Ciekawostki

Skafander kosmiczny Boeinga - lekki i elastyczny [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Firma Boeing chce zapewnić astronautom wygodny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną i równie komfortowy pobyt.

AKTUALIZACJA [15.04.2017]: Ekipa serwisu TechCrunch miała okazję spotkać się z astronautą Chrisem Fergusonem i zobaczyć na żywo nowy skafander kosmiczny firmy Boeing. Dzięki temu teraz także my możemy rzucić okiem na to zaprezentowane niedawno cudeńko:

NEWS [26.01.2017]: Boeing kontynuuje prace nad swoją kosmiczną taksówką CST-100 Starliner, którą astronauci polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną pod koniec 2018 roku. Producent postanowił jednak na tym nie kończyć – chce też, by wspomnieni astronauci korzystali z jego kombinezonów. Zaprojektował je specjalnie na tę okazję.

Amerykański gigant chce zafundować astronautom nie tylko wygodny przelot, ale też w pełni komfortowy pobyt na ISS. Dlatego też jego skafander jest prawie o połowę lżejszy niż te, z których korzysta się obecnie. Zadbano też o odpowiednią izolację temperatury. Na tym jednak nie koniec.

Boeing skafander astronauta

Firma Boeing jest przekonana, że astronauci w jej skafandrach nie będą mieli uczucia „przytłoczenia”, a w dodatku w pełni wygodnie będą siadać i wstawać, dzięki dobrze przemyślanemu rozmieszczeniu zamków błyskawicznych i elastycznym materiałom. 

Kombinezon ma również wbudowany zestaw słuchawkowy, a rękawice nadają się do obsługi ekranów dotykowych. Zadbano też o duże pole widzenia. Najważniejsze właściwości zostały przedstawione na filmiku, który możecie obejrzeć poniżej:

Źródło: Boeing, Engadget

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Renji
    6
    Ale adasie zapodali. To chyba wersja do biegania poza stacją.
    • avatar
      Konto usunięte
      5
      Jesteśmy o jeden krok (nie mały) bliżej sci-fi.
      • avatar
        Konto usunięte
        3
        No... do N7 mu trochę brakuje..
        • avatar
          yamata
          3
          Ładny... Ale jakieś suspensorium mogliby dołączyć, bo facet wygląda jakby nie miał jaj... ;)

          Ciekawi mnie technologia szczelności tego ekspresu, bo hełm na niego zapinany to jest dopiero coś! Zresztą te wywietrzniki z wielowarstwowej tkaniny z siatką muszą zpewniać ciekawe własności izolacyjne i termiczne...

          Szkoda, że w artykule nie ma nic o parametrach tego kombinezonu. Od wagi (niskiej, skoro można w nim swobodnie chodzić po Ziemi) po odporność na ciśnienie, temperaturę, promieniowanie etc. Oczywiście w odniesieniu do starej generacji. No i nie podano też żadnych szczegółów odnośnie osprzętu jak zbiorniki z tlenem, chyba, że ma pracować tylko na "uwięzi"...

          Tak czy inaczej zmuszacie ludzi do dotkawego szukania w internecie, miast to porządnie opisać... :(
          • avatar
            Fenarid
            -4
            Jakie ma znaczenie w kosmosie ile waży kombinezon ? Przecież na ISS nie ma chyba jeszcze sztucznej grawitacji ?