Procesory

Rosja odcięta od procesorów Intel i AMD. Będą korzystać z chińskich układów?

przeczytasz w 1 min.

Rosja zacznie korzystać z procesorów Zhaoxin? Chińskie układy mogłyby stanowić alternatywę dla popularnych, zachodnich modeli Intel i AMD. Sprawa jednak nie jest taka prosta...

Sporo firm technologicznych odcięło się od rosyjskiego rynku, przez co kraj boryka się z poważnymi problemami z dostępem do sprzętu. Wygląda jednak na to, że może on znaleźć alternatywę dla procesorów Intel i AMD.

Rosja zacznie korzystać z chińskich procesorów Zhaoxin?

Chodzi o procesory firmy Zhaoxin, które do tej pory były dostępne właściwie tylko w Chinach. Jednostki oferują wsparcie dla zestawu instrukcji x86, więc są kompatybilne z tymi samymi systemami i aplikacjami co popularne modele Intel i AMD (w odróżnieniu np. od rosyjskich układów Elbrus, które nie oferują takiego wsparcia).

Ostatnio sporo zaczęło się mówić, że z procesorów Zhaoxin mogliby korzystać Rosjanie.

Dannie MBX-Z60A
Płyta główna Dannie MBX-Z60A z procesorem Zhaoxin KX-6640MA

Na tamtejszym rynku pojawiła się nawet płyta główna Dannie MBX-Z60A, która została wyposażona w 8-rdzeniowy układ Zhaoxin KX-6640MA na bazie architektury LuJiaZui. Oprócz tego przewidziano podstawowy zestaw złączy - dwa banki pamięci DDR4 RAM, dwa złącza PCI-Express x16, a także gniazdko M.2 pod szbkie dyski SSD i dwa zwykłe SATA. Z tyłu wyprowadzono wyjścia VGA, HDMI i DisplayPort, kartę sieciową GbE LAN, gniazdka 3.5-mm audio i dodatkowu port PS/2.

Może nie jest to sprzęt z najwyższej półki (daleko mu do high-endowych płyt głównych ASUS czy Gigabyte), ale pozwoli na zbudowanie domowego komputera (szczególnie jeśli nie ma alternatywy w postaci platform z układami Intel i AMD).

Czy Rosjanie rzeczywiście przejdą na chińskie procesory Zhaoxin? Okazuje się, że sprawa nie jest taka oczywista. Firma Zhaoxin twierdzi, że koncentruje się na chińskim rynku i na razie nie ma zamiaru sprzedawać swoich produktów do innych krajów. Czyli płyta Dannie to jednorazowy przypadek, albo chiński producent oficjalnie nie chce się przyznawać do wspomagania Rosji.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  12
  Współczuję rosyjskim graczom. Chociaż z drugiej strony jak będą sobie chcieli pograć w np. w Call of Duty to wystarczy, że pojadą na Ukrainę. Jedyna różnica, że w tej grze ma się tylko jedno życie.
  • avatar
   nevermind
   11
   Zawsze jakiś pośrednik się znajdzie i im to sprzeda procesory czy to Intela czy też AMD z odpowiednia marżą, taka prawda.
   Tak samo jak my będziemy kupowali gaz od Niemiec czy Czech który oni mają z Rosji xDDD
   • avatar
    NiemenCrystal
    1
    Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

    niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Tę sytuację będzie prędzej chciał wykorzystać popierający inwazję koncern Lenovo, który wprowadzi na rynek rosyjski swoje krajowe modele komputerów z procesorami ZHAOXIN. Byłoby to praktycznie to samo co można nabyć na miejscu w Chinach ale dodatkowo z opisem po rosyjsku i znaczkami EAC. A system? Chyba Windows, ale bez żadnego wsparcia ze strony Microsoftu. Ewentualnie Ubuntu Kylin.
     • avatar
      Trim23
      -2
      Ciekaw jestem jakie będą konsekwencje tych sankcji i ograniczeń. Po aneksji Krymu Rosja została eksporterem zboża, a wcześniej była importerem. Ciekawe co teraz zrobią? Czy wyciągną wnioski i zaczną u siebie rozwijać przemysł? Kadr na pewno im nie brakuje.
      • avatar
       piomiq
       -2
       "Będą korzystać z chińskich układów? "
       Może raczej z Chińskich sklepów internetowych :P
       Po prostu kupią procesor na Aliexpress, czy innym podobnym.
       • avatar
        piomiq
        -2
        "Rosja zacznie korzystać z chińskich procesorów Zhaoxin?"
        Do wiadomości autor.
        Rosja produkuje własne procesory oparte o ARM. A nawet własne komputery z tymi procesorami. Używa ich w tzw. budżetówce.
        • avatar
         pawluto
         -2
         A co za różnica czy komputer zawiesi się na intelowskim czy chińskim procesorze ? :)))
         • avatar
          OpusDei
          -3
          Jak to mówią "Co Cię nie zabije to Cię wzmocni"
          Czy wojna potrwa jeszcze rok czy 10 lat to Rosja, taka czy inna dalej będzie i znajdzie sobie rozwiązanie.
          Może tak jak Chiny zaczną oficjalnie kraść technologie na potęgę, żeby dostosować rozwój swoich produktów.
          Sprawa się nie rozwiąże w miesiąc ale w perspektywie np.10 lat i Rosji taki bodziec może wyjść z korzyścią.
          Takie obostrzenia to mogą upodlić jakąś afrykańską demokrację plemienną dymaną przez amerykanów lub chińczyków. Ruska horda sobie poradzi.
          • avatar
           CocoJambo
           -4
           I tak się kowboje załatwia! Ruskie będą kupować chińskie procesory a firma która je produkuje będzie miała kasiure na dalszy rozwój a to pozwoli im coraz bardziej konkurować. Z Intelem i AMD.
           • avatar
            Gatts-25
            -4
            Chiny dominują od 2019 roku. Jeżeli przez 10 lat zrobiły taki postęp to następne 10 lat to będzie pokaz jak być prawdziwym liderem technologii na Ziemi. USA już dawno się skończyło odkąd firmy Amerykańskie zaczęły trudnić się Lichwą i u nich nie trudno o firmy sprzedające swoje produkty z marżą wynoszącą nawet 300%. To jak Instytucje Parabankowe, które udzielają kredytów na oprocentowanie 300%. Jakoś tutaj widać Lichwę i jest ona tępiona ale gdy procederem trudnią się Amerykańskie firmy to już Unia Europejska jest pod butem USA.
            Stany Zjednoczone są od lat zależne od Obcokrajowców a polityka USA za byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Pana Donalda Trumpa doprowadziła do tego, że największe umysły w Azji nie chcą się godzić do pracy w Amerykańskich instytucjach bo wiedzą czym to grozi. Wysysają umysły a potem przywłaszczają sobie wszystko, taki poziom właśnie reprezentują teraz Stany Zjednoczone. Na chwile obecną nie ma lepszego Lidera na Ziemi jakim będą Chiny bo te nie wywołują konfliktów zbrojnych dokładnie tak jak to USA w tym wieku już wielokrotnie pokazało przyczyniając się do obecnego konfliktu swoimi działaniami z przeszłości.
            https://uploads.disquscdn.com/images/fccc9f7987ec4215f6845ee0516bae7a00561358bdc66af5f7d043de58b3fb15.png
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Tia. brak inteli i amd w rosji, a u nas np. nie sprzedają google pixel. a kupić się da :)

             ta cała sytuacja pokazuje jeszcze jedno. chiny są gotowe na brak dostaw x86 na licencjach z usa. gracze to gracze, od biedy na komórce się pogra, gry są dostosowane do ich wydajności. ale tu bardziej chodzi o usługi wspomagające urzędy państwowe.