Internet

Szybkość łącza internetowego

przeczytasz w 2 min.

Dostawcy internetu kuszą potencjalnych klientów wielkimi szybkościami łącza. Jednak co właściwie oznacza „szybkość łącza internetowego”? Od czego zależy szybkość internetu? Co uznawane jest obecnie za „wolne”, a co za „szybkie” połączenie?

Od czego zależy szybkość łącza?

Łącze internetowe to po prostu połączenie z infrastrukturą dostawcy internetu, które może mieć postać przewodową (kablową) lub bezprzewodową (Wi-fi). Szybkość łącza wyrażana jest przez dwa parametry: DL i UL. Parametry te zweryfikujesz narzędziem Speed Test.

Pierwszy to skrót od angielskich słów Download Speed, czyli szybkość pobierania danych przez urządzenia. W praktyce oznacza to prędkość, z jaką będą otwierane strony internetowe, pobierane pliki oraz inne dane z sieci. Jednostką DL jest megabit na sekundę, czyli Mbps lub Mb/s.

Drugi parametr (UL) to informuje o szybkości wysyłania danych z urządzenia. Tu również szybkość liczona jest w Mbps. Im wyższe są oba parametry – tym lepiej.

Dodatkowy parametr techniczny to opóźnienie (latency). Pokazuje on szybkość pomiędzy transmisją pakietów wiadomości a odebraniem ich przez komputer w sieci oraz przetwarzania odebranych lub wysyłanych danych. Opóźnienie wyrażane jest w milisekndach (ms). Im mniejsze, tym szybsza odpowiedź na wysłane żądanie.

Przyjmuje się, że do wygodnego korzystania z internetu w codziennych zastosowaniach - jak przeglądanie stron czy korzystanie z komunikatorów, opóźnienie powinno mieć maksymalnie 200ms.

Dla osób grających online lub tych, których urządzenia wymieniają pobierają i wysyłają duże ilości danych, wartość ta wynosi maksymalnie 100ms.

Szybkość pobierania i wysyłania

Wpływ na szybkość DL i UL mają różne czynniki, np.: wzrost obciążenia sieci, zakłócenia spowodowane przez innych użytkowników, zakłócenia atmosferyczne (w przypadku łączności bezprzewodowej), awaria infrastruktury.

Sama szybkość, z jaką będą na urządzeniu użytkownika otwierać się strony WWW, pobierać dane, czy płynnie odtwarzać filmy np.: z Youtube, zależy także od szeregu dodatkowych czynników. Między innymi rodzaju systemu operacyjnego, pracujących w tle aplikacji, które korzystają ciągle z połączenia z internetem (od pewnego czasu Windows 10 i jego telemetria, oraz niektóre programy antywirusowe i skanery).

szybkość łącza zweryfikujesz narzędziem speed test

Co daje szybkie łącze internetowe?

Skoro już wiemy, od czego zależy szybkość łącza, czas wyjaśnić, co w praktyce daje szybkie łącze internetowe i co oznacza w przypadku łącza pojęcie „szybkie”? Ogólnie mówiąc jest to takie, które pozwala na wygodne wykorzystywanie urządzenia podłączonego do internetu. Wygodne – czyli dopasowane do potrzeb. Z drugiej strony sama technologia wymusza nieschodzenie poniżej pewnego poziomu – dotyczy to zwłaszcza używania aplikacji korzystających z baz danych czy serwerów w sieci, serwisów oferujących usługi streamingowe czy też korzystania z rozrywek online.

Jaka szybkość łącza internetowego w 2018?

Aktualnie minimalna szybkość łącza internetowego powinna wynosić 5Mbps (DL). Większość ofert to 8-10Mbps, co umożliwia swobodne przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów online, szybkie wysyłanie i pobieranie danych z sieci, a także prowadzenie wideo rozmów dobrej jakości.

Prędkości DL powyżej 10Mbps powinny umożliwiać oglądanie bez zakłóceń streamingów w najwyższych rozdzielczościach (z 4K włącznie), swobodne rozgrywki online i bardzo szybkie pobieranie oraz wysyłanie danych. Szybkości tego rzędu są niezbędne dla firm oraz osób pracujących online, zwłaszcza w grupach roboczych.

