Foto

Sony podpowiada, co czeka aparaty z sensorami klasy 1”

przeczytasz w 1 min.

Pod enigmatyczną dla przeciętnego odbiorcy nazwą IMX183CQJ ukrywa się nowy sensor 1” o nieprzeciętnych osiągach w trybie seryjnym i wideo.

Sony to koncern, który w ostatnich latach bardzo mocno przykłada się do rozwoju technologii sensorów światłoczułych. Stosowane są one w smartfonach i aparatach nie tylko tego producenta, ale także jego wielkich konkurentów zza morza. Większość aparatów cyfrowych Sony może ostatnio pochwalić się rozdzielczością około 20 - 24 Mpix i bardzo wydajnym trybem seryjnym. Ostatnio pojawił się również Sony A7S, który ma co prawda 12 Mpix sensor, ale za to pełnoklatkowy i dedykowany wideo, w tym formatowi  4K przy 30 klatkach/s. Dział półprzewodników i komponentów Sony chce wyśrubować również parametry tańszego segmentu aparatów. Tak przynajmniej możemy wnioskować po lekturze specyfikacji nowego sensora o symbolu IMX183CQJ.

To układ klasy 1”, czyli przeznaczony dla aparatów dla mniej wymagających użytkowników, choć z całą pewnością nie budżetowych. Bezlusterkowce Nikon 1, Samsung NX Mini i wreszcie kompakt Sony Cyber-shot RX100 to aparaty z tego typu sensorami, o których na pewno nie powiemy, że są kiepskie. Dochodzi do tego jeszcze Canon G1X Mark II, aczkolwiek w tym przypadku mamy jeszcze większy sensor, klasy 1,5”,

Co potrafi najnowszy Sony Cyber-shot RX100 III, dowiemy się z premierowego newsa. Przypomnimy tylko, że ma on sensor 20,1 Mpix, w trybie seryjnym osiąga prędkość 10 kl/s, a wideo rejestruje w trybie 1080/60p. Jego następcy, a być może aparaty innych marek, w których znajdzie się IMX183CQJ wykonany w technologii Exmor R, mogą mieć (wiele zależy od dodatkowej elektroniki i oprogramowania) jeszcze lepsze osiągi.

Układ IMX183CQJ ma następujące parametry:

 • klasa 1” (przekątna 15,86 mm)
 • technologia Exmor R (BSI-CMOS)
 • rozdzielczość 20,48 Mpix (5544 x 3694 piksele)
 • rozmiar piksela 2,4 um
 • odczyt obrazu w tempie maksymalnie 22 kl/s (rozdzielczość 5472 x 3648 pikseli)
 • tryb wideo 4K (pełna rozdzielczość  4096 x 2160 pikseli) z odczytem 60 kl/s

Podobny parametrami układ IMX147LQT Sony zademonstrowało w marcu tego roku. To była jednak jednostka klasy 1/2,3”.

Źródło: Sony

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Vyzygota
  1
  Jak to jest że jeden cal 1" = 15,86mm?
  Mnie uczono że 1" = 25,4mm
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jak rozumieć tę trzecią tabelkę?
   Do nagrywania w 4k, aparat używa całej matrycy, czy tylko wycinek?
   Bo jak wycinek, to obraz w 4k to będzie mydło-powidło.
   Zresztą cała matryca też się słabo nadaje.

   Arri Alexa pokazała, że w przypadku mozaiki Bayera dopiero użycie sensora z ilością elementów światłoczułych odpowiadających 4K daje super ostry obraz w 2K. Oczywiście ta kamera nie musiała tego udowadniać, bo to było wiadome już od dawna z aparatów. Ale stworzenie tej kamery, na pewno otworzyło oczy co poniektórym.