Procesory

Spalone procesory AMD Ryzen 7 9800X3D. W końcu poznaliśmy przyczynę problemu

przeczytasz w 2 min.

Problemy z uszkodzonymi procesorami AMD Ryzen 7 9800X3D dotykają coraz większej liczby użytkowników. Mamy jednak dobre wieści — firma ASRock zidentyfikowała już przyczynę usterek i udostępniła aktualizację oprogramowania dla swoich płyt głównych.

Awarie procesorów AMD Ryzen 7 9800X3D wzbudziły niepokój wśród entuzjastów sprzętu komputerowego. Co istotne, zdecydowana większość przypadków miała miejsce na płytach głównych marki ASRock — według danych zebranych przez użytkownika natty_overlord z serwisu Reddit, spośród 157 zgłoszeń aż 130 dotyczyło płyt właśnie tej firmy. 

Do tej pory zarówno AMD, jak i ASRock nie podawały przyczyny problemów. Mamy jednak nowe informacje w tej sprawie — kanał Tech YES City miał okazję porozmawiać z inżynierami ASRocka, którzy ujawnili nowe szczegóły w tej kwestii.

Spalone procesory AMD Ryzen 7 9800X3D

Problemy z uszkodzonymi procesorami AMD Ryzen 9000, a w szczególności modelem Ryzen 7 9800X3D, okazały się wynikać z błędów w domyślnej konfiguracji płyt głównych firmy ASRock. Jak ujawnili inżynierowie producenta w rozmowie z Tech YES City, źródłem kłopotów było zbyt agresywne fabryczne ustawienie parametrów związanych z funkcją Precision Boost Overdrive (PBO), odpowiedzialną za dynamiczne zwiększanie wydajności procesora. Co ważne, wartości te miały się mieścić w specyfikacji wyznaczonej przez AMD. 

Konkretnie chodziło o wartości EDC (Electric Design Current) i TDC (Thermal Design Current) — czyli limity prądowe i cieplne, jakie płyta główna dopuszcza dla procesora. W przypadku wielu modeli ASRocka z segmentu średniego i wyższego (np. B650 czy X670), ustawienia te były domyślnie zawyżone, co prowadziło do przekraczania bezpiecznych limitów prądowych przez CPU. To z kolei mogło skutkować przegrzewaniem, niestabilnością, a w skrajnych przypadkach — fizycznym uszkodzeniem jednostki. 

Co istotne, problem nie powinien dotyczyć tańszych modeli płyt głównych ASRocka, takich jak A620, które fabrycznie mają bardziej ograniczone limity mocy. Tam ustawienia są celowo mniej "wyśrubowane", co chroni komponenty przed nadmiernym obciążeniem.

Poprawka dla płyt głównych 

ASRock twierdzi, że rozwiązał problem w najnowszych wersjach BIOS-u, które już są dostępne do pobrania na stronach produktowych poszczególnych płyt (należy szukać najnowszej wersji BIOS-u z poprawką “Optimize PBO settings.”). Aktualizacje zawierają poprawione limity prądowe, bardziej dostosowane do charakterystyki procesorów Ryzen 9000. Producent zapewnia, że nowe ustawienia eliminują ryzyko uszkodzeń, jednak pełną skuteczność poprawek zweryfikuje dopiero czas i dalsze testy społeczności.

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    lothar
    4
    Mogliby podać jakie były te limity ustawione ile były wyższe od zalecanych. Czy domyślnie dawali większe TDC niż 120A?
    • avatar
      maluszek88
      1
      Testy na ludziach
      • avatar
        MrArien
        1
        Czyli tak jak myślałem OC zabiło te procki
        • avatar
          SilvS
          1
          Dalej do końca nie wiadomo bo przecież piszecie:
          "Co ważne, wartości te miały się mieścić w specyfikacji wyznaczonej przez AMD."
          Skoro napięcia były w specyfikacji a procek się palił, to winne jest AMD
          • avatar
            Secvent
            0
            Ciekawe jak to wygląda z gwarancją, klient oddaje procka na gwarancji, a tam sprawdzają, że się zepsuł od zbyt wysokiego napięcia....
            • avatar
              danieloslaw1
              -2
              czyli słabe chłodzenia zabijały 9800x3d. biedaki kupowały procka i nie mieli na chłodzenie. chlip chlip
              • avatar
                MrJanuch
                -6
                AMD = SYF KIŁA I MOGIŁA!!! Od lat ostrzegam przed tą firmą kogucik ale ludzie patrzą tylko ile tu zaoszczędzić srebrników aby było jak najtaniej.
                Tanio to jest do czasu az coś się nie stanie. Dopiero ludzie otwierają oczy jak procesor czy karta graficzna od AMD spali się sam z siebie i przy okazji płytę główną, pamięci, dysk ssd, zasilacz i inne podzespoły!
                Wtedy przepraszają sie z Intelem i Nvidia i już nigdy jie wracają do AMD!!!
                • avatar
                  KarolNaprzód
                  -14
                  KAROL NAWROCKI SIABADABADA
                  KAROL NAWROCKI SIALALALALA
                  KAROL NAWROCKI TRALALALALA
                  KAROL NAWROCKI BALABALABA

                  KTO BĘDZIE PREZYDENTEM?
                  KAROOOL!!!
                  KTO?
                  KAROOL
                  KTOOOOOOO????
                  KAROL, KAROL, KAROL KAROL DO BOOOOJU DO BOOOOJU DO BOOJU DO BOJU DO BOJU!!!

