Procesory

Procesory Ryzen 4000G i podkręcanie - potencjał OC zaskakuje

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
8 komentarzy Dyskutuj z nami

Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen 4000G, które mają szansę namieszać na rynku gotowych komputerów. Okazuje się, że nowe jednostki nie tylko oferują świetną wydajność, ale też cechują się dobrym potencjałem na podkręcanie.

Nowa seria procesorów AMD Ryzen 4000G

Modele Ryzen 4000G łączą rdzenie Zen 2 i grafikę z generacji Vega – konfiguracja sprawdzi się w niedrogich komputerach do domu (Ryzen 4000G) lub biura (modele Ryzen Pro 4000G). Pierwsze wyniki wydajności wskazują na znaczną przewagę względem poprzedniej serii Ryzen 3000G i konkurencyjnej serii Core 9000.

Nowe układy będą dostępne dla producentów gotowych zestawów komputerowych. Niektórzy jednak już teraz mają dostęp do jednostek i sprawdzili ich potencjał na podkręcanie.

AMD Ryzen 7 4700G  – podkręcanie w domowych warunkach

AMD Ryzen 7 4700G - podkręcanie procesora

Jeden z chińskich entuzjastów pochwalił się możliwościami topowego przedstawiciela konsumenckich jednostek – 8-rdzeniowy/16-wątkowy model AMD Ryzen 7 4700G udało się podkręcić z 3600 MHz do 4964 MHz (38% przyrostu). W przypadku modeli Ryzen 3000 o takim wyniku w domowych warunkach raczej można zapomnieć.

AMD Ryzen 7 4700G - podkręcanie procesora

Warto jednak zauważyć, że procesor korzystał z dosyć nietypowego chłodzenia – overclocker wykorzystał zestaw AiO, ale chłodnicę włożył do lodu (takie rozwiązanie pozwoliło poprawić efektywność odprowadzania ciepła).

Podkręcanie Ryzen 7 PRO 4750G z użyciem ciekłego azotu

Jeszcze lepszy wynik osiągnął tajwański overclocker TSAIK, który wykorzystał ekstremalną metodę chłodzenia – mowa oczywiście o chłodzeniu ciekłym azotem, który sprawdza się przy biciu rekordów wydajności.

AMD Ryzen 7 PRO 4750G - podkręcanie procesora

Model AMD Ryzen 7 PRO 4750G udało się przyspieszyć z 3600 MHz do 5812 MHz (61% przyrostu). Warto jednak zauważyć, że do uzyskania tak dobrego wyniku konieczne było wyłączenia technologii SMT, więc układ miał do dyspozycji tylko połowę wątków (8 rdzeni/8 wątków zamiast 8 rdzeni i 16 wątków).

Wygląda więc na to, że nowe układy mają szansę powalczyć wydajnością i potencjałem na podkręcanie. Szkoda, że nie można ich kupić w sklepach (początkowo mają one być dostępne dla producentó OEM i SI).

Źródło: Facebook @ ITCooker, HWBot

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AmigaPPC
  TSMC się ogarnęło z procesem, a i project CPU musi być udany, że takie wyniki OC uzyskuje.
 • avatar
  raffal81
  AMD wydaje fajny proc który jako jedyny może mnie zainteresować i nie można go kupić w sklepie ;] super ;]
 • avatar
  Dudi4Fr
  4.9 na Ryzen-ie bez hardcorowego chłodzenia to bardzo dobry, wręcz wyśmienity wynik!

  Może prawdziwe Ryzen-y 4000 na Zen 3 beda wyciągać te 4.8 - 5.0GHz all cores z dobrym chłodzeniem woda?! Wtedy dopiero to by była miazga!
 • avatar
  Chiny_X
  A to wciąż ZEN2...
 • avatar
  Konto usunięte
  chłodzenie ciekłym azotem jest ekstremalne? to jakaś kpina. chłodzenie ciekłym tlenem to dopiero hard core :)
  -3
 • avatar
  turborzeznik
  Podkrecanie się aemde.... gdzie intele już dawno robily takie zegary, na niższych napieciach, temperaturach i nikt nie skakał z radości że w warunkach domowych. Np. i7 8700k -6x4.9Ghz @1.26V Max temp. 65 stopni po wielogodzinnym graniu
  -3
 • avatar
  kitamo
  Kreci się niezle ale do starego 2600k troche brakuje jak na domowe warunki.

  https://valid.x86.fr/show_oc.php?id=2731227
  -4