Nauka

Potencjalnie niebezpieczna asteroida zbliża się do Ziemi

przeczytasz w 2 min.

Świat czeka przygoda godna filmu ''Nie patrz w górę". Potencjalnie niebezpieczna asteroida o nazwie (7482) 1994 PC1 zmierza w okolice ziemskiego globu. Czy należy żegnać się z bliskimi?

Ogromna asteroida już w połowie stycznia przeleci tuż obok Ziemi. Ma około 1 kilometra długości i porusza się z prędkością 70 tysięcy kilometrów na godzinę. Czy świat czeka historia rodem z filmu Netfixa?

Czy czeka nas koniec świata?

To, co dzieje się na Ziemi, to w kosmosie też się zdarza. Asteroida, która wykończyła ludzkość w filmie "Nie patrz w górę", śmiało mogła być ogromną asteroidą (7482) 1994 PC1. Już 18 stycznia br. możemy spodziewać się jej wizyty w pobliżu Ziemi. Niestety, oczekujących na koniec świata czeka rozczarowanie. 

Czego należy się spodziewać po przelocie potencjalnie niebezpiecznej asteroidy?

Przelot groźnego olbrzyma nie jest inspirowany filmem Netfixa. Nie należy też z tej okazji planować imprezy godnej apokalipsy. Maksimum wrażeń, jakie Ziemianie mogą wycisnąć z tego wydarzenia sprowadzi się do efektów wizualnych. Co więcej, w górę patrzeć warto, a nawet należy. Asteroida (7482) 1994 PC1 pojawi się ponownie w pobliżu Ziemi dopiero za ponad 80 lat. W tym czasie ludzkość sama może dokonać samozniszczenia, a poszczególne jednostki zwyczajnie nie dożyć.

Naukowcy nie są też zaskoczeni tegoroczną wizytą niebezpiecznej asteroidy. Znają ją całkiem dobrze i uspokajają, że próba błędu w obliczeniach trajektorii jej lotu wynosi zaledwie 133 kilometry. Nie ma więc szans, aby tym razem stała się ona asteroidą, która zniszczy naszą planetę.

Kiedy patrzeć w górę, żeby podziwiać potencjalnie niebezpieczną asteroidę?

Groźna asteroida pojawi się na nocnym niebie 18 stycznia 2022 roku. Najbliżej Ziemi można się jej spodziewać o godzinie 22:51. Porusza się dość szybko, bo z prędkością 70 tysięcy kilometrów. Ze względu na rozmiary, prędkość i odległość jest przez astronomów uznawana za potencjalnie niebezpieczną. Będzie trzymać się z dala od naszej planety zaledwie o 1,93 miliona kilometrów. To blisko, ale nadal pięć razy dalej, niż Księżyc.

lokalizacja asteroidy (7482) 1994 PC1Lokalizacja asteroidy (7482) 1994 PC1 przewidywana w dniu 18 stycznia 2022 roku. Żródło: EarthSky, autor : Eddie Irizarry

Dla przeciętnego Ziemianina oznacza to, że oceniana jako niebezpieczna asteroida będzie zaledwie obiektem przypominającym gwiazdę. Przesunie się po nocnym niebie z prędkością 19,56 km/sek względem Ziemi, a przy dobrej pogodzie dostrzeżemy jej wędrówkę uzbrojeni w teleskop. Na obserwacje gołym okiem nie możemy liczyć, ponieważ jej jasność szacowana jest na 10 magnitudo.

Źródło: Science Alert, EarthSky

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  13
  O nie, co my teraz zrobimy?
  Idę wykupić cały papier toaletowy!
  • avatar
   sn00p
   8
   Miejmy nadzieję że zawiera dużo cennych metali............. :)
   • avatar
    jackas95
    4
    ładujące się reklamy przesuwają zawartość czytanego tekstu, wyjątkowo denerwujące
    • avatar
     calvo_cvo
     1
     Magnitudo jest jednostka 'wielkosci gwiazdowej' i oznacza blask gwiazdy, a nie jej jasnosc.
     W astronomii jasnosc oznacza moc promieniowania czyli okresla ilość energii, ktora cialo emituje w jednostce czasu.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      i do tego usuwacie niewygodne posty. [email protected]#@@ sie
      • avatar
       gicmo
       1
       "Dont Look Up" :)
       • avatar
        Batyra
        1
        Jak się tak człowiek zastanowi ile tego lata w kosmosie to w sumie aż dziw ze nic już od dawna nie walnęło wiekszego…
        • avatar
         daszrade
         -1
         Jak ktoś będzie obserwował lecącą asteroidę to niech wypatruje Niedzielskiego na niej bo przyleci z nową odmianą covid.
         • avatar
          Bartek 28
          -5
          Co..? Już?! Ale jest za wcześnie dopiero za 113 lat czyli w 2135 roku ☝️❗ Ja cię bardzo boję asteroidę bo mogą być zniszczone miasta Warszawy i piękne apartamenty nie uderzaj ziemię proszę cię ❗
          • avatar
           Bartek 28
           -5
           Co..? Już?! Ale jest za wcześnie dopiero za 113 lat czyli w 2135 roku ☝️❗ Ja cię bardzo boję asteroidę bo mogą być zniszczone miasta Warszawy i piękne apartamenty nie uderzaj ziemię proszę cię ❗
           • avatar
            BananPimpka
            -20
            Gigantyczna inflacja s Polsce i na swiecie sprawi w tym roku największy w historii świata krach finansowy! Banki zablokują konta zwykłym obywatelom staną się nie wypłacalne! Ale możesz się zabezpieczyć i zarobic ogromne pieniądze dzięki handlowi kryptowalut które będzie trzymał na zewnętrznych portfelach do których tylko ty masz dostęp!
            Zarejestruj się w aplikacji Crypto com i użyj mojego linka polecającego a otrzymasz az 25$ w kryptowalucie Cro!
            Zacznij zarabiać już dzis ogromne pieniądze a inflacja, drożyzna i banki nie będą już miały wpływu na twoje pieniądze!!!
            jjey2xxs9c
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             wywalam benchmark z zakładek i usuwam konto po tym gunwie. Wiedziałem wcześniej o tej asteroidzie, wszedłem po tym klickbaicie tutaj tylko po to żeby wyrazić swoje obrzydzenie tym co zrobiliście z benchmarkiem. je### was pies żałosne pismaki. sram na was
             • avatar
              Gnom_Z_Piany2
              0
              myślałem że ta asteroida zakończy kryptowalutowy biznes :D