• benchmark.pl
 • Foto
 • Sony TransferJet: zbliżeniowy transfer danych o szybkości 375 Mbps
Foto

Sony TransferJet: zbliżeniowy transfer danych o szybkości 375 Mbps

przeczytasz w 2 min.

Wygodne jak NFC, szybkie jak Wi-Fi

TransferJet to technologia bezprzewodowej komunikacji dotykowej, która zyskuje szanse na zawojowanie rynku mobilnego, zwłaszcza urządzeń z Androidem. Sony wprowadza na rynek nowe zminiaturyzowane układy, które obsługują prędkość transferu 350 Mbps oraz największą na rynku czułość.

TransferJet to technologia opracowana przez Sony w 2008 roku, której rozwój wspiera kilkadziesiąt innych firm tworzących konsorcjum o takiej samej nazwie co technologia. Pierwsze komponenty obsługujące TransferJet pojawiły się już trzy lata temu, ale jak dotąd nie udało się tej technologii zaistnieć na szerszym polu. W tym roku może to się zmienić.

TransferJet Memory Stick Pro HG Duo 8 GB Magic Gate flash memory karta bezprzewodowa
Karty MemoryStick z TransferJet dostępne są już od dwóch lat. Niestety trudno je dostać, a posiadacze nielicznych modeli cyfrówek obsługujących tę technologię, jak Sony Cyber-shot DSC-HX9V, mogą nawet o tym nie wiedzieć.

Sony tworzyło TransferJet z myślą o pozbawionych złączy kartach pamięci, ale ta technologia przydatna jest także w przypadku zbliżeniowej komunikacji pomiędzy smartfonami, tabletami i innymi urządzeniami. Mówiąc zbliżeniowej, mamy na myśli odległości rzędu kilku centymetrów, stąd też określenie dotykowa dobrze oddaje charakter połączenia. Transfer danych wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

Sony TransferJet układ elektroniczny
Niewielki układ Sony CXD3271GW zawiera wszystkie potrzebne komponenty do obsługi łączności TransferJet.

Pomocny może być także pakiet SDK, który zapewnia wsparcie dla TransferJet w systemie Android, a to otwiera drzwi do ogromnego rynku zbytu. Co ciekawe, Apple nie wspiera rozwoju TransferJet.

Zaletą TransferJet jest bardzo niewielkie zapotrzebowanie na energię wymagane do osiągnięcia relatywnie dużej prędkości transferu. Teoretyczne maksimum standardu TransferJet to efektywnie 375 Mbps (przepustowość interfejsu 560 Mbps), tak więc układ Sony o prędkości 350 Mbps (inaczej mówiąc 44 MB/s) wykorzystuje prawie pełny potencjał przewidziany w standardzie. Dla porównania NFC ma przepustowość około 0,5 Mbps.

Zaletą TransferJet jest bardzo wygodna komunikacja. Wystarczy tylko zetknąć oba urządzenia wspierające wspomnianą technologię, aby zainicjować transfer. Można wyobrazić sobie również przesyłanie danych pomiędzy podzespołami wewnątrz jednego urządzenia, w sytuacjach gdzie bardzo wysoka przepustowość nie jest konieczna. Zastosowanie bezprzewodowej komunikacji i wynikająca z tego eliminacja mechanicznych połączeń może ułatwić konstruowanie urządzeń.

TransferJet komunikacja zbliżeniowa
Wi-Fi, które stosowane jest w niektórych aparatach i kartach pamięci Eye-Fi ma o wiele większy zasięg, ale kosztem prędkości. Czyli jak to się mówi - coś za coś. Jednak wygoda spowodowana brakiem jakichkolwiek kabelków pozostaje.

Nowy chip Sony CXD3271GW zużywa o 34% mniej energii niż poprzednie konstrukcje i cechuje się większą czułością niż zapowiadana na wiosnę tego roku podobna konstrukcja Toshiby, którą prezentowano na CES 2012. Pozostałe parametry pracy są następujące:

 • Częstotliwość pracy 4,48GHz (pasmo 560 MHz)
 • Pobór prądu: 265 mW (odbiór), 118 mW (wysyłanie), 263 uW (stan nasłuchiwania)
 • Czułość układu: -82dBm w porównaniu z -71dBm przewidzianym przez standard
 • Interfejs zgodny ze specyfikacją SDIO UHS-I

To czy technologia TransferJet w końcu spotka się z szerszym zainteresowaniem rynku mobilnego, zależy od kosztów jakie będą musieli ponieść producenci. A jak wiemy, w ostatecznym bilansie kosztów produkcji, każda zaoszczędzona złotówka czy dolar są na wagę złota.


Więcej o technologiach bezprzewodowej komunikacji:

Źródło: Sony, sonyinsider.com

Produkt Roku 2011/12 - głosowanie

Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Teraz będzie przesyłanie jak dawniej przez podczerwień, tyle że szybciej.
  • avatar
   Puasky
   4
   Troszkę to przypomina przesyłanie grafik na pierwszych "kolorowych" telefonach z irdą :)
   • avatar
    hideo
    3
    przydałoby mi się takie cuś ale dopiero jakby to jednocześnie bezprzewodowo ładowało smarta, tzn. przychodzę do domu kładę obok kompa i bezprzewodowo się ładuje a także mogę sobie pliki wrzucić na smarta, Sony ma już technologię bezprzewodowego ładowania więc razem by się super zgrało :)
    • avatar
     rafcik_er
     0
     No fajna sprawa z takim przesyłaniem :) I coś czuję że jeśli takie karty wyjdą do najtańszych nie będą należeć....
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ta technologia to marzenie, wkurzają mnie już te kable i kabelki, a Bluetooth nie spełnia moich oczekiwań zarówno o zasięg, jak i o prędkość transferu.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       O dziwo gdzieś widziałem taką kartę z napisem Memory Stick zbytnio się nad tym nie zastanawiałem ale dzięki redakcji Serwisu nareszcie wiem!
       • avatar
        aquadigger
        0
        irda powraca ;P
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         "Zaletą TransferJet jest bardzo wygodna komunikacja. Wystarczy tylko zetknąć oba urządzenia"
         taaaa jest to cholernie wygodne :D
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          i nie będzie wysyłania fotek przez cały pokój xD ale fajne zastosowanie by to miało np. w ekranach wielkich dotykowych tak jak na którymś filmiku M$ było, że na stole kładziesz fona to stół zaczyna wyświetlać jego zawartość i tam inne pierdoły.