Tablety

Samsung Galaxy Tab - jak jest i jak będzie

przeczytasz w 2 min.

Tablet Samsunga sprzedaje się całkiem dobrze, choć o konkurowaniu z Apple nie ma mowy. Firma zadowolona jest również z wyników sprzedaży w całym 2010 roku. Na rynku telefonów Samsung to gigant, tylko że telefon niekoniecznie oznacza smartfon.

Na początek trochę ogólnych wyników. IV kwartał przyniósł Samsungowi przychód na poziomie 37,6 miliarda dolarów, co jest wynikiem lepszym o 7% względem tego samego okresu roku poprzedniego. Zysk netto wyniósł 3,07 mld dolarów - o połowę mniej niż w przypadku Apple. W całym 2010 roku firma zanotowała przychód rzędu 138,7 mld i zysk netto równy 14,5 mld. Wyniki te są kolejno większe o 13% i 65% w stosunku do 2009 roku.

Warto przeczytać:
Apple: konkurencja dla iPada nie istnieje

Ważniejsze jednak niż same kwoty są dla nas liczby sprzedanych egzemplarzy smartfonów i tabletów. A w samym tylko IV kwartale Samsung sprzedał 80,7 miliona telefonów (17% więcej niż w 2009), co przełożyło się na roczny wynik aż 280 milionów sprzedanych telefonów, czyli o 23% więcej niż przed rokiem. Z tych 280 milionów, zaledwie 25 milionów to smartfony - niewiele, biorąc pod uwagę, że Apple sprzedało aż 16,2 miliona egzemplarzy iPhone 4 tylko w ostatnim kwartale 2010 roku. Bieżący rok - według prognoz - ma przynieść Samsungowi sprzedaż smartfonów na poziomie 60 milionów.

Dowiedzieliśmy się również, że na rynek trafiło już 2 miliony tabletów Galaxy Tab. Na wypracowanie takiego wyniku Samsung potrzebował tylko 3 miesięcy od premiery. Dla porównania, iPad potrzebował 2 miesięcy by trafić do takiej samej grupy odbiorców. A w samym tylko IV kwartale 2010, Apple sprzedał 7,33 miliona iPadów. Wracając jednak do Galaxy Tab, dowiedzieliśmy się również jak rozłożyła się sprzedaż urządzenia na świecie. Najwięcej, bo połowa sprzedanych tabletów trafiła do użytkowników w Korei Południowej. W Europie sprzedaż wyniosła 550 tysięcy urządzeń, w całej Azji (poza Koreą) 330 tysięcy. W Stanach Zjednoczonych tablet sprzedał się w liczbie 350 tysięcy egzemplarzy, ale to nikogo chyba nie dziwi - tam króluje w końcu iPad.

Ostatnio Galaxy Tab zaliczył sporą obniżkę cen. Dziś można go już kupić u nas w kraju za 2300 zł, a za granicą kosztuje w przeliczeniu 1600 zł. Zapowiedź Galaxy Tab 2 podczas lutowych targów Mobile World Congress 2011 może jeszcze bardziej wpłynąć na obniżki cen poprzedniego modelu.

Co przyniesie Samsung Galaxy Tab 2? W sieci krążą jedynie niepotwierdzone plotki. Ekran Super AMOLED Plus, procesor NVIDIA Tegra 2 oraz układ dedykowany grafice 3D i system Android 2.3 z możliwością aktualizacji do 3.0. Inne plotki mówią natomiast o zwiększeniu przekątnej ekranu do 10 cali i rozdzielczości 2048 × 1200 pikseli. Zwłaszcza ta ostatnia informacja budzi wątpliwości. Tak wysoka rozdzielczość nie będzie, według doniesień, obsługiwana nawet przez układ Tegra 3, który pojawi się dopiero pod koniec roku. A w Galaxy Tab 2, jeśli ma debiutować w tym roku, mogłaby znaleźć się raczej odświeżona Tegra 2 3D.

Nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwe czekanie na targi Mobile World Congress 2011, które odbędą się w dniach 14-17 lutego w Barcelonie.
 

Źródło: Endgadget

Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Igoruss
  0
  "Dziś można go już kupić u nas w kraju za 2300 zł, a za granicą kosztuje w przeliczeniu 1600 zł."

  Jak mnie to wk**wia. Nie dość że w innych krajach zarabiają kilka razy więcej to jeszcze większość towarów mają taniej...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   prosze o rade kupilam Galaxy Taba w Polsce teraz mieszkam w Saint Kitts i tu uzywam internet, skaype, facebook.wlasciwie to ja na tym raczkuje..Przerazilam sie kiedy dwa dni temu sie zablokowal i nie moglam nic obraz sie nie poruszal. Czekalam az sie rozladuje i dzisiaj podlaczylam i dziala ale sie boje co to moglo byc.Prosze o rade jak powinnam w przyszlosci dzialac i wlasciwie to gdzie powinnam sie zglosic w tej sprawia. dzieki za pomoc . Danuta