Nauka

Proteza dłoni, pozwalająca czuć dotyk

przeczytasz w 1 min.

Czy nauka pozwoli osobom po amputacji kończyn odzyskać zmysł dotyku?

proteza dłoń zmysł

Naukowcy na całym świecie ciężko pracują, aby stworzyć bliższe realnym protezy dłoni dla osób po amputacji kończyn. W przeciągu ostatnich dekad widzieliśmy wiele różnych propozycji i wiele różnych form stworzonych z różnych materiałów. Dają one jednak pacjentowi tylko podstawową funkcjonalność… jeśli w ogóle.

Jak jednak informuje Washington Post europejskiemu zespołowi naukowców udało się stworzyć nową sztuczną dłoń, która po amputacji daje pacjentowi zmysł dotyku. Co ważne – przeprowadzono testy potwierdzające, że nie jest to efekt placebo. Użytkownik potrafił bowiem powiedzieć jaki kształt ma trzymany przez niego przedmiot, a także czy jest twardy, czy też miękki.

Oczywiście minie jeszcze sporo lat zanim taka proteza stanie się rzeczywistością i powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem, ale potencjał jest naprawdę ogromny. Badania pokazują, że rozwój tej technologii zdecydowanie nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. „To było po prostu niesamowite” – powiedział Duńczyk Dennis Aabo Sorensen, który 10 lat temu stracił dłoń w wyniku wypadku z fajerwerkami i teraz zgłosił się na ochotnika do testu prototypu. – „To uczucie było najbliższe temu, jakie ma się przy prawdziwej dłoni”.

System pracuje w formie pętli, która pozwala zrobotyzowanej protezie komunikować się z mózgiem w czasie rzeczywistym. Metoda wymaga od lekarzy wstawienia małych elektrod wewnątrz dwóch nerwów pacjenta – łokciowym i pośrodkowym. To te bowiem pozwalają na czucie w dłoni. Słaby sygnał elektryczny przemieszcza się pomiędzy protezą a mózgiem odbierającym informacje, co razem nadaje użytkownikowi zmysł dotyku. Celem naukowców jest teraz udoskonalenie tej technologii.

Źródło: WashingtonPost, SlashGear

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  7
  Miło czyta się takie wiadomości, ludzkość ma potencjał ;))))
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   są tacy co im urwało przyrodzenie... bez żartów. dla nich to też dobra informacja. pytanie tylko co na takiego ptaszka powiedziałaby potencjalna partnerka...?
   • avatar
    kurzi5
    3
    Piękna przyszłość... a teraz obejrzyjcie sobie REPO MEN - Windykatorzy :)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Juz nieddligo i bede mogl wymie ic sobie pluca!!! Oczywiscie na zeszyt...
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Mam nadzieję, że jeszcze za mojego życia rozwinie się technologia do tego stopnia, że osoby, którym podczas wypadku zerwał się rdzeń kręgowy znów będą mogły chodzić i funkcjonować jak zdrowi ludzie:)

      Miło byłoby gdyby to samo tyczyło się innych organów np. oczy czy słuch.
      • avatar
       SoundsGreat
       2
       Może nie z cyklu "czy pójdzie na tym Crysis?", ale jestem ciekaw jaki jest czas reakcji takiej protezy i czy jej posiadacz jest w stanie np grać w gry komputerowe bez strat.
       • avatar
        Damian_jo
        1
        No i kolejny krok do przodu. Gratulacje :)
        Mam nadzieję (puste nadzieje...) że jednak ludzie dosyć szybko będą mogli funkcjonować i być w "pełni" sprawni dzięki takim wynalazkom.
        Świetny artykuł :)
        • avatar
         jkbrenna
         1
         jak daleko moglo by sie dojsc, jak by sie tyle kasy na wojsko,, policje nie uzywalo...
         • avatar
          seriouskuba
          0
          Prawie jak Deus Ex.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Kosztowac pewnie bedzie wiecej niz mieszkanie w Warszawie..
           • avatar
            OBoloG
            0
            lepiej żeby zabrali się za klonowanie organów z komórek macierzystych lub coś w ten deseń co dłoń organiczna to nie mechaniczna. Jakiemuś gościowi w Polsce przyszyli dłoń zmarłej kobiety i ta funkcjonuje jak jego własna druga ręka w pełni sprawna i czucie ma takie jak powinien tysiące czy setki nerwów a nie dwa czujniki w łokciu i przedramieniu które niby dają mózgowi znak że coś ta mechaniczna dłoń trzyma lub nie, a jak poda zły sygnał i mózg zrozumie teraz masz zrobić siku lub ee to co wtedy wstyd i smród. Hodowanie organów to przyszłość.