Nauka

Sztuczna inteligencja rozumie nas lepiej niż my sami

przeczytasz w 1 min.

Sztuczna inteligencja okazała się lepsza od człowieka na kolejnym polu. Lepiej jest w stanie rozpoznać i zrozumieć spontaniczną mowę.

Rozumieć słowa i odróżniać je od nie-słów

Niewielu z nas mówi bez przerw i zawahań, bez „yyy” czy „mmm”, bez śmiechu czy kaszlu, bez zająknięć i pomyłek. Niewielu z nas może też pochwalić się perfekcyjną dykcją – szczególnie podczas luźnej, spontanicznej rozmowy. Dlatego robienie notatek czy wyłapywanie wszystkich szczegółów sprawia wielu osobom kłopoty, a dla sztucznej inteligencji była to wręcz przeszkoda nie do przeskoczenia. Nie użyłem tu słowa „była” przez przypadek – naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology dokonali przełomu. 

Naukowcom z KIT udało się zaprojektować bazujący na sztucznej inteligencji system, który lepiej od ludzi radzi sobie z rozpoznawaniem spontanicznego słowa mówionego. Podczas gdy współczynnik błędu ludzkiego wynosi w tym przypadku około 5,5%, niemieckie rozwiązanie osiągnęło wynik na poziomie 5%. Co warte podkreślenia – pomiaru dokonano przy użyciu znormalizowanego i uznawanego na całym świecie testu (zdefiniowanego przez US NIST). 

Sztuczna inteligencja robi to dobrze

Istotne jest też to, że system jest nie tylko precyzyjny i niemal bezbłędny, ale też bardzo szybki. Opóźnienie nie przekracza jednej sekundy, co jest ważne przede wszystkim ze względu na zastosowanie tego rozwiązania. Otóż naukowcy z KIT używają go, aby w czasie rzeczywistym wygłaszane wykłady prezentować w formie tekstowej. To pomoc nie tylko dla niesłyszących i niedosłyszących, ale też – w połączeniu z automatycznym translatorem – dla studentów z zagranicy. 

Ale to rozwiązanie może znaleźć zastosowanie również w wielu innych przypadkach i samo w sobie może być dużym krokiem naprzód w kwestii rozwijania narzędzi do interakcji głosowej z maszynami. Nie pozostaje nic innego jak pogratulować i zacisnąć kciuki, a głodnych szczegółów – odesłać do publikacji na platformie arXiv

Źródło: KIT, TechXplore. Foto: KIT

Czytaj dalej o sztucznej inteligencji: 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ziomboy451
  0
  Dobry news. Każdy "tiptop" w stronę mass effect jest ważny :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Umarłem ze śmiechu ha ha ha
   • avatar
    piomiq
    0
    Krótki, ale ciekawy news.