Telefony

Producenci zapłacą "dolę" Microsoftowi

przeczytasz w 1 min.

HTC nie chciało zbyt długo uczestniczyć w patentowych bitwach i choć w przypadku sporu z Apple jest pewne swego, z Microsoftem szybko poszło na ugodę.

Producent telefonów komórkowych będący obecnie głównym sojusznikiem Google w promowaniu Androida, w swoich urządzeniach często wykorzystywał również Windows Mobile. Microsoft uznał, że w komórkach z Androidem firma wykorzystuje kilka redmondowskich patentów, które zarezerwowane były wyłącznie dla telefonów z Windows. HTC posypał głowę popiołem.

Na drodze porozumienia zawartego pomiędzy firmami, producent komórek dogadał się z gigantem, a nawet zapowiedział swój kolejny telefon, tym razem z Windows Phone na pokładzie, który ukaże się jeszcze przed końcem tego roku.

Byłoby ładnie i kulturalnie, gdyby nie fakt, że patentowe bitwy, przerodziły się w patentową wojnę. Microsoft szybko zwrócił się do kolejnych producentów telefonów, które w swoich urządzeniach skorzystały z systemu Android, występując z dokładnie takimi samymi żądaniami. Tym samym spór HTC-Microsoft był tylko dyplomatycznym określeniem wojenki Microsoft-Google. Gigant z Redmond domaga się "doli" w wysokości 20-40 dolarów, naliczanych od każdego sprzedanego telefonu z  Androidem na pokładzie.

Czekamy na odpowiedź Google.

Źródło: Bloomberg

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ahhhhh ten pazerny microsoft postępuje jak by sam był ze wszystkimi wporządku ale jest zupełnie inaczej każe sobie słono płacić za buble
  • avatar
   Damian Szymański
   0
   Tak "stąd po niebo wszystko Microsoftu". Dla przykładu M$ twierdzi iż Linux narusza jego 235 patenty.
   Skandal.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dobrze niech walczą o swoje, jeżeli to ich patenty to powinni nie odpuszczać
    • avatar
     Kropeczka
     0
     Jak opatentuję oddychanie tez mi to powtórzysz ?
     W Australii jeden cwaniak opatentował koło.
     Ostatnio sąd uchyli patenty na dwa geny ludzkie. Wszak to firma xxx stworzyła człowieka.

     Niestety patentuje się wszystko co się da...
     • avatar
      Qpers
      0
      Patenty w sofrware wogóle nie powinny obowiązywać - niedługo dojdzie do tego, że przez naruszanie patentów na świecie będzie mogła istnieć tylko jedna przeglądarka internetowa, bo każda inna musi zawierać w sobie coś, co pierwsza sprytnie "opatentowała".
      • avatar
       Qbaz77
       0
       Europejskie i Amerykańskie Prawo Patentowe są zupełnie inne i chwała za to że w Europie jest normalnie. W "stanach" można opatentować w zasadzie wszystko o ile odpowiednio się to opisze i uiści opłatę patentową, niezależnie czy będzie to czy sposób na to "w czym rozpuścić wodę w proszku" czy nowa metoda rozszczepienia atomu.
       • avatar
        hapima
        0
        Patentowanie wszystkiego co się da, pozwy do sądu o cokolwiek... To jest "wielka" ameryka, kraj bezdennej głupoty!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Oni by się za 1 dolca pozabijali...
         • avatar
          moorell
          0
          Całe te patenty są żałosne i z mojej perspektywy ilość szkód jakie powoduje nadużycie mechanizmu patentowego wielokrotnie przewyższa plusy związane z ochroną prawdziwej innowacyjności.
          Najbardziej żałosny jest fakt, że często wymyślenie (bo to nie ma nic wspólnego z procesem twórczym) czegoś do opatentowania trwa pięć minut, robią to ludzie z marketingu i jest wymierzone nie na ochronę własnej inwestycji, a zablokowanie drogi innym. Tymczasem wytworzenie kodu, który narusza patent często kosztuje miesiące pracy. Gdzie tu jest sens? (mam na myśli coś pozytywnego, a nie oczywistego zdarcia kasy)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Trwa wojna o platformy mobilne i faktycznie bron jaka sa patenty jest wielokrotnie uzywana. Wielcy gracze maja swiadomosc ze przekonanie uzytkownikow do ic rozwiazania moze zakonczys sie tym samaym co Windows zrobil na PC'tach dekade temu. Samo prawo w US czy UK jest tak zbudowane ze niedlugo beda musieli przestac mowic po angielsku bo co 2 slowo bedzie zabronione. Mam tylko nadzieje ze nasz rzad nie da sie oglupic i wpedzic w slepa uliczke blokady postepu. I uniewinnienie panow z napisy.org na razie wrozy dobrze.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            troche historii wam nie zaszkodzi 'dzieciaszki' ;)

            http://www.softpanorama.org/People/Torvalds/Finland_period/xenix_microsoft_shortlived_love_affair_with_unix.shtml

            na dlugo przed linuxem...