Technologie i Firma

Tak polski rząd chce wesprzeć inwestycje w badania i rozwój

przeczytasz w 1 min.

Obecnie Polska jest 22. najbardziej innowacyjnym państwem na świecie. Polski rząd chce, by było jeszcze lepiej.

Mądre państwo to takie, które albo nie utrudnia, albo wręcz pomaga przedsiębiorcom, którzy inwestują w naukę, badania i rozwój. Trudno jednoznacznie wskazać, w który model celuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod wodzą Jarosława Gowina, ale faktem jest, że w któryś z nich na pewno.

Od początku tego roku każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność związaną z innowacjami, inwestuje w badania i rozwój albo też wspiera finansowo uczelnie i instytucje naukowe, może skorzystać z 50-procentowej ulgi podatkowej. Jest to efekt wprowadzenia pierwszej ustawy o innowacyjności, będącej owocem współpracy zespołów Gowina i Morawieckiego.

Druga ustawa o innowacyjności

Zespoły te podobno nie były jednak w stanie zdążyć z przygotowaniem pełnej ustawy skutecznie prowadzącej do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Dlatego też od razu ruszyły prace nad drugą ustawą o innowacyjności, która w życie wejść ma dokładnie dwanaście miesięcy po pierwszej.

Druga ustawa o innowacyjności ma przede wszystkim zwiększyć ulgi podatkowe do poziomu 100 proc. Oznacza to, że każda złotówką, którą przedsiębiorca przekaże na badania i rozwój, będzie mogła zostać odpisana od podatku – ni mniej, ni więcej. Jarosław Gowin zapowiada też szereg innych instrumentów, które mają sprawić, że rozwój w Polsce się opłaci.

Jak z tą innowacyjnością w Polsce?

Tymczasem Polska zajmuje dopiero 22. miejsce w rankingu najbardziej innowacyjnych krajów świata według agencji Bloomberg. Nasz kraj awansował o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego roku, a w poszczególnych kategoriach wypadł następująco: 

 • udział wydatków na badania i rozwój w PKB (35. miejsce), 
 • udział produkcji dodanej w PKB (16.),
 • wydajność pracy w przeliczeniu na pracownika (35.),
 • udział spółek zaawansowanych technologicznie w całości firm (22.),
 • lokalny zasięg szkolnictwa wyższego (15.),
 • udział osób zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe (35.),
 • lokalna aktywność patentowa (24.).

Bloomberg innoawcje

Polska przegrała w rankingu między innymi z Chinami (21. miejsce), Nową Zelandią (19.), Danią (8.), Japonią (7.) i Singapurem (6.). Pierwsza trójka prezentuje się zaś następująco: Korea Południowa, Szwecja i Niemcy. Warto jednak odnotować, że Polska jest w naszej części świata najbardziej innowacyjna – wygrywa między innymi z Węgrami (27.), Czechami (28.) i Słowacją (36.).

Źródło: PAP, Bloomberg

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lister
  7
  Rząd zrobiły dobrze nauce i Polsce nie tylko dając więcej pieniędzy, czy ulgi, ale i zlecając konkretne projekty. Np. Morawiecki gładko mówi o autach elektrycznych, które mają za kilka lat zawojować nasze drogie autostrady, więc aż prosi się o zlecenie prac nad bardziej pojemnymi aku w stosunku do ich wagi i kosztów produkcji. Właściwie to takie aku są w laboratoriach już od lat, więc tutaj może wystarczyłoby sypnąć groszem na badania wdrożeniowe. Kto pierwszy wypuści takie coś na rynek, zgarnie miliardy dolarów/euro.
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   polski rzont to prendzej okradnie nakladajonc nowe podatki i sprzedajonc tehnologje obcym kapitalom i zainwestóje w rozwuj cebóli