Odtwarzacze

Technologia Blu-ray sprzedaje się coraz lepiej

przeczytasz w 1 min.

Gdy w pierwszej połowie 2008 roku format HD-DVD poległ w wyścigu o palmę pierwszeństwa na rynku nośników HD, wydawało się że standard Blu-ray jest na dobrej drodze aby podbić serca i umysły milionów klientów spragnionych najlepszej jakości wideo. Oczywiście wygrana teamu Blu-ray nie przełożyła się od razu na szybki wzrost sprzedaży sprzętu i dysków Blu-ray. Na efekt przyszło nam poczekać kilka miesięcy. Najlepszym okresem, w którym można zauważyć wzrost popularności niektórych rozwiązań jest oczywiście sezon przedświąteczny.

Jak donosi serwis Fudzilla, w Wielkiej Brytanii w listopadzie klienci kupili ponad 460 tys. dysków Blu-ray. Oznacza to wzrost o 165% względem października. We Francji udział formatu Blu-ray ma wzrosnąć w przyszłym roku do 6% - obecnie tylko 3%. Jak widać nad Sekwaną rozwiązania „Haute-Définition” przyjmowane są nieco wolniej – być może jest to jeszcze kwestia tłumaczeń filmów. Ocenia się, że w 2009 w Europie sprzedaż odtwarzaczy Blu-ray sięgnie 2.5 miliona urządzeń, nie wliczając konsoli Playstation 3.

Oczywiście najciekawsze rzeczy mają miejsce na japońskim rynku. Skośnoocy klienci w listopadzie kupili tak dużo sprzętu Blu-ray, że w tej chwili można mówić o przekroczeniu 50% udziału tego typu sprzętu na japońskim rynku sprzętu wideo. Jeszcze w październiku czytniki/nagrywarki Blu-ray wybierał co dziesiąty klient. Według analiz GFK Retail and Technology na wyspach japońskich Blu-ray zastępuje DVD 1.5x szybciej niż DVD wypierał VHS.

W chwili obecnej hitem w sprzedaży nośników HD jest film „The Dark Knight” („Mroczny Rycerz”, po czesku „Temný rytíř”). Sprzedaż filmu na nośniku Blu-ray wynosi już 600 tys. kopii.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Autor news zapomnial dodac jak po czesku jest Batman - cos jak - Jam Sem Netoperek
  • avatar
   Szymon331
   0
   No i dobrze, bo to HD strasznie dużo zajmuje a film nosić na wymiennym dysku trochę nieporęcznie. Żeby to jeszcze tylko kosztowało nie więcej niż 250zł...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dokładnie, nie więcej niż 250zł. Ale za jakość się płaci, no i za nowe technologie też :
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     No bo sama kompresja blu ray jest straszna, film HD 1080 może równie dobrze zajmować 8GB i zmieścić się na jedym dwuwarstwowym dvd, kodek x264 wmv chociażby.
     HD 720 po dobrej kompresji, chociażby takowy batman zajmuje 2,5GB, mniej niż normalne dvd a jakość zdecydoiwanie lepsza! Więc nie rozumiem czemu tak się pchają w blu ray, skoro ze starego dvd można jeszcze wiele wycisnąć ulepszając procesory odtwarzaczy dvd albo wkładając im proste gpu.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      bez sensu to wtrącenie po czesku
      • avatar
       mgkiler
       0
       To zalezy ile film trwa. Jak trwa poltorej godziny to w 1920x1080 jeszcze go da sie zmiescic na dwu warstwowym DVD. Ale jak trwa np 3 godziny + dodatkowe materialy making the movie razem okolo 4 godziny to juz DVD odpada. Chyba ze ktos lubi jak widac kompresje.