Systemy operacyjne

Google ograniczy własne usługi na starszych wersjach Androida

przeczytasz w 1 min.

Czas na rynku mobilnym płynie bardzo szybko. Mówi się, że mało kto korzysta ze smartfona dłużej niż 3 lata. Ogłoszona przez Google decyzja nie powinna zatem wielu osób zmartwić.

Starsze wersje Androida bez pełnego dostępu do usług Google

Android bez dostępu do usług i aplikacji Google mocno traci na atrakcyjności. Boleśnie przekonuje się o tym aktualnie np. Huawei, które na skutek potyczek USA i Chin zostało odcięte od pełnej współpracy z kilkoma amerykańskimi firmami i notuje znaczące spadki wyników sprzedaży smartfonów. Okazuje się, że samo Google też może podjąć decyzję o ograniczeniu dostępu do swoich usług.

Osoby, które korzystają z urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android w wersji 2.3.7 Gingerbread (i starszych) otrzymują teraz istotne powiadomienia. Od 27 września tego roku stracą możliwość logowania się na swoje konto we wszystkich aplikacjach Google.

Android

Te wersje systemu Android stracą pełen dostęp do aplikacji Google

 • Android 1.0
 • Android 1.1
 • Android 1.5 Cupcake
 • Android 1.6 Donut
 • Android 2.0 - 2.1 Eclair
 • Android 2.2.x Froyo
 • Android 2.3.x Gingerbread

Czy kogoś to obchodzi?

W oficjalnym komunikacie Google stwierdza, iż jest to część nieustających starań, które mają na celu zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo. To dość często nadużywane określenie, ale w tym wypadku można się z nim zgodzić. Korzystanie z tak leciwego oprogramowania nie jest zalecane. Oczywiście tu będzie nadal możliwe, bo brak opcji logowania do swojego konta w aplikacjach Google nie oznacza, że smartfony przestaną działać. Staną się po prostu mniej funkcjonalne.

Pytanie, czy jest tu ktoś korzystający jeszcze z Androida 2.3.7 Gingerbread lub starszego?

Źródło: Google

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kalkulatorek
  3
  Czytam Wasze komentarze i macie mózgi niewolników. Niestety.
  Nie chodzi o to że Google uśmierca androida 2. On już dawno sam umarł śmiercią naturalną. Większość funkcji i tak nie działała na tak starych fonach.

  Ale pomyślcie niewolnicy, Jak za parę lat Google będąc monopolistą będzie uśmiercał 3 letnie wersje androida. Zmuszając tym samym do zakupu nowego fona nadal będzie fajnie ????
  • avatar
   rqtdev
   3
   No tak, bo smartfony z przed 3-4 lat były takie złe, miały wymienne baterie, microsd, mini jack. To moja sprawa z czego korzystam. Co mi dają nowe smartfony? Ekran wyższy w pionie o 1 cm i zaokrąglone narożniki? To nie jest warte kupowania nowego sprzętu. Jedynym minusem 4-letnich smartfonów jaki widzę jest mała ilość pamięci na aplikacje, 32 GB nieco utrudniają życie ale 400 GB microsd na zdjęcia i video ratuje sytuacje. Nie będę wymieniał telefonu co 2 lata bo operatorzy GSM wciskają mi nowe, a co będzie później? Wymiana co 6 miesięcy? Czy wy się dobrze czujecie? A Android 2.x, rzeczywiście jest już na tyle stary, że raczej mało kto go używa, był w sprzęcie z 2011 roku ale nie mieszajcie 3 letnich smartfonów z 8-10 letnimi!!!
   • avatar
    zack24
    2
    Trudno, co robić :)
    Oczywiście, że Google może sobie ograniczać co chce i jak chce, bo to jego zabawki. Ale czy ktoś jeszcze faktycznie używa andka 2??
    • avatar
     topiq
     2
     Bez przesady. Tak stare smartfony są praktycznie nieużywalne. Pamiętam jak zrobiłem update z andka 2 do 4 i to był najgorszy pomysł w życiu. Telefon tak lagował, że ciężko to było używać. Dziś większość aplikacji wymaga minimum chyba Andka 6 czy 7. Co do starszych ludzi jak ktoś tam wspominał, raczej wątpię by do dziś używali 12 letnich smartfonów. Nawet moi rodzice regularnie wymieniają telefony u operatora. Stare się degradują, baterie są u kresu. Owszem wtedy jeszcze były wymienne, ale weź teraz i kup do takiego zabytku nową ;)
     • avatar
      greghostor
      -2
      A kto używa 12 letniego systemu
      • avatar
       piomiq
       -2
       > Mówi się, że mało kto korzysta ze smartfona dłużej niż 3 lata.
       Tak nieśmiało zapytam. A z czego korzysta po tych 3 latach?