SSD

Team Group wprowadza SSD do koparek kryptowalut - parametry robią wrażenie

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
21 komentarzy Dyskutuj z nami

Kryptowaluta Chia cieszy się coraz większym zainteresowaniem, więc klienci poszukują odpowiednich dysków SSD. Firma Team Group postanowiła wykorzystać tę sytuację i wydała nośniki T-Create Expert – to sprzęt, który idealnie sprawdzi się właśnie w koparkach kryptowalut.

Chia to nowa kryptowaluta, której działanie opiera się o dysk komputera – im większa pojemność, tym większe zarobki (przy czym „kopanie” generuje ponadprzeciętną liczbę cykli zapisu/odczytu danych). Z tego też powodu wskazane jest zastosowanie możliwie najbardziej pojemnego i wytrzymałego nośnika. 

Dyski SSD do koparki kryptowalut

Firma Team Group wprowadził do oferty nośniki T-Create Expert SATA SSD i T-Create Expert PCIe SSD. Co prawda producent nie wspomina, że to modele zaprojektowane typowo do koparek kryptowalut (posługuje się jedynie określeniem, że to dyski przemysłowe), ale specyfikacja nie pozostawia złudzeń.

Team Group T-Create Expert SATA SSD

Modele T-Create Expert SATA SSD korzystają z interfejsu SATA 6 Gb/s, więc ich transfery sięgają tylko 560/520 MB/s. Głównym atutem jest jednak wytrzymałość – dla wersji o pojemności 1 TB współczynnik TBW oszacowano na 5000 TB, a dla wersji o pojemności 2 TB jest to aż 10 000 TB. Producent udziela na nie aż 12 lat gwarancji (!).

Team Group T-Create Expert PCIe SSD

Nośniki T-Create Expert PCIe SSD oferują lepsze parametry – do komunikacji z komputerem wykorzystano interfejs PCIe 3.0 x4, a maksymalne transfery mają sięgać 3400 MB/s przy odczycie i 3000 MB/s. Parametr TBW to odpowiednio 6000 TB dla wariantu o pojemności 1 TB i 12 000 TB dla wariantu o pojemności 2 TB. Gwarancja też wynosi 12 lat.

Model Team Group T-Create Expert SATA SSD Team Group T-Create Expert PCIe SSD
Pojemność 1 TB, 2 TB 1 TB, 2 TB
Interfejs SATA 6 Gb/s PCIe 3.0 x4 / NVMe 1.3
Typ 2,5 cala M.2 2280
Wydajność - transfery 560/520 MB/s 3400/3000 MB/s
Wydajność - operacje losowe 80 000/80 000 IOPS 180 000/140 000 IOPS
TBW 1 TB - 5000 TB, 2 TB - 10 000 TB 1 TB - 6000 TB, 2 TB - 12 000 TB
Gwarancja 12 lat 12 lat

Producent nie ujawnił szczegółów na temat zastosowanej konstrukcji i tego jak udało mu się uzyskać taką wytrzymałość (parametr TBW jest blisko 10-krotnie wyższy względem konsumenckich konstrukcji). Nie ujawniono też cen nośników, ale możemy być pewni, że „koparkowe” SSD będą droższe względem standardowych modeli.

Ciekawe czy inni producenci pójdą w ślady firmy Team Group i też wydadzą SSD do koparek. Wiemy, że niektórzy sprzeciwiają się wykorzystywaniu zwykłych modeli do takich celów i grożą unieważnieniem gwarancji.

Źródło: Team Group

Zobacz więcej o dyskach SSD:

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  16
  Każda argumentacja jest dobra, byle tylko zwiększyć ceny elektroniki.
  Niedługo na bułkach z Biedronki zaczną kopać kryprowaluty.
 • avatar
  behemot
  4
  Że pozwolę sobie założyć foliową czapeczkę - to co się dzieje z kryptowalutami coraz bardziej wygląda na sztuczne pompowanie bańki tylko i wyłącznie po to, że ludzie wk…zdenerwowani rosnącymi cenami dysków, telefonów, k. graficznych i ogólnie wszelkiej elektroniki z zadowoleniem przyjęli wiadomość, ze kolejne państwa delegalizują obrót kryptowalutami, choćby w imię ekologii.
 • avatar
  Abigail
  3
  Czekam na koparki z wentylatorów, im szybciej się kręci tym szybciej kopie.
 • avatar
  Frelaancer
  2
  Chia to szałwia hiszpańska, ciekawe w jaki sposób dyski SSD ją wykopuja ? :)
 • avatar
  Goldengecko
  1
  No fajne rozwiązanie taki dysk 2TB + 90TB na talerzach + AMD Ryzen Threadripper 2970WX + 4x geforce 1660Ti żeby się za prąd wykorzystywany przez platformę się zwracało i można działać
 • avatar
  anemusek
  -2
  Ale co to ma wspólnego z koparkami? To są typowe dyski przemysłowe niezbyt przydatne przy chia. Tam ssd to minimum 4TB. Autor stworzył sobie teorię spiskową do prezentacji nowego produktu.
 • avatar
  Adrianwo
  0
  Nie oferować tego w powszechnych kanałach sprzedaży, tylko w specjalnych kanałach i za posiadaną autoryzacją rządu.
 • avatar
  Wasek
  0
  Miłoby było mieć jakiś dysk SSD, który by miał wytrzymałe kości pamięci z wysokim współczynnikiem TBW np. do backupu.
 • avatar
  Ahura
  0
  wszystkich już do reszty pogrzało
 • avatar
  ElFi_
  0
  Ale nie wprowadzajcie ludzi w błąd: nie "kopanie" generuje ogromną ilość zapisów tylko tworzenie "działek", jednak działkę robi się raz a potem używa nieograniczony czas i sama działka może leżeć na HDD bo ilość operacji na działce jest znikoma.
 • avatar
  Goldengecko
  0
  Podejrzewam że producenci Dysków itp sami zainwestowali w Chia to tak jak wydanie pieniędzy na reklamę tylko bardziej dużo skuteczne bo np. taki producent z zainwestowanych 3 MLN $ to z 30 zarobił albo i więcej dodatkowo