Nauka

Rosja wycofa się z ISS i zbuduje własną stację?

przeczytasz w 2 min.

NASA i rosyjski Roskosmos współpracują przy projekcie ISS od 1998, czy ta kooperacja zakończy się po 2024 roku? Takie wnioski można wysnuć po rozmowie nowego dyrektora rosyjskiej agencji z Władymirem Putinem.

Kryzys w niebiosach

Jak już pisaliśmy dotychczasowy dyrektor Roskosmosu, Dymitrij Rogozin został odsunięty od swoich zadań i jego miejsce zajął Jurij Borysow. Nowy szef spotkał się z prezydentem Rosji i podczas rozmowy zadeklarował, że pod jego przywództwem Fedracja Rosyjska wycofa się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 2024 roku. Zadeklarował też, że moduły odczepione od ISS posłużą jako podstawa dla nowej stacji kosmicznej, jaką Roskosmos ma zamiar sformować po swoim odejściu.

NASA informuje jednak, że żadne oficjalne informacje z rosyjskiej strony nie sugerują odejścia, a w lipcu zostały podpisane porozumienia które gwarantują współpracę amerykańsko-rosyjską na ISS dla wspólnego dobra, pomimo konfliktu jaki Rosja wywołała na Ukrainie. Amerykańscy astronauci i rosyjscy kosmonauci mają latać na stację w mieszanych załogach i przez to lepiej się integrować.

Czy to blef?

Wiele na to wskazuje. Przede wszystkim Borysow nie zapowiedział odejścia w 2024 roku, ale po 2024 roku, co może oznaczać oczywiście całe lata, czyli nawet okres gdy ISS i tak jest wycofywana z eksploatacji. Nie należy zapominać, że moduły rosjan na stacji też są stare i ciągle ulegają uszkodzeniom, więc wykorzystanie ich do budowy nowej stacji nie wydaje się zbyt opłacalną ani bezpieczną opcją. W temacie finansów wypowiedział się też doktor Leroy Chiao, emerytowany amerykański astronauta:

Myślę, że rosjanie pozują. Nie mają pieniędzy na zbudowanie własnej stacji i zajęłoby im to kilka lat. Nie mają nic innego, jeśli pójdą tą drogą

Rosja nie wykazuje się ostatnio żadnymi poważnymi inwestycjami w obszarze eksploracji kosmosu, więc wątpliwym jest aby teraz zechciała podejmować się tak dużej inwestycji jak samodzielne tworzenie stacji kosmicznej, zwłaszcza przy ogromnych wydatkach jakie generuje dla niej ciągnący się w nieskończoność „kilkudniowy” konflikt na Ukrainie.

Moduły ISS zostały zaprojektowane tak by być wobec siebie zależne. To kolejny argument za teorią, że rosjanie jedynie straszą swoim odejściem z projektu. Podczas gdy NASA zapewnia zasilanie modułom w którym przebywa załoga, część rosyjska jest odpowiedzialna z sterowanie i utrzymywanie stacji na stabilnej orbicie. Ten fakt motywował z resztą jedną z gróźb Dymitrija Rogozina o zamianie ISS w pocisk. Jeśli rzeczywiście Roskosmos podjąłby decyzję o odłączeniu NASA i jego współpracownicy musieliby podjąć szybkie kroki aby zastąpić cześć napędową. 

Źródło: bbc.com

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Viperus
  13
  gwno zbuduje a nie stacje, no chyba że od kitajców będą części brać to wtedy zbuduje ale zaraz sie to rozleci bo budowa a utrzymanie to nie takie hop siup
  • avatar
   Marcin360360
   12
   Prawdopodobnie chodziło o kibel na stacji ktory obraża Rosjan. Prawdziwy Rosjanin w domu używa wiadra a poza domem wychodka.
   • avatar
    kalkulatorek
    7
    Nawet jakby ukradli wszystkie schematy, plany, itd. To nie mają komu ukraść elementów stacji. I po zawodach...
    • avatar
     Wroobelek
     5
     Zbudują stację? Chyba kolejową - albo raczej przystanek...
     • avatar
      Marti99
      4
      Stacje? Tak duzego kraju nie byli w stanie zagospodarowac, armia dupna a stacje chcieliby zbudowac. LOL :D
      • avatar
       piomiq
       3
       Może w XXV wieku jeśli rozwinie odpowiednio technologię, ew. kupi / ukradnie innym.
       • avatar
        muchoborek
        3
        Już się wycofali z tego planu. I nie ma się co dziwić - bez zachodniej elektroniki nie są w stanie zbudować nowoczesnego samochodu, a stacja kosmiczna to coś ciut bardziej złożonego, niż Łada :P
        • avatar
         Adrianwo
         1
         ZABIĆ ROGOZINA I JUŻ!!!
         • avatar
          michal_mat
          1
          Zbudują i na pewno będzie wyjątkowa oraz nie będzie mieć, jak każda rzecz jaką pokazują, analogów na świecie, zwłaszcza zachodnim. Tylko ten brak analogów później się okazuje wynika ze zdrowego rozsądku w innych częściach świata...
          • avatar
           iKonsument
           1
           To właśnie ruska mentalność. Ludzie w Rosji żyją na skraju ubóstwa lub w biedzie, nie ma dobrej infrastructury drogowej, opieki medycznej, brak sanitariatów w domach itp. Ogólnie to ludzie bytują zamiast żyć.
           No ale na wyprawy w kosmos to kasa zawsze się znajdzie. Bo ruskie uważają ze ich potęga zależy od tego jak ich postrzegają.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            nową stację chyba zbudują z bębnów z ukradzionych na ukrainie pralek.
            • avatar
             tulika
             1
             Znakomita wiadomość! Im więcej priorytetowych projektów, które wymagają miliardy dolarów (czyli diabli wiedzą ile tych ich bubli), tym lepiej dla świata...
             No i fajnie, by coś spektakularnego dołączyło do muzeum cudów rosyjskiego świata do Burano czy Elbrusa...
             • avatar
              piomiq
              -1
              Co prawda kiedyś stacje mieli, nazywała się zdaje się MIR, ale wtedy były inne czasy, mieli trochę więcej zdolnych inżynierów, którym dobrze płacili, a nie jak teraz gdzie traktują takich ludzi jak frajerów i płacą im nędzne pieniądze.
              • avatar
               cyna76
               -1
               widzę że niektórzy nie mają zielonego pojęcia że mieli już stacje kosmiczną MiR 1986/2001, są w stanie wybudować i wynieść na orbitę stację pytanie tylko co z kosztami które są gigantyczne no i w dobie odcięcia ich od zachodnich technologii musieli by polegać tylko na własnym przemyśle.
               • avatar
                CocoJambo
                -2
                I bardzo dobrze. Czas aby to Rosja i Chiny zaczęły być dominującymi państwami w przestrzeni kosmicznej i żeby przejęli nad nią kontrole.