SSD

Producenci przestrzegają kopaczy Chia - unieważnimy gwarancję na koparkowe SSD

przeczytasz w 1 min.

Kryptowaluta Chia zyskuje na popularności, a górnicy zaczynają masowo wykupywać pojemne dyski HDD i SSD. Taki obrót sprawy jednak nie do końca spodobał się producentom sprzętu.

Chia to nowa kryptowaluta, której działanie opiera się o nośnik danych – blockchain jest zapisywany na dysku w komputerze, przetwarzany za pomocą modeli znajdujących się w pamięci, a następnie porównywany z informacjami na serwerach wirtualnej waluty. Tym samym kopanie wymaga dużej ilości wolnego miejsca na dane i generuje dużo cykli zapisu/odczytu danych.

Producenci SSD ostrzegają kopaczy Chia – nie będziemy uwzględniać gwarancji

Okazuje się, że wykorzystywanie dysków do kopania kryptowaluty Chia nie do końca odpowiada producentom. Firma Galax wydała oświadczenie, w którym ostrzega klientów przed odmową świadczenia gwarancji na koparkowe SSD.

Jeżeli użytkownicy wykorzystują nasze dyski SSD do kopania i innych nietypowych operacji, ilość zapisywanych danych jest znaczenie większa niż w przypadku codziennego użytkowania, co może doprowadzić do spowolnienia lub uszkodzenia SSD ze względu na nadmierną ilość zapisanych danych.

Z związku z przeprowadzonymi testami, powstałe uszkodzenia mają charakter jakościowy. Dlatego, zgodnie ze standardami jakości naszych dysków SSD, mamy prawo odmówić świadczenia usług gwarancyjnych. Prawo do ostatecznej interpretacji należy do firmy.

Decyzja producenta wydaje się sensowna, aczkolwiek lepszym rozwiązaniem byłoby zwracanie uwagi na przejrzysty parametr TBW (odnoszący się właśnie do cykli zapisu i który można łatwo skontrolować). Mówi się, że inni producenci pójdą w ślady firmy Galax i też zaczną unieważniać gwarancję na koparkowe SSD.

Część producentów podobno widzi tutaj potencjał i planuje wydać specjalne dyski pod kopanie Chia - takie konstrukcji teoretycznie miałyby oferować większą pojemność i cechować się większą wytrzymałością. Na ten moment jednak jeszcze nie mamy szczegółów o konkretnych produktach.

Źródło: HD Tecnologia

Zobacz więcej o kryptowalutach:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spichris
  7
  Co za bzdury. Po pierwsze - większość normalnych dysków SSD ma w gwarancji zapis o TBW, więc po jego przekroczeniu i tak stracimy gwarancję. Po drugie, na rynku od dawna istnieją dyski o zwiększonej wytrzymałości, liczonej w tysiącach TBW. Wiać jak na dłoni iż nie chodzi o zużycie, czy gwarancję, ale o wydojenie użytkowników z dodatkowej kasy za "wytrzymalsze" dyski.
  • avatar
   EgzoPro
   2
   Może to będzie bodziec do przyspieszenia rozwoju dysków SSD jak i HDD, jest szansa że wyjdzie to wszystkim na dobre.
   • avatar
    drfrank3nstein
    2
    Może to dlatego że zaczęli kręcić TBW tak jak liczniki w samochodach.
    • avatar
     cattani43
     2
     Karty graficzne podrożały do kosmicznych wartości czas na dyski.
     • avatar
      danieloslaw1
      2
      ja jestem za. Krypto to rak 20wieku. Za chwile zabraknie czesci do sprzetu medycznego....
      • avatar
       bomber2
       1
       Już widać wzrost cen dysków lol
       • avatar
        owen444
        1
        SIA coin o wiele lepszy od tego CHia !!!
        • avatar
         kitamo
         1
         Tu chodzi o TBW bo chia przkreca licznik bardzo mocno.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Sprzedamy Ci towar i będziemy mówili jak masz z niego korzystać....
          • avatar
           Marti99
           -2
           Jezeli tak, to to samo powinno byc z kartami graficznymi.
           Ale z drugiej strony - niech biora te dyski i chia i moze w koncu odczepia sie od grafik :)
           Dyskow nie powinno zabraknac.
           • avatar
            owatanka
            -4
            Gdzies czytalem ze to sciema i producenci przetrzymuja dyski w magazynach po to aby ich cena wzrosla a za wszystko obarcza sie kryptogornikow ale czy to prawda sie zobaczy
            • avatar
             pawluto
             0
             To mi przypomina filmy Barei...Producent nie odpowiada za produkt który sam zrobił ???
             "Wydałem pana marynarkę i co mi pan zrobi ???"
             • avatar
              ElFi_
              0
              Płacz producentów oznacza dwie możliwości:
              1) TBW podawane przez tych producentów to fikcja, na zasadzie, że mało kto do tego dojedzie więc normalnie się nie wyda...
              2) ciągła praca (szczególnie zapis) powoduje wzmożone wydzielanie ciepła i szybsze starzenie się komponentów, czyli częstsze awarie.

              Osobiście uważam, że chodzi o drugą opcję: wyżyłowane dyski w sensie obciążeń, nie dbanie o ograniczenie wydzielania ciepła (radiatory, obniżenie taktowań), byleby w testach lepiej wypaść. Test trwa godzinę a potem dysk odpoczywa, co innego przy tworzeniu bloków Chia - dysk miele cały czas 24/7 i taki dysk szybko skończy żywot jeśli nie posiada wymuszonego chłodzenia.

              I jeszcze jedna ważna sprawa: dyski zużywa TWORZENIE bloków (pól) a nie ich farmerka (kopanie). Stworzenie jednego podstawowego bloku, czyli 100GB "spala" ponad 1TB zapisów dyskowych, ale jak już sobie natworzymy tych bloków ile nam potrzeba (czyli ile nam się zmieści w "magazynie") to pozostaje tylko farmerka a ta już nie zużywa dysków. Żeby ktoś nie pomyślał, że kopanie wiąże się z ciągłym zużyciem:)