Nauka

Proteza dłoni, pozwalająca czuć dotyk

przeczytasz w 1 min.

Czy nauka pozwoli osobom po amputacji kończyn odzyskać zmysł dotyku?

proteza dłoń zmysł

Naukowcy na całym świecie ciężko pracują, aby stworzyć bliższe realnym protezy dłoni dla osób po amputacji kończyn. W przeciągu ostatnich dekad widzieliśmy wiele różnych propozycji i wiele różnych form stworzonych z różnych materiałów. Dają one jednak pacjentowi tylko podstawową funkcjonalność… jeśli w ogóle.

Jak jednak informuje Washington Post europejskiemu zespołowi naukowców udało się stworzyć nową sztuczną dłoń, która po amputacji daje pacjentowi zmysł dotyku. Co ważne – przeprowadzono testy potwierdzające, że nie jest to efekt placebo. Użytkownik potrafił bowiem powiedzieć jaki kształt ma trzymany przez niego przedmiot, a także czy jest twardy, czy też miękki.

Oczywiście minie jeszcze sporo lat zanim taka proteza stanie się rzeczywistością i powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem, ale potencjał jest naprawdę ogromny. Badania pokazują, że rozwój tej technologii zdecydowanie nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. „To było po prostu niesamowite” – powiedział Duńczyk Dennis Aabo Sorensen, który 10 lat temu stracił dłoń w wyniku wypadku z fajerwerkami i teraz zgłosił się na ochotnika do testu prototypu. – „To uczucie było najbliższe temu, jakie ma się przy prawdziwej dłoni”.

System pracuje w formie pętli, która pozwala zrobotyzowanej protezie komunikować się z mózgiem w czasie rzeczywistym. Metoda wymaga od lekarzy wstawienia małych elektrod wewnątrz dwóch nerwów pacjenta – łokciowym i pośrodkowym. To te bowiem pozwalają na czucie w dłoni. Słaby sygnał elektryczny przemieszcza się pomiędzy protezą a mózgiem odbierającym informacje, co razem nadaje użytkownikowi zmysł dotyku. Celem naukowców jest teraz udoskonalenie tej technologii.

Źródło: WashingtonPost, SlashGear

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    raffal81
    7
    Miło czyta się takie wiadomości, ludzkość ma potencjał ;))))
    • avatar
      Konto usunięte
      5
      są tacy co im urwało przyrodzenie... bez żartów. dla nich to też dobra informacja. pytanie tylko co na takiego ptaszka powiedziałaby potencjalna partnerka...?
      • avatar
        Konto usunięte
        3
        Piękna przyszłość... a teraz obejrzyjcie sobie REPO MEN - Windykatorzy :)
        • avatar
          Konto usunięte
          2
          Juz nieddligo i bede mogl wymie ic sobie pluca!!! Oczywiscie na zeszyt...
          • avatar
            Konto usunięte
            2
            Mam nadzieję, że jeszcze za mojego życia rozwinie się technologia do tego stopnia, że osoby, którym podczas wypadku zerwał się rdzeń kręgowy znów będą mogły chodzić i funkcjonować jak zdrowi ludzie:)

            Miło byłoby gdyby to samo tyczyło się innych organów np. oczy czy słuch.
            • avatar
              SoundsGreat
              2
              Może nie z cyklu "czy pójdzie na tym Crysis?", ale jestem ciekaw jaki jest czas reakcji takiej protezy i czy jej posiadacz jest w stanie np grać w gry komputerowe bez strat.
              • avatar
                Damian_jo
                1
                No i kolejny krok do przodu. Gratulacje :)
                Mam nadzieję (puste nadzieje...) że jednak ludzie dosyć szybko będą mogli funkcjonować i być w "pełni" sprawni dzięki takim wynalazkom.
                Świetny artykuł :)
                • avatar
                  jkbrenna
                  1
                  jak daleko moglo by sie dojsc, jak by sie tyle kasy na wojsko,, policje nie uzywalo...
                  • avatar
                    seriouskuba
                    0
                    Prawie jak Deus Ex.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Kosztowac pewnie bedzie wiecej niz mieszkanie w Warszawie..
                      • avatar
                        OBoloG
                        0
                        lepiej żeby zabrali się za klonowanie organów z komórek macierzystych lub coś w ten deseń co dłoń organiczna to nie mechaniczna. Jakiemuś gościowi w Polsce przyszyli dłoń zmarłej kobiety i ta funkcjonuje jak jego własna druga ręka w pełni sprawna i czucie ma takie jak powinien tysiące czy setki nerwów a nie dwa czujniki w łokciu i przedramieniu które niby dają mózgowi znak że coś ta mechaniczna dłoń trzyma lub nie, a jak poda zły sygnał i mózg zrozumie teraz masz zrobić siku lub ee to co wtedy wstyd i smród. Hodowanie organów to przyszłość.