Ciekawostki

Skandal w USA? FBI złamało politykę Białego Domu

przeczytasz w 1 min.

FBI na zlecenie Białego Domu miało sprawdzić, która agencja rządowa złamała prawo. Jak podaje portal Gizmodo, rzeczoną agencją było… FBI.

Jeszcze na początku 2023 r. portal New York Times informował o złamaniu polityki Białego Domu przez nieznaną agencję federalną. Miała ona wykorzystać narzędzie przygotowane przez NSO Group – sprzedawcę oprogramowania szpiegującego.

Problem stanowił fakt, że USA wpisały rzeczony podmiot na czarną listę. Jednocześnie oznacza to, że przedsiębiorstwo zostało uznane za działające wbrew amerykańskim interesom, w związku z czym firma NSO powinna mieć skutecznie zablokowaną możliwość udziału w inwestycjach związanych z amerykańskimi przedsiębiorstwami lub agencjami rządowymi.

W związku ze złamaniem prawa, administracja Bidena nakazała FBI (Federalne Biuro Śledcze) sprawdzenie, która z agencji jest zamieszana w incydent. Jak się wkrótce okazało – tą agencją było samo FBI.

FBI tajemniczą agencją, która złamała prawo USA

Jak podkreśla Gizmodo, najwyższy organ ścigania w USA wyjaśnia swoje zaangażowanie w niezgodny z prawem incydent twierdząc, że pracownicy nie dysponowali wiedzą o szczegółach transakcji.

The New York Times podaje, że FBI podpisało umowę z firmą Riva Networks, by śledzić przemytników w Meksyku. Oprogramowanie miało wykorzystywać luki w zabezpieczeniach krajowych sieci komórkowych. Jak twierdzi jednak FBI, firma Riva Networks wprowadziła agencję w błąd – ta natomiast nie była świadoma pochodzenia oprogramowania szpiegującego.

Portal Interesting Engineering zwraca z kolei uwagę, że agencje federalne USA nie nadzorują należycie prac nad pozyskiwaniem i obsługą kontraktów z zewnętrznymi firmami. FBI miało korzystać z oprogramowania mając świadomość, że jest to narzędzie w pełni przygotowane przez Riva Networks, podczas gdy w rzeczywistości był to produkt zakazanej firmy NSO Group.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piterk2006
  8
  Zwalili na kogoś innego i problem solved.
  I problemem nie jest stosowanie softu do podsłuchów, a stosowanie softu do podsłuchów od niezatwierdzonej firmy. Co za chory świat.
  • avatar
   subspace
   1
   Ale jednak wykryli sami siebie! I jeszcze światu powiedzieli! W PL klika jarka zamiotłaby wszystko pod dywan a jakby i tak się wydało to co? Przecież Polaków też podsłuchiwali i stało się coś? Oj tam oj tam,afera milion pierwsza,nikogo to nie obchodzi.
   • avatar
    vacotivus
    0
    Typowa rządowa niekompetencja i hipokryzja, nie tylko w Polszy.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login