jak już odrzucicie te graficzne fajerwerki to dostajecie czystą moc (no na odpalenie płynnie mp3 potrzeba było pentium 166MMX albo 200 nie mmx), a tutaj mówimy o operacjach poruszania ramionkiem zrobienie sweet foci etc i wysłania tego przez takie inne wifi do ziemi. otóż to wszystko było robione w latach 70,80 i 90 za pomocą układów wolniejszych niż 386, 286 etc.
    SPECJALIZACJA Układów i kod pisany bez gówno kompilatorów z pierdyliardem bzdur do przeskoczenia.
    promieniowanie? mars ma słabą osłone płynącą z jądra bo jądro marsa jest zimne i prawie się nie obraca.
    A promieniowanie to nie tylko uszkodzenie procesora(im większa litografia to nie koniecznie uszkodzenie ale błąd kalkulacji bo ładunek zmienia wartość z 0 na 1) tu bardziej narażone są rejestry i PAMIĘĆ! gdzie wartości mogą wywalać ciągłe błędy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     bo pewnie ma maly system operacyjny jakiegos linuxa z prekompilowanym kernelem do obslug tylko tego co potrzeba czyli sterowanie lazikiem + komunikacja bezprzewodowa + narzedzia a nie ma graficznego menedzera okien ,nie ma oprogramowania firm 3-cich itd
     • avatar
      0
      Ciekawe czy można go podkręcić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      • avatar
       zeniu
       -2
       Testowo mogliby wbudować jakiś nowocześniejszy CPU, oczywiście zachowując ten PowerPC jako główny. Sprawdziliby jak długo dał radę pracować zanim go szlag trafił.
       • avatar
        Kapitan Nocz
        -2
        Ciekawe jak NASA na takim prymitywnym sprzęcie chce ogarnąć AI dla autonomicznych maszyn, które mają podobno budować radioteleskop na "ciemnej" stronie księżyca ? Możliwe, że tak przestarzałe procesory są wykorzystywane jedynie przez krytyczne względy bezpieczeństwa, misji wartej miliardy $$. Na ISS np kosmonauci korzystają z powodzeniem z nowoczesnych laptopów i nie ma z tym problemu, a na pewno te sprzęty są bardziej eksponowane na kosmiczne promieniowanie w całkowitej prózni niż jak ten układ na Marsie w bądź co bądź rzadkiej ale jednak atmosferze.
        • avatar
         que_pasa
         0
         Przecież 233MHz to aż nadto jak na potrzeby tego łazika.
         • avatar
          FunkyKoval
          0
          Mam w kolekcji kilka i386 / i486 SX/DX, Pentium 266 i 266MMX, Pentium PRO, sprzedam do projektów następnych łazików tanio ;) (za pół ceny PowerPC 750). Jakiś Pentium czy Celeron na Slot1 też się znajdzie :)
          • avatar
           piomiq
           0
           Artykuł w krzykliwym, sensacyjnym clickbajtowym tonie. Czy to nowa jakość bnechmark.pl

           > Dla porównania, zaprojektowany przez firmę Apple układ M1 Max ma aż 57 miliardów takich półprzewodników.
           Autor nie dodał ile tych procesorów Apple poleciało w kosmos.
           Porównanie z d..... Jak można stawiać procesor odporny na wysokie promieniowanie kosmiczne do zwykłego 'ziemskiego'. Ehhh.