Nauka

Proteza dłoni, pozwalająca czuć dotyk

Czy nauka pozwoli osobom po amputacji kończyn odzyskać zmysł dotyku?

proteza dłoń zmysł

Naukowcy na całym świecie ciężko pracują, aby stworzyć bliższe realnym protezy dłoni dla osób po amputacji kończyn. W przeciągu ostatnich dekad widzieliśmy wiele różnych propozycji i wiele różnych form stworzonych z różnych materiałów. Dają one jednak pacjentowi tylko podstawową funkcjonalność… jeśli w ogóle.

Jak jednak informuje Washington Post europejskiemu zespołowi naukowców udało się stworzyć nową sztuczną dłoń, która po amputacji daje pacjentowi zmysł dotyku. Co ważne – przeprowadzono testy potwierdzające, że nie jest to efekt placebo. Użytkownik potrafił bowiem powiedzieć jaki kształt ma trzymany przez niego przedmiot, a także czy jest twardy, czy też miękki.

Oczywiście minie jeszcze sporo lat zanim taka proteza stanie się rzeczywistością i powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem, ale potencjał jest naprawdę ogromny. Badania pokazują, że rozwój tej technologii zdecydowanie nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. „To było po prostu niesamowite” – powiedział Duńczyk Dennis Aabo Sorensen, który 10 lat temu stracił dłoń w wyniku wypadku z fajerwerkami i teraz zgłosił się na ochotnika do testu prototypu. – „To uczucie było najbliższe temu, jakie ma się przy prawdziwej dłoni”.

System pracuje w formie pętli, która pozwala zrobotyzowanej protezie komunikować się z mózgiem w czasie rzeczywistym. Metoda wymaga od lekarzy wstawienia małych elektrod wewnątrz dwóch nerwów pacjenta – łokciowym i pośrodkowym. To te bowiem pozwalają na czucie w dłoni. Słaby sygnał elektryczny przemieszcza się pomiędzy protezą a mózgiem odbierającym informacje, co razem nadaje użytkownikowi zmysł dotyku. Celem naukowców jest teraz udoskonalenie tej technologii.

Źródło: WashingtonPost, SlashGear

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  7
  Miło czyta się takie wiadomości, ludzkość ma potencjał ;))))
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   są tacy co im urwało przyrodzenie... bez żartów. dla nich to też dobra informacja. pytanie tylko co na takiego ptaszka powiedziałaby potencjalna partnerka...?
   • avatar
    kurzi5
    3
    Piękna przyszłość... a teraz obejrzyjcie sobie REPO MEN - Windykatorzy :)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Juz nieddligo i bede mogl wymie ic sobie pluca!!! Oczywiscie na zeszyt...
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Mam nadzieję, że jeszcze za mojego życia rozwinie się technologia do tego stopnia, że osoby, którym podczas wypadku zerwał się rdzeń kręgowy znów będą mogły chodzić i funkcjonować jak zdrowi ludzie:)

      Miło byłoby gdyby to samo tyczyło się innych organów np. oczy czy słuch.
      • avatar
       SoundsGreat
       2
       Może nie z cyklu "czy pójdzie na tym Crysis?", ale jestem ciekaw jaki jest czas reakcji takiej protezy i czy jej posiadacz jest w stanie np grać w gry komputerowe bez strat.
       • avatar
        Damian_jo
        1
        No i kolejny krok do przodu. Gratulacje :)
        Mam nadzieję (puste nadzieje...) że jednak ludzie dosyć szybko będą mogli funkcjonować i być w "pełni" sprawni dzięki takim wynalazkom.
        Świetny artykuł :)
        • avatar
         jkbrenna
         1
         jak daleko moglo by sie dojsc, jak by sie tyle kasy na wojsko,, policje nie uzywalo...
         • avatar
          seriouskuba
          0
          Prawie jak Deus Ex.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Kosztowac pewnie bedzie wiecej niz mieszkanie w Warszawie..
           • avatar
            OBoloG
            0
            lepiej żeby zabrali się za klonowanie organów z komórek macierzystych lub coś w ten deseń co dłoń organiczna to nie mechaniczna. Jakiemuś gościowi w Polsce przyszyli dłoń zmarłej kobiety i ta funkcjonuje jak jego własna druga ręka w pełni sprawna i czucie ma takie jak powinien tysiące czy setki nerwów a nie dwa czujniki w łokciu i przedramieniu które niby dają mózgowi znak że coś ta mechaniczna dłoń trzyma lub nie, a jak poda zły sygnał i mózg zrozumie teraz masz zrobić siku lub ee to co wtedy wstyd i smród. Hodowanie organów to przyszłość.