                  CAŁA POLSKA ŚPIEWA ZNAMI!!!

                  KAROL NAWROCKI SIABADABADA
                  KAROL NAWROCKI SIALALALALA
                  KAROL NAWROCKI TRALALALALA
                  KAROL NAWROCKI BALABALABA

                  W DRUGIEJ TURZE WSZYSCY DO LOKALI I GŁOSUJEMY NA KAROLA NAWROCKIEGO!!!

                  KAROL NAWROCKI SIABADABADA
                  KAROL NAWROCKI SIALALALALA
                  KAROL NAWROCKI TRALALALALA
                  KAROL NAWROCKI BALABALABA

                  CAŁA POLSKA ZA KAROLEM IDZIE!!!!
                  • avatar
                    moje5901
                    0
                    AsRock pojawiło się na rynku w latach 1999 - 2001. O ile pamiętam, był to jakiś klon, odłam Asusa. Pamiętam też, że Asus nie potrafił zrobić bezawaryjnej płyty pod AMD (wówczas Athlon XP). Płyty AsRock były bardzo budżetowe i głównie bazowały na SiS, czasem na VIA. o nForce można było zapomnieć. Zresztą, nForce też nie było takie wspaniałe. Co do procków AMD. Zawsze byłem zwolennikiem AMD. A dla czego? Oczywiście, że kasa. Choć gdy pojawiły się MMX, miałem Intela. Wcześniej 586, 486, 386, różnie bywało. Miałem nawet jakieś Cyrixy, IBMy i inne klony. Działały. Wymagania, co do wydajności komputera zmalały. Teraz mam zwykłe jakieś komputery HP z Ryzonem i Vegą na pokładzie. Wystarcza to w zupełności, a nawet po zęby do tego, czym się zajmuje na komputerze. Ważne jest, aby komputer obsługiwał mi dwa monitory 32 cale. I taki zwykły Ryzon 5, nawet Pro (biurowy) daje rady z dwoma monitorami AOC. A najważniejsze w takim komputerze, oczywiście prócz wystarczającej wydajności, jest jego bezgłośność. Ogólnie firma Advanced Micro Devices uciera nosa Intelowi i temu czemuś, co się zwie nVidia. Intel nadal jest królem, jeśli chodzi o wdrażanie nowych technologii, jednak bardziej skupia się na połkniętej Alterze i rozwojowi układów CPLD. AMD również nie zostaje w tyle, gdyż Xilinx to obecnie AMD. Ale dochodzi jeszcze jedna kwestia. Silicon Image, gdy "wypuściła" kilku mądrych ludzi, a oni założyli 3dfx, aby później nie wydolić finansowo i paść (kontrakt z STB i tajfun rozwalający fabrykę). W tym momencie nVidia wywąchała interes. Wykupiła akcje i "dobra 3dfx", dogadała się z Microsoft, co do stosowania direct x, zamiast glide i myślała, że błyszczy oraz zacznie dyktować zasady. Ale wtedy istniał jeszcze Matrox oraz Ati. Matrox w CADach wymiatał i wymiata. Ati było cienkie, jak sik pająka. Ale mądrzy kiedyś w Silicon Image nie poszli do nVidii. Poszli do Ati. Póżniej Ati zostało przejęte przez AMD i jest jak jest. AMD miało fuksa w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy to architekturę x86 w USA uznano jako otwartą. Intel przegrał kil;kuletnią batalię, a AMD mogło nadal bazować na czymś, co wymyślił Intel i zrobił Zilog (pierwsze 8086). Fuzje, dobijanie, upadłości na przestrzeni ostatnich 30 lat były znaczące. Takie firmy jak: Xilinx, ALTERA, National Semiconductors, Signetisc, Dallas, Supertex, Maxim, oraz wiele innych zniknęły. Pozostały Analog Devices, Texas Instruments. Microchip. A to tylko USA. W Europie jest jedna licząca się firma - ST Microelectronics, która zresztą
                    • avatar
                      Almuric
                      0
                      Witam, mam duet Ryzen 7 9700x z Asrockiem Nova. Z racji, że to pierwsze kroki na AM5 do tej pory nie ruszałem OC czy bardziej szczegółowych ustawień BIOS-u, podsumowując: problemów nie było ze stabilnością. Oczywiście po tej informacji zaktualizowałem BIOS do wersji 3.25 i choć problemy dotykają najwyższego modelu przeważnie to lepiej mieć spokój :)

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login