Ciekawostki

System płatności natychmiastowych wkrótce w Polsce

przeczytasz w 1 min.

Robiąc zakupy internetowe wiele osób liczy na szybką przesyłkę. Wielu sprzedawców na aukcjach wysyła towar dopiero po otrzymaniu pieniędzy przelewem. Obecnie realizacja przelewu trwa od kilku godzin do nawet kilku dni, więc kiedy zostanie wysłany towar zależy także od czasu trwania przelewu. Krajowa Izba Rozliczeniowa postanowiła wprowadzić w Polsce system płatności natychmiastowych, aby nie było trzeba oczekiwać tak długo na przelew, ponieważ od razu po wysłaniu przelewu dotrze on do odbiorcy. Czas realizacji przelewu po między różnymi bankami zostanie skrócony do kilku sekund.

Krajowa Izba Rozliczeniowa zleciła budowę i wdrożenie systemu firmie Capgemini. Planowane rozpoczęcie działania systemu przewidywane jest na początek 2012 roku, wtedy to KIR zaproponuje bankom w trybie pilotażowym system płatności natychmiastowych. System będzie działać 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, również w niedzielę i  święta. Będzie to pierwszy taki system w Europie Środkowo – Wschodniej, a  w całej Europie drugi bo podobny działa w Wielkiej Brytanii.
 

Od lewej: Zygmunt Szafrański, Wiceprezes Zarządu KIR S.A., Michał Szymański, Wiceprezes Zarządu KIR S.A., Frank Wagenbauer, Członek Zarządu i Dyrektor Zarządzający Application Services Capgemini Polska.
Od lewej: Zygmunt Szafrański, Wiceprezes Zarządu KIR S.A., Michał Szymański, Wiceprezes Zarządu KIR S.A., Frank Wagenbauer, Członek Zarządu i Dyrektor Zarządzający Application Services Capgemini Polska.


System płatności natychmiastowych będzie nadzorował Narodowy Bank Polski. Wprowadzenie tego systemu jest drugą ważną zmianą w płatnościach elektronicznych w Polsce, natomiast pierwszą było wprowadzenie systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR w 1994 roku. Czy system płatności natychmiastowych wpłynie znacząco na czas wysłania przesyłki?

Znaczek KIR

Więcej informacji z branży IT:

Źródło: KIR

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zoltreq
  0
  Koszt tego przelewu przekroczy wartość zakupu ;>
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Jeśli byłoby to darmowe, to super.
   • avatar
    nover
    0
    Hmmm... niby wszystko fajnie, ale autor zapomniał wspomnieć, że oprócz owego projektu to i tak funkcjonuje coś takiego jak "przelew natychmiastowy" w bankach. No, przynajmniej w moim mam taką możliwość od dość dawna :P
    Poza tym jeśli o aukcje chodzi, to dla rodzimego Allegro funkcjonuje Payu, dla Ebay - PayPal.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     obecnie chyba tylko alior to oferuje, ale odpłatnie
     czekamy.. za granicą to jest standardem, u nas jak widać trzeba jeszcze na to czekac..
     • avatar
      tanakov
      0
      Ile jest jeszcze takich dziwnych rad??? Kurcze co by nie chcieć zrobić gdzieś jest jakaś rada która coś robi. Jakie są wyniki pracy tej rady poza tym jednym zleceniem?
      • avatar
       miedzianek
       0
       mBANK-przelew wychodzi ode mnie od razu,wiec nie wiem ocb z tymi cenami wyzej
       • avatar
        wildthink
        0
        No nareszcie. Ile można było na to czekać. Nie wierzę, że nie dało się tego wprowadzić od razu, w końcu informacja, żeby dotrzeć siecią z jednego banku do drugiego potrzebuje co najwyżej sekund
        • avatar
         projectdarkstar
         0
         Capgemini... matko jedyna... no to będzie bajzel.
         • avatar
          KamilSTI
          0
          Hmm... po co mi przelew natychmiastowy np w sobotę albo święta skoro i tak żadna paczka nie przyjdzie.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           To jest dobre dla tych, którzy lubią pracować w dni wolne.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            "Wielu sprzedawców na aukcjach" to zwyczajni złodzieje. Akurat płatności z góry są najgorszym sposobem kuppna czegokolwiek i najprosciej tak okraść kupującego. Jeśli sprzedający nie ma opcji "płatne przy odbiorze" - olewam go.
            • avatar
             Spirit
             0
             Bez przesady z tymi godzinami i dniami przesyłania przelewu.

             Mam konto w PKO BP i przelewy od 11 do 15 są wykonywane natychmiastowo (w przypadku przelewu do innego banku). Gdy przelewam do tego samego banku to 24 godziny na dobę mogę to robić i trwa to około kilku sekund.