Technika wojskowa

Ukraińskie siły specjalne niszczą rosyjską wyrzutnię pocisków termobarycznych TOS-1A

przeczytasz w 1 min.

Ukraińska armia może pochwalić się wieloma spektakularnymi atakami na wrogie wojska. Wyjątkowo ciekawie wygląda tutaj nowy materiał z obwodu Charkowskiego, gdzie artyleria zniszczyła sporo rosyjskiego sprzętu.

Ukraińska artyleria niszczy rosyjskie czołgi

Ukraińskie Siły Specjalne opublikowały materiał wideo, na którym zarejestrowano artyleryjski atak na pozycje wroga. W drugiej części znajduje się ujęcie operatora artylerii.

W wyniku ostrzału zniszczono czołgi T-90A i T-80BVM, dwa transportery opancerzone MT-LB oraz system artylerii rakietowej TOS-1A (ostatni pojazd w białym kolorze).

TOS-1A to wyjątkowo niebezpieczna wyrzutnia pocisków termobarycznych

Warto tutaj zwrócić uwagę właśnie na system TOS-1A, który po trafieniu w niekontrolowany sposób wystrzelił dwa pociski.

TOS-1A

Głównym elementem systemu TOS-1A jest samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa na podwoziu czołgu T-72 lub T-90. Pociski rakietowe mogą być wyposażone w głowicę termobaryczną (paliwowo-powietrznej) lub zapalającą.

System TOS-1A wykorzystuje pociski termobaryczne, które są wyjątkowo niebezpieczną bronią zagrażającą cywilom

Broni termobarycznej teoretycznie nie można używać, kiedy może ona zagrażać cywilom. Praktyka wygląda inaczej, bo pociski termobaryczne są najbardziej skuteczne w niszczeniu umocnień, bunkrów i schronów, a największe spustoszenie sieją w miastach i zamkniętych pomieszczeniach - taka broń często jest stosowana podczas konfliktu w Ukrainie.

Źródło: Ukrainian Leaks, Wikipedia, foto: Vitaly V. Kuzmin

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  10
  Bandyckiej armii rosyjskiej nie interesują cywile. Oni mają za cel zniszczyć ile się da.
  To banda barbarzyńców. Jeśli nie idzie im z regularną armią nieprzyjaciela to się mszczą na cywilach.
  • avatar
   Kenjiro
   8
   Nie sądzę, by wystrzelono w niekontrolowany sposób. Uważam, że wprost przeciwnie, wystrzelono, aby pozbyć się pozostałych pocisków przed kolejnym, bardziej celnym trafieniem co by poskutkowało wybuchem tejże amunicji, co by mogło zagrozić ewakuującym się żołnierzom.
   W skrócie, ruski spietrali, by ujść z życiem.
   • avatar
    xxx.514
    2
    Ok fajnie, ale tak z drugiej strony jak się to ma do technologii? Jaki "procesor" ma taka wyrzutnia? Pod jakim systemem działa? Jakieś szczegóły techniczne? A nie, przecież to portal technologiczny, czego ja szukam xD
    • avatar
     dzk71
     0
     Dajcie już na tym portalu spokój z wojną, nie wchodzę tu żeby znowu czytać o obecnej sytuacji na Ukrainie.
     • avatar
      JankoSzopen
      -10
      Chcesz być mega bogatym człowiekiem? Mieć wielki pałac? Chcesz posiadać najlepsze i najdroższe samochody? Chcesz ruchać, rżnąć, posuwać, walić, rypać na ostro piękne kobiety z całego świata? Na pewno tak!
      Oto ja Jan Szopen światowej sławy, powtarzam ŚWIATOWEJ sławy ekspert rynku kryptowalut ktory w 2021 zarobił 25 milionów dolarów!
      Ja już tonwszystko mam, pieniądze, pałace, prywatne odrzutowce, lodzie i dupcze piękne kobiety z całego świata! Białe, murzynki, Azjatki, latynoskie, Indianki aborygentki!!! Bo mnie na to stać!!! Zamówiłem juznlot w kosmos u Elona Muska!!!
      Ty tez to możesz mieć jako twój mentor nauczyciel sensej chce abyś zainstalował aplikacje Crypto com i skorzystał z moje kodu polecającego a dostaniesz az 25$ na start za darmo!!! Ja tez tak zaczynał a dzisiaj rzyje w luksusie o jaki marzysz a u mojego boku dupeczki z całego świata obrabiające mi laseczkę!!!! To wszytko na ciebie czeka tylko z korzystaj z tego kodu!!!!
      jjey2xxs9c
      • avatar
       xmexme
       0
       Zlepek różnych nagrań z różnych miejsc / działań, nie wiadomo jak się ma do tego dołączony opis.