Kino domowe

Dźwięk przestrzenny pod namiotem? Sony znalazło na to sposób

przeczytasz w 2 min.

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze i SONY przygotowało sprzęt, który idealnie się wpisuje w takie właśnie klimaty - głośnik mobilny z prawdziwym dźwiękiem przestrzennym. Jest jednak jeden mały haczyk...

Sony prezentuje głośnik HT-AX7 

Zacznijmy na szybko od tego, co można wyczytać z notatki prasowej - Sony HT-AX7 to system nagłośnienia stereo działający w pełni bezprzewodowo (włącznie z zasilaniem, za sprawą wbudowanych baterii) - innymi słowy głośnik bezprzewody. Składa się z podstawy wyposażonej w cztery przetworniki oraz dwóch odłączalnych satelit z dodatkowym przetwornikiem pełnozakresowym. Na ten moment więcej informacji technicznych nie zdradzono. System ma działać do 30 godzin na zasilaniu z baterii przy typowym użytkowaniu, a ładowanie odbywa się przez USB-C.

Sony HT-AX7 - jednostka głowna Sony HT-AX7 - satelita

Niestety łączność odbywa się tylko za sprawą Bluetooth - komunikacja przewodowa przez USB nie jest możliwa, a sam zestaw nie posiada wbudowanego Wi-Fi. W tej kwestii zatem nieszczególnie się wyróżnia na tle innych głośników mobilnych. To, co natomiast go istotnie różnicuje względem konkurencji, to możliwość odłączenia wspomnianych satelit i rozstawienia ich w danym pomieszczeniu, tak aby uzyskać mniej "punktowe" brzmienie, kojarzone właśnie z takimi małymi zestawami. Satelity mają własne baterie, które ładują się po podłączeniu ich do jednostki centralnej (nie posiadają własnego złącza zasilania). 

Sony HT-AX7 - odpinane satelity

Głośnika można używać zarówno z telewizorem, jak i telefonem, czy nawet laptopem - ogólnie wszystkim, co pozwala przesyłać sygnał audio przez Bluetooth. Parowanie satelitek odbywa się automatycznie i w sposób niewidoczny dla użytkownika (ten łączy się tylko z bazą). Samemu urządzeniu nie można też odmówić nowoczesnego, ale jednocześnie bardzo stonowanego stylu i (znając Sony) jakości wykonania. Producent chwali się również dbałością o środowisko - opakowanie urządzenia nie posiada ani grama plastiku, a sam sprzęt (tam, gdzie to możliwe) stosuje materiały z recyklingu.

Dźwięk przestrzenny wszędzie tam gdzie, go potrzebujesz

Największą przewagą, jaką oferuje zestaw Sony HT-AX7, jest oczywiście obecność technologii Sony 360 Spatial Sound Mapping - tej samej, którą możecie kojarzyć ze znacznie droższego rozwiązania na pograniczu soundbarów i prawdziwego kina domowego, którym jest Sony HT-A9. Pozwala ono przyjęty przez Bluetooth sygnał stereo przerobić na dźwięk przestrzenny, z uwzględnieniem tego, gdzie dokładnie zostały rozstawione satelitki względem jednostki centralnej. Możemy zatem cieszyć się znacznie bardziej kinowym brzmieniem, nawet na wycieczce pod namiot albo w pokoju hotelowym, oglądając najnowszy odcinek ulubionego serialu na tablecie lub telefonie sparowanym z Sony HT-AX7.

Sony HT-AX7 - 360 Spetial Sound Mapping

Tutaj jednak pojawia się jedno "ale" - Sony HT-AX7 nie obsługuje sygnału kodowanego w faktycznych systemach dźwięku przestrzennego, takich jak Dolby Atmos lub DTS:X. Dla urządzenia, które z nim sparujemy, zgłasza się jako głośnik stereo i taki też sygnał dostanie. Czy za sprawą Sony 360 Spatial Sound Mapping otrzymamy równie dobre pozycjonowanie dźwięku? Nie wiemy, choć się domyślamy... A w praktyce trzeba by to faktycznie sprawdzić. Kiedy będziemy mieć taką okazję? Najwcześniej w sierpniu 2023 roku - wtedy głośnik Sony HT-AX7 ma wejść do sprzedaży. 

Sony HT-AX7 - w kuchni

Źródło: Sony

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  2
  Aha, już widzę, a właściwie słyszę fanów Zenka, jak po rozstawieniu tego "niezbędnego" sprzętu rozwalają mi mózg. Uważam, że już JBL flip robi wystarczająco dużo hałasu i w zależności od wersji grają w miarę przyzwoicie. Nie wiem komu potrzebne takie cudo od SONY'ego
  • avatar
   tulika
   0
   Jeszcze więcej januszy pod namiotami, którzy całkowicie zniszczą wypoczynek i radość ich wszelkich sąsiadów w okolicy i spłoszą zwierzęta... Po prostu super...

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login