Technologie i Firma

Surfujemy zamiast pracować

przeczytasz w 1 min.

Tylko 1 osoba na 10 twierdzi, że podczas pracy nie korzysta z Internetu w celach prywatnych. Czy to ty?

Facebook, YouTube, Kwejk… – Internet pełen jest stron, które skutecznie zabierają nam czas. O ile dzieje się tak w domu, to nic złego, gorzej jednak, gdy surfujemy zamiast pracować, a z badań Gemiusa wynika, że 93 proc. z nas tak robi.

Więcej niż 9 na każdych 10 pracowników w Polsce przyznaje się do korzystania z Internetu w celach prywatnych w czasie pracy. Głównie przewijamy niekończące się „Aktualności” na portalach społecznościowych, ale zdarza się nam również robić zakupy, udzielać się na forach, przeglądać wiadomości, oglądać filmiki, a nawet płacić rachunki i wchodzić na strony pornograficzne.

Cyberlenistwo – jak dziś nazywają to eksperci – z jednej strony oznacza najczęściej mniejszą efektywność w pracy, z drugiej zaś może prowadzić do poważnych problemów. Wchodząc na „dziwne” strony, możemy zainfekować firmową sieć i doprowadzić, na przykład, do utraty kluczowych danych przedsiębiorstwa. Nie mniejszy kłopot sprowadzimy na firmę pobierając plik naruszający prawa autorskie.

Co może zrobić firma, by zwalczać cyberlenistwo? Pierwszym krokiem powinien być przejrzysty regulamin pracy z jasno określonym zakazem korzystania z Internetu w celach prywatnych. Jeśli to jednak nie wystarczy, można skorzystać również z urządzeń lub programów filtrujących strony, które pozwalają zablokować dostęp do konkretnych serwisów, na przykład tych najbardziej absorbujących, jak właśnie Facebook czy YouTube.

A wam zdarza się korzystać z Internetu w celach prywatnych w czasie pracy czy jesteście w zacnym gronie 7 proc.?

Źródło: Gemius

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  4
  Ciekawe, czytam to właśnie w pracy...
  • avatar
   axelbest
   3
   Skąd się biorą tego typu badania? Czy to Gemius czy to inna firma... Skąd oni wiedzą że dane IP należy do danej firmy?
   • avatar
    Kessarath
    2
    Jak pokazało już kilka firm, biorących udział w próbnych projektach (oczywiście nie w Polsce). Firmy, które przeszły na 6 godzinny tryb pracy, zyskały na wydajności pracowników a pracownicy na zadowoleniu z pracy.
    • avatar
     MaciejNippon
     1
     Taka ciekawostka: Gdy pracowalem w Polsce to tak na oko 90% osob czesto widzialem jak surfuja po necie w celach prywatnych. Od 2 lat pracuje w Japonii i doslownie NIGDY nie widzalem aby jakis japonczyk robil cos poza materialami zwiazanymi z praca. Nawet jesli przelozonych nie ma to oni i tak udaja, ze pracuja. Pisze, ze udaja bo znam ta prace i wiem, ze tutaj nie ma pracy na tyle godzin siedzenia co oni siedza.