Samochody elektryczne

W Tesli odpadła kierownica. Auto ledwo wyjechało z fabryki

przeczytasz w 2 min.

Jakość wykonania elektrycznych Tesli od samego początku jest tematem wielu dyskusji. Wielu użytkowników narzeka na złe spasowanie elementów oraz generalnie przeciętną dbałość o szczegóły. Ostatnia sytuacja potwierdza, że kwestia jakości w Tesli nadal stoi pod znakiem zapytania.

Jakość wykonania Tesli od zawsze jest tematem wielu dyskusji

Wiele defektów lakierniczych, niezadowalające spasowanie elementów, czy też skrzypiące elementy karoserii. Tak pokrótce przedstawiają się zarzuty wobec Tesli i jakości wykonania najpopularniejszych na świecie elektryków.

Choć z biegiem lat sytuacja ulega stopniowej poprawie, to często słyszymy o kolejnych problemach, które bezpośrednio wynikają z zarządzania jakością w Tesli. Doskonałym tego przykładem jest ostatnia sytuacja, w której głównym bohaterem jest niemal nowa Tesla Model Y. Podczas jazdy po autostradzie odpadła w niej… kierownica.

W nowej Tesli odpada kierownica. Auto nie miało nawet tygodnia

Sytuacja - choć w pewnym stopniu komiczna - naprawdę miała miejsce i stanowiła niebezpieczeństwo dla kierowcy oraz pasażerów. Użytkownik Twittera @preneh24, niespełna 7 dni po odebraniu swojej nowej Tesli Model Y spotkał się z nieprzyjemnym zdarzeniem.

Podróżując z rodziną po autostradzie, w jego nowym samochodzie niespodziewanie odpadła kierownica. W sytuacji na szczęście nikt nie ucierpiał, bo w okolicy podróżującego nie znajdował się żaden inny samochód, a Teslę udało się bezpiecznie zatrzymać na poboczu oraz wezwać lawetę.

To jak w końcu jest z tą jakością Tesli?

Niespodziewane usterki, które zdarzają się podczas podróży samochodem nie są niczym nowym i z podobnymi sytuacjami mierzy się niemal każdy producent - częściej lub rzadziej. W tym przypadku nie jest odosobniona Tesla, która natomiast jest narażona na dużo większą krytykę w porównaniu z konkurencją z uwagi na dość krótką obecność w branży.

Odpadające koło kierownicy nie jest jednak pierwszym takim wydarzeniem, które wydarzyło się w Tesli. Analogiczna sytuacja miała miejsce ok. 3 lata temu, kiedy to w również prawie nowej (bo z przebiegiem ok. 550 km) Tesli Model 3 odpadła kierownica.

Kontrola jakości w Tesli oraz przykładanie większej uwagi do szczegółów podczas produkcji z pewnością ulegają systematycznej poprawie - okazuje się jednak, że ideał wciąż nie został osiągnięty, a producent mierzy się z problemami, które są znane już od kilku lat.

Źródło: insideevs

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Azakes
  5
  To samo zdarzyło się w przypadku Ford'a, Toyoty czy Chevroleta i zapewne wiele więcej przypadków. I szczerze to nie widziałem na benchmarku żadnych informacji o tamtych firmach a jedynie napierdzielanie na Tesle jest zawsze
  • avatar
   piomiq
   3
   I to jest ta jakość Tesli.... Widać jak tam działają procedury i kontrola jakości.
   Produkuje jednorazówki (akumulatory są nie wymienne - "wspawane" w podłogę), a produkcja byle szybciej, byle więcej. Ostatnio nawet przyśpieszyli, bo pan Musk nalegał.

   Inna kwestia to jak często takie rzeczy zdarzają się innym producentom. A jeśli się zdarzy to zapewne się tego tak nie nagłaśnia. A Tesla jak by nie patrzeć "stoi na świeczniku" ostatnio. Zatem mówi się na forum publicznym o każdym problemie z udziałem jej produktów.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    To dlaczego tyle kosztują te Tesle skoro jakości wykonania stoi na takim poziomie że w ogóle nie stoi?
    • avatar
     PerfectDAY
     2
     W nowej wersji powinni dodać możliwość sterowania padem od xboxa lub ps5. Tak na wszelki wypadek...
     • avatar
      Witalis
      2
      Wszystkie kierownice są osadzane na wielowpuście i przykręcane jedną nakrętką centralną. Nie ma możliwości aby odpadła lub się odkręciła. Więc nie była przykręcona tylko wsadzona na wielowpust... To skandal i to jest już celowe działanie pracownika! Ja sprawdził bym wszystkie modele które w ostatnim czasie ten człowiek przykręcał. To wszystko jest zapisane co i kto robił więc łatwo dojść kto zawinił...
      • avatar
       youkai20
       0
       W 2022 zeszło z taśm produkcyjnych 1,37 mln różnych modeli Tesli, ale to nie przeszkadza autorowi stwierdzić, że ta jedna wadliwa sztuka „potwierdza, że kwestia jakości w Tesli nadal stoi pod znakiem zapytania”. Heh, to samo dotyczy newsów na tym portalu...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie skomentuję
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nie skomentuję
         • avatar
          bbkr_pl
          -2
          Nie wiem jak wyglada