Karty graficzne

Sapphire szykuje Radeona R9 290X w wersji Vapor-X z 8 GB pamięci

przeczytasz w 1 min.

Karta będzie jedną z najdroższych na rynku, a jej chłodzeniem ma zajmować się autorski system Vapor-X.

Sapphire Radeon R9 290X Vapor-X karta graficzna zdjęcie

Firma Sapphire była jedną z pierwszych, które wprowadziły na rynek niereferencyjną wersję karty graficznej Radeon R9 290X – w tym przypadku był to model Radeon R9 290X Tri-X OC. Producent ten ma jednak w planach kolejną wersję akceleratora, która będzie dedykowana jeszcze bardziej wymagającym klientom.

Mowa tutaj o modelu Radeon R9 290X Vapor-X – wzorem innych tego typu konstrukcji zostanie on wyposażony w procesor graficzny Hawaii XT z 2816 jednostkami cieniującymi. Na niestandardowej płytce drukowanej umieszczono jeszcze 8 GB (!) pamięci GDDR5 o 512-bitowym interfejsie oraz 10-fazową sekcję zasilania.

Wprawdzie dokładne taktowania karty jeszcze nie są znane, ale można spodziewać się fabrycznego przyspieszenia. Oczywiście pełnię możliwości zademonstruje ona dopiero podczas podkręcania we własnym zakresie. Dla wyświetlaczy udostępniono dwa wyjścia DVI, jedno HDMI i jedno DisplayPort.

Pomóc w tym ma autorski system chłodzenia Vapor-X, który składa się z dwóch masywnych radiatorów (w tym jeden z komorą parową), kilku miedzianych rurek cieplnych oraz trzech dużych wentylatorów. Całość schowano pod efektowną, czarno-niebieską obudową, a na rewersie laminatu zamontowano płytkę odprowadzającą ciepło z kości pamięci.

Jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie i w jakiej cenie karta trafi do sprzedaży, ale najprawdopodobniej będzie to jeden z najdroższych konsumenckich akceleratorów graficznych.

Źródło: VideoCardz

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BRisinGR
  10
  Moim zdaniem te 8gb przyda się w ultra hd,ale nie wiem czy aż 8gb ta rozdziałka wykorzysta.
  • avatar
   desmon
   8
   śliczne chłodzenie .Poczekam na testy
   • avatar
    untited898
    8
    Jak się ciesze, że nastała moda na backplate.
    • avatar
     wdowa94
     3
     Gdybyśmy uruchomili Crysisa 3 w ustawieniach Ultra, z Teksturami w jakiejś normalnej rozdzielczości, na 3 monitorach po 4k, to może te 8Gb by zostało wykorzystane, ale GPU i tak by sobie nie poradziło z tak potężną ilością pamięci...
     • avatar
      michael85
      2
      Ciekawe ile będzie kopał H/s :)
      • avatar
       xFruciuux
       1
       Idiotyzm... Gdyby to był podwójny 290X (2 rdzenie i w ogóle) to ok ale tutaj to serio za dużo -_- Kto to wykorzysta w dzisiejszych czasach ?
       • avatar
        urejt
        1
        Może dla twórców gier, którzy muszą przeprowadzać trzy symulacje na raz i potrzebują mocy.
        • avatar
         powerman1969
         -10
         Lepiej by napisali wreszcie porządne sterowniki bo na razie jest cataclysm a nie catalyst. Miałem radeony od 8500pro przez x1950, 4890,6850,7870 teraz r9 280x oc i nigdy takich problemów jak teraz nie było no może przy początkowych sterownikach do 8500. Co chwilę nowe sterowniki pod jakąś grę a kiedy sterowniki działające dobrze ze wszystkimi grami ? Powiem szczerze po raz pierwszy zastanawiam się od dawna zastanawiam się nad zmianą producenta bo r9 290 to piekarniki w obudowie.
         • avatar
          simon96
          0
          Przełącznik on/off to w tym wypadku bios karty jak zawsze, czy co? Pytam bo z on/off na karcie się nie spotkałem.