Samochody elektryczne

Dużo i niedużo - ile jest tych elektrycznych aut w Polsce?

przeczytasz w 1 min.

W Polsce zarejestrowanych jest około 40 milionów pojazdów. Wiesz, ile z tego stanowią samochody elektryczne? Wynik nie jest imponujący, choć liczba tych aut dynamicznie rośnie.

Już ponad 50 000 samochodów elektrycznych w Polsce

W połowie 2022 roku udało się przekroczyć „magiczną” barierę – zarejestrowano już w Polsce ponad 50 tysięcy samochodów elektrycznych. W tej liczbie znajdują się zarówno auta osobowe, jak i samochody użytkowe. Nie jest to zły wynik, choć oczywiście przy 40 milionach zarejestrowanych pojazdów wydaje się marginalny.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że liczba ta bardzo dynamicznie rośnie. Dość powiedzieć, że tylko w pierwszym półroczu 2022 zarejestrowano ponad 11,5 tysiąca spośród tych 50 tysięcy pojazdów. Nic też nie wskazuje na to, by przyrost miał spowolnić – szczególnie że „elektryki” dostępne są w coraz bardziej atrakcyjnych cenach, a wybór jest coraz większy. 

Praktycznie wszyscy liczący się producenci mają już w swoich katalogach samochody elektryczne, a wielu z nich zadeklarowało chęć odejścia od silników spalinowych w ciągu najbliższej dekady (lub niewiele później). Do tego – co warto podkreślić – wzrost zainteresowania przypada na czas, w którym ogólnie Polacy coraz rzadziej kupują nowe samochody

Rośnie też liczba stacji ładowania w Polsce

Należy także odnotować, że dynamicznie zwiększa się także liczba dostępnych w Polsce stacji ładowania. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, w naszym kraju mamy już około 2300 takich punktów, z czego ponad 1600 to stacje AC, którym towarzyszy przeszło 660 stacji DC. Najwięcej znajduje się w Warszawie, a dalej w rankingu plasują się: Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Olsztyn, Wrocław, Toruń, Szczecin i Sosnowiec. 

Licznik elektromobilności 2022

Co będzie dalej? Według aktualnych szacunków do 2025 roku popyt na samochody elektryczne będzie wyższy niż na jakiekolwiek inne pojazdy silnikowe, a do 2030 roku wzrośnie do 50 proc. całego rynku. Wierzysz w te wyliczenia?

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Beesafe

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  silvver
  1
  Tyle że połowa z tego to PHEV, czyli hybryda z gniazdkiem i tu już nie wiadomo czy ludzie tylko na prądzie małe odległości pokonują czy po prostu na spalinowym śmigają :>
  BEV tylko 25 tysięcy - to malutko.
  • avatar
   pawluto
   0
   Mnie interesuje inna sprawa - Jaki jest koszt wyprodukowania samochodu elektrycznego w porównaniu do samochodu spalinowego ???
   Która produkcja jest droższa...
   Tylko chodzi o prawdziwe dane a nie te od producentów ...
   • avatar
    UglierOrlock
    0
    Ciekawe skąd prąd będziemy brać za te 8 lat aby zasilić ten wzrost do 50%, ciekawe...
    • avatar
     Veritatis
     -3
     To się samo komentuje.
     https://www.youtube.com/watch?v=kYkQDLJMSu8