 

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sztuczna_inteligencja
  4
  Nie lubię takich artykułów czytać, bo strasznie upraszczają rzeczywistość. Używacie złych terminów do nazywania różnych rzeczy. Z jednej strony rozumiem, że to dla laików, żeby choć krztynę pojęcia mieli. Z drugiej strony jakiś laik potem się wykłóca u operatora, że on przeczytał i tam było tak prosto wyjaśnione i na pewno nie masz racji. Więc z jednej strony pomagacie wyjaśnić technologię, z drugiej strony kreujecie poczucie u laików, że oni faktycznie coś wiedzą w tak złożonym temacie, w którym ludzie robią studia. I niestety ten spłycony obraz czasem się obraca przeciwko nim i oczywiście różnym specjalistom, którzy mają potem styczność z domorosłymi specjalistami czytającymi artykuliki w necie.

  Sztuką jest wyjaśnić technologię prostym językiem, a zarazem pozostawić u odbiorcy poczucie, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Tak, aby się cieszył, że coś wie, ale również miał respekt przed specjalistami w dziedzinie.
  • avatar
   Fourth Illusion
   4
   http://benchmark.speedtestcustom.com/result/a049b960-9edc-11e8-b28b-132bde22f4e0 Chyba wystarcza co? :D
   • avatar
    khaos0
    2
    Tak jak napisał wcześniej kolega/koleżanka o nicku sztuczna_inteligencja, takie artykuły zamiast pożytku, przynoszą jedynie więcej szkody.
    Po pierwsze, zazwyczaj technologią bezprzewodową łącz telekomunikacyjnych nie jest WiFi. WiFi jest technologią dystrybucji sieci w prywatnych mieszkaniach użytkowników końcowych, ze względu na korzystanie z pasm nielicencjonowanych oraz małą moc nadawania. Owszem, istnieją w mniejszych miastach operatorzy lokalni, korzystający z kierunkowych anten WiFi, ale najwięksi wykorzystują w tym celu 4G/3G.
    Po drugie - warto byłoby napisać że 1 MBit to 128 kb. Jest to często mylone przez laików z megabajtem (MB).
    Kolejna rzecz to filmy z Youtube. Nie zawsze szybkie łącze oznacza płynne odtwarzanie filmików, ponieważ należy pamiętać o koniecznej infrastrukturze po stronie operatora. należą do niej specjalne serwery które trzymają treść jak najbliżej klienta (geograficznie, tzw. transparent cache). Bez tego nawet najszybsze łącze nie poradzi sobie, ponieważ treść będzie pobierana z serwerów google (geograficznie bardzo odległych; ilość sieci po drodze skutecznie obniży prędkość transferu).
    No i ostatnia kwestia: twierdzenie że w 2018 do normalnej pracy wystarczy 5 MBit, a do oglądania 4K wystarczy 10+ MBit sugeruje że całość sponsoruje jakiś operator sieci komórkowej, najpewniej Play, który takie ograniczenia w swojej sieci ma.
    Nie dajcie się nabierać. Zawsze bierzcie najlepsze łącze jakie
    jest dostępne w waszej okolicy, w miarę możliwości niech to będzie łącze stacjonarne. Specyfika sieci komórkowych nie gwarantuje uzyskania konkretnej przepływności, ze względu na ograniczoną pojemność komórki. Jeżeli ktoś sprzedaje internet 4G (LTE) do 150 MBit to należy pamiętać że jest to po pierwsze teoretyczna pojemność, która spada wraz ze wzrostem odległości do nadajnika, oraz że musi być podzielona po równo między wszystkich użytkowników zalogowanych w danym momencie do tego nadajnika.

