Laptopy

Projekt laptopa zasilanego tylko energią słoneczną

przeczytasz w 1 min.

Ostatnimi czasy poszukiwanie odnawialnych źródeł energii stało się bardzo popularne. Wszystko bez niedawne problemy z reaktorami w Fukushimie. Niemcy już zatrzymują swoje elektrownie atomowe i chcą wygasić ostatnią w 2022 roku. Niestety głośno mówi się że takie praktyki mogą oznaczać wyłączanie prądu w lecie i zimie oraz brak prądu. Jak temu zaradzić? Przerzucić się na w pełni ekologiczne urządzenia.
 

Luce Solar Panel Powered PC
 

Andrea Ponti stworzył projekt laptopa, który zasilany jest wyłącznie przez energię słoneczną. Urządzenie ma dwa panele słoneczne, pierwszy zamontowany z tyłu monitora, a drugi pod klawiaturą. Jako, że to tylko projekt autor nieco wybiegł w przyszłość. Dlatego też, na poniższych zdjęciach nie znajdziecie mechanicznej klawiatury, a jedynie panel dotykowy, spełniający taką funkcję.

W przypadku takiego laptopa największym problemem byłby wyświetlacz, który pobierałby znaczną część energii zgromadzonej w akumulatorze. Laptop tego typu pobiera w słońcu więcej energii niż w pomieszczeniu, gdyż konieczne jest wtedy pełne podświetlenie matrycy.
 

Luce Solar Panel Powered PC
 

Z pomocą przychodzi popularny e-papier, który mimo iż posiada niską częstotliwość odświeżania to jest niesamowicie oszczędny jeśli weźmiemy pod uwagę pobór energii. Nasuwa się jednak kolejny problem. Luce Solar Panel Powered PC (bo tak nazywa się projekt) stworzony został tak by nie używać żadnych przewodów - brakuje gniazda zasilania.
 


 

Jak widać, taki ekologiczny laptop to całkiem ciekawy pomysł, nie pozbawiony jednak wad. Koncept ten został przedstawiony z logo Fujitsu. Możliwe, że za kilka lat ujrzymy go na rynku.


Więcej o niecodziennych laptopach:

Źródło: TechCrunch

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  To jest prototyp? Bo jak sie wklepie w Google to pan Ponti jest DESIGNEREM, a nie inżynierem? Bo narysować laptopa to kazdy idiota potrafi a zrobić laptopa to już inna sprawa!
  • avatar
   mgkiler
   0
   Skad informacje ze niemcy chca wygasic wszystkie swoje reaktory do 2022 roku???

   To byla by utopia.

   1 taka elektrownia atomowa to jak 5 weglowych...
   A co robic ze spalonymi milionami ton wegla miesiecznie (tak, miesiecznie) i CO2?

   To dopiero bylo by MEGA nie ekologiczne.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "Niemcy już zatrzymują swoje elektrownie atomowe i chcą wygasić ostatnią w 2022 roku" jasne :)
    • avatar
     pscager
     0
     Bardzo dobry pomysł. Ale należy wdrażać a nie mówić...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Koncepcja ciekawa, za parę lat myślę, że będzie dostępna dla każdego.