Ciekawostki

Pół miliona zamówień na Internet z kosmosu

przeczytasz w 1 min.

Wielki projekt Elona Muska – Starlink – cieszy się dużym zainteresowaniem. Zamówienie na kosmiczny Internet złożyło już ponad pół miliona osób.

500 000 osób zamówiło Starlink

SpaceX pochwalił się, że dotarło do niego już ponad 500 tysięcy zamówień na usługę Starlink. Satelitarny Internet Elona Muska cieszy się więc olbrzymim zainteresowaniem i jest tak nawet pomimo stosunkowo wysokich kosztów. Sam pierwszy miesiąc korzystania z niego kosztuje blisko 3000 złotych, a za każdy kolejny trzeba będzie płacić abonament w wysokości 449 złotych. 

Zainteresowanie jest, ale czy SpaceX jest w stanie mu podołać? Elon Musk przekonuje, że nie powinno być problemów. Te mogą się pojawić dopiero przy „wielomilionowej” społeczności i znaczącym zwiększeniu zagęszczenia odbiorców w przestrzeni miejskiej. Ale i z tym „dziecko” wizjonera ma się z czasem uporać, bo skala projektu jest olbrzymia. Firma planuje wyniesienie na orbitę nawet 12 tysięcy satelitów, a taka konstelacja Starlink pochłonęłaby łącznie około 10 miliardów dolarów.

Kosmiczny Internet Muska 

Pierwsza partia satelitów trafiła nad nasze głowy w lutym 2018 roku, a ostatni jak na razie lot (będący równocześnie 115. startem Falcona 9) odbył się 4 maja. Łącznie konstelację tworzy już około 1500 takich urządzeń, z czego 420 dołączyło do niej od marca, a więc tempo jest – cóż – nieziemskie. Ale musi takie być, jeśli Elon Musk faktycznie chce czym prędzej dostarczyć Internet do każdego zakątka naszej planety. 

Jednak nie chodzi tylko o to, by ten Internet był. Chodzi też o to, by było to naprawdę solidne połączenie. Już obecnie użytkownicy Starlink mogą liczyć na prędkości pomiędzy 50 a 150 Mb/s i opóźnienia nieprzekraczające 40 milisekund. Z czasem zaś ma być tylko lepiej. Kibicujesz temu projektowi czy niekoniecznie? Zachęcamy do dyskusji w sekcji komentarzy pod newsem. 

Źródło: Reuters, SpaceX, TechCrunch

Czytaj dalej o Starlink: 

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wizdar
  11
  Mam tylko nadzieję, że nie zrobimy sobie śmietnika na orbicie. Czy to przez kolejne firmy jak starlink czy przez zderzenie któregoś z tych 12 tys satelitów.
  • avatar
   .Alx.
   2
   To co nie udało się Motoroli w 1998 r. ze swoim projektem Iridium - bardzo ambitnym jak na owe czasy, udało się Muskowi, głównie z powodu niższych kosztów wyniesienia satelity na orbitę ...tak z 1000 razy niższych...
   Jakby nie patrzeć, ten człowiek po raz kolejny otwiera nowy rozdział w historii ludzkości, tym razem w komunikacji.

   PS Ciekawe jak wyglądałby świat, gdyby Motorola 23 lata temu osiągnęła jednak sukces.
   • avatar
    x7nofate3
    1
    Dawaj ten internat bo na Falklandach słabe łączę i drogie
    • avatar
     Kapitan Nocz
     0
     Jak widać bogaci tego świata są w stanie inwestować ogromne pieniądze gdy tylko za projektem stoi Musk. Co do obaw zaśmiecania orbity to tu może być nieciekawie choc myślę, że przy tej skali projektu pomyślano też o tym by te satelity nie latały już wiecznie w przestrzeni. Zle tez to wygląda dla obserwacji astronomicznych gdzie dojdzie 1200 problemów na niebie. No ale lata temu czytałem artykuł, że nie ma szans, żeby przez infrastrukturę kablówek rozsyłać internet o parametrach lepszych niż ten telefoniczny :D
     • avatar
      pawluto
      -3
      Dlaczego Polski rząd pozwolił na coś takiego na naszym niebie ???
      Gdzie jest jest ochrona naszych firm ???
      Czy to jest nadal Polski rząd, bo wszystko wskazuje że nie !
      • avatar
       DrzewusPoland
       -5
       Ja proponuję inny projekt... „księżyc z ryj i na łańcuch !!! „ mam nadzieję że Musk jeszcze tego nie wymyślił
       • avatar
        szymcio30
        -10
        Dość, ze na ziemi mamy tysiące kilometrów przewodów, tysiące anten to jeszcze trzeba zaśmiecać orbitę. Nikt nie widzi w tym problemu a jeśli taki satelita spadnie powodując zniszczenia lub ofiary to juz tak postępowo i sympatycznie nie będzie