    Najbardziej przykre jest kiedy taki nabrany klient dzwoni później do operatora i słyszy że "Osoby trzecie zakłócają pracę nadajnika. Skontaktujemy się wkrótce". Padł ofiarą nieuczciwego operatora i własnej niewiedzy.
    • avatar
     chrisplbw
     1
     Tak tak, a gdzie magiczne MB i Mb w ofertach ISP?
     • avatar
      kari777
      -2
      z bólem serca teraz zmieniłem mieszkanie z konieczności i przesiadłem się z neta 500mb/s na 120mb/s
      kurde to nie chodzi ....
      • avatar
       pawluto
       -10
       Szybkość internetu...Temat rzeka !
       Reklamują szybki internet ale to tylko reklamy...
       Co jest ważniejsze od szybkiego łącza ???
       Otóż dobrze skonfigurowany komputer ( czy laptop).
       Mam małe łącze internetowe, kiedyś był u mnie kumpel i nie mógł się nadziwić jak znakomicie i komfortowo może on poruszać się po internecie na moim kompie...
       Klik i strona załadowana...
       Klik i film się otwiera...
       Mecz na żywo ? Nie tnie , no może raz na godzinę...
       Cud ??? Mega hiper łącze ???
       Nie - dobrze skonfigurowany komp - zero wirusów - zero samo startujących programów przy włączeniu kompa - no i najważniejsze - połączenie po kablu a nie po wifi.
       Jakie mam łącze internetowe ? Spróbujcie zgadnąć...:)
       Dodatkowo powiem wam że gram w gry po sieci i pingi są w porządku - gra sie dobrze i komfortowo.
       Oglądanie neta ? Bez problemów.
       Nie mam ani 100 po światłowodzie ani 40 po kablówce...
       Co do wifi...Jeśli mieszkasz w bloku to na 100 procent masz pozapychane kanały i nawet łącze 300 czy 600 niczego tu nie zmienią - komfort może poprawić tylko kabel lan.
       Wracając do wifi - jest częstotliwość 2,4 gHz i 5 gHz - przeważnie kanały na 2,4 są pozapychane , ratunek może dać 5 gHz
       ale to musi posiadać twój modem i twój laptom czy komp - te starsze modemy nie mają 5 ghz , to samo laptopy.
       Pozdrawiam all
       • avatar
        legtom
        -11
        10-20 to max co potrzebuje 99% internautów reszta to marketing i błędne przekonanie że czym wyższy pakiet tym lepiej będę miał po WiFi . Jak mieszkasz w bloku przy dużej aglomeracji i nie masz pojęcia o sieciach bezprzewodowych konfiguracji routera to zapomnij o internecie takie są realia na dziś.
        • avatar
         Lord_Krecitsqa
         0
         Ja mam z T-MOBILE. A że nadajnik blisko w miarę i mam go na otwartej przestrzeni to 115mbit download nie jest problemem z ping_28
         W szczycie 7-9mb/s po 16:00 12-15mb/s
         Wystarczy.
         Niestety nie każdy ma tak różowo z operatorem komórkowym
         • avatar
          Lord_Krecitsqa
          0
          Ja mam z T-MOBILE. A że nadajnik blisko w miarę i mam go na otwartej przestrzeni to 115mbit download nie jest problemem z ping_28
          W szczycie 7-9mb/s po 16:00 12-15mb/s
          Wystarczy.
          Niestety nie każdy ma tak różowo z operatorem komórkowym
          • avatar
           Takamasa1106
           0
           T-Mobile, 680 metrów do nadajnika, zero przeszkód czy drzew po drodze.
           http://benchmark.speedtestcustom.com/result/d56f79f0-9f21-11e8-995e-2b0418620800
           Umowa na 60Mb/s DL i 35Mb/s UP.
           Posiadam od Grudnia, działał z pełną prędkością, ale od Maja jest tak codziennie. Przez ostatnie 13 dni praktycznie nie miałem w ogóle połączenia, a dzwoniąc na obsługę klienta powiedzieli mi tylko, że "Osoby trzecie zakłócają pracę nadajnika. Skontaktujemy się wkrótce".
           • avatar
            pawluto
            0
            To ciekawe że zoraliście mój wpis !
            Czytam wasze i oczom nie wierzę !
            Gościu miał 500 a przesiada się na 120 i narzeka...
            Ciekawe ile ma IQ ale widać że nie wiele...

            To ciekawe po co wam łącze 500 300 100 mb skoro po wifi osiągacie 40 a przeważnie 30 mb bo albo słaba karta wifi albo pozapychane kanały...

            Dziwne jest też to że mam o wiele mniejsze łącze niż podane wyżej a wszystko u mnie chodzi idealnie...Cud jakiś ???

            Chyba za bardzo dajecie się robić w konia na te światłowody i hiper łącza typu 300 500 600
            Reklama robi swoje...Łatwo jest złapać naiwniaków...
            Widziałem ich setki...Kilku wyzwało firmę dostawcę od oszustów...
            No tylko że firma była ok - bo po kablu było 100 300 a po wifi 20 30 40...