Płyty główne

Koniec płyt głównych LGA 1700? Intel przygotowuje kolejną podstawkę

przeczytasz w 2 min.

Myśleliście, że podstawka Intel LGA 1700 zostanie z nami na dłużej? No to możecie się zdziwić! Aby tradycji stało się zadość, kolejna generacja procesorów ma korzystać z nowych płyt głównych.

Najnowsza platforma Intel wprowadziła nowe procesory - Core 12. generacji (Alder Lake-S) oraz płyty główne LGA 1700. Wiemy, że z tej samej platformy ma również korzystać kolejna generacja procesorów - Core 13. generacji (Raptor Lake-S).

Jeśli liczyliście, że płyty główne zostaną z nami na dłużej… to musimy Was zmartwić.

Kolejna generacja procesorów Intel z nową podstawką LGA 2551?

Według informacji z kanału Moore’s Law is Dead (MLID), podstawka LGA 1700 będzie wykorzystywana tylko przez dwie generacje procesorów – obecne modele Core 12. generacji (Alder Lake-S) i nadchodzące Core 13. generacji (Raptor Lake-S).

Przy kolejnej generacji procesorów producent planuje zmienić podstawkę – modele Core 14. generacji (Meteor Lake-S) miałyby korzystać już nowego gniazda LGA 2551. W takiej sytuacji osoby zainteresowane nowszymi modelami będą musiały zakupić też nowe płyty główne (nowa generacja procesorów najpewniej pojawi się pod koniec 2023 roku).

Intel LGA 2551

Podstawka LGA 2551 ma mieć wymiary 38 x 46 mm, więc będzie tylko nieznacznie większa od LGA 1700. Producent zastosuje tutaj o połowę więcej pinów, co może wskazywać na wyższą wydajność i lepszą funkcjonalność platformy (np. dodatkowe linie PCI-Express lub zmodyfikowane zasilanie).

Zaskoczenie? No nie do końca, bo Intel do tej pory zwykle wydawał nową platformę co dwie generacje procesorów. Co innego AMD, które utrzymało platformę AM4 przez 6 lat (dopiero teraz planowana jest zmiana na nową platformę AM5).

Czy to oznacza, że nie ma sensu kupować platformy LGA 1700? Oczywiście, że nie! To obecnie bardzo dobra propozycja np. z myślą o budowie komputera do gier, a niedługo będzie można zmodernizować ją o nowe procesory. Tyle tylko, że nie będzie tak długowieczna, jak propozycja AMD.

Aktualizacja 06.06.2022 10:40

W sieci pojawiły się bardziej szczegółowe informacje o procesorach Intel Meteor Lake - 2251 to tak naprawdę obudowa lutowanych procesorów (BGA 2551). Producent ma jednak w planach wydanie nowej podstawki - będzie to gniazdo LGA 1851.

Potwierdza się zatem informacja, że przecieki o sprzęcie nie zawsze się sprawdzają (a przynajmniej nie zawsze w takiej formie, jak wskazuje źródło).

Źródło: Moore’s Law is Dead, VideoCardz

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  16
  Intel jak Apple - miłośnicy kupią wszystko, a gospodarz swoje zarobi, obiecując wzrost wydajności z bańki mydlanej!
  • avatar
   PerfectDAY
   11
   Jak ktoś nie jest zainteresowany późniejszym upgradem komputera to nie ma problemu z tymi czestymi zmianami socketów u Intela. Sam przeważnie składam PC na jakieś 8 lat i ani razu nie potrzebowałem wymieniać sam procesor, wolałem po takim okresie zakupić całą nową platformę zwykle przy okazji ukazania się nowszego standardu pamięci RAM. Problem będą widzieli/mieli tylko entuzjaści sprzętu bądź ci którzy kupują słabsze procesory.
   • avatar
    Konto usunięte
    10
    Żadne zaskoczenie, krótkie życie podstawek intela to ich znak rozpoznawczy zachęcający jedynie do ich omijania.
    • avatar
     PIRAT_PL
     7
     Oj intel, intel, intel ...
     Już przestaje mnie to wgl dziwić każda nowa gena praktycznie inna podstawka.
     • avatar
      develoop
      7
      Niech spiedala na drzewo z tymi swoimi płytami...
      • avatar
       Legiu
       5
       I cena za przyzwoitsze modele wzrośnie proporcjonalnie, 1700 -> 2551 zł.
       • avatar
        piosylant
        4
        Można komentować, podziwiać lub protestować... z czasem staje się to nudne, więc odpuszczam. Jedyne moje oczekiwania wobec nowej podstawki są takie, aby sposób mocowania procesora nie powodował wyginania się jego konstrukcji, jak to jest przy LGA1700 gdzie dwa punkty docisku to za mało dla tak długiego placka.
        • avatar
         bomber2
         3
         I ten kwik wielbicieli Intela
         • avatar
          que_pasa
          3
          To może Intel powinien od razu lutować CPU w płytę. Może też od razu niech wlutują ram i dyski. Ciemny lud wszystko kupi
          • avatar
           -SnR3-
           2
           Szok I niedowierzanie. Kto by to przewidzial
           • avatar
            init0
            2
            Intel od wielu lat robił podstawkę na dwie generacje CPU. Dlaczego teraz miałoby być inaczej? Nie kumam zaskoczenia.
            • avatar
             studionti
             1
             Jestem zainteresowany późniejszym upgradem komputera i mam problem, bo nie mogę tego dokonać bez zmiany płyty głównej i poniesienia sztucznie zawyżonego kosztu procesora, który często kosztuje więcej niż najnowszy i dużo wydajniejszy na nową podstawkę.
             • avatar
              szymcio30
              -2
              Przecież sami informowaliście jeszcze przed premierą podstawki 1700, ze 14 gen będzie już na innej. Żadna to nowość ani zdziwienie. Ciekawe jak będzie z AM5 bo AM4 niby długo wieczne tylko jakość 1.5 temu na premierę Ryzen 5000 AMD stwierdziło, że płyty z chipsetem 3000 się nie nadają. Teraz gdy wielu było zmuszonych zmienić płytę to AMD zmienia zdanie.
              • avatar
               taki jeden
               -10
               AMD też nie lepszy. Kupisz tanią płytę to nowego procka nie wsadzisz.
               • avatar
                bullseye
                0
                Czyli tak na prawdę poprzednie zmiany podstawki nic nie dawały bo nie wprowadzały aż tylu nowych pinów i były nie uzasadnione ?
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 hurrra :) nowa podstawka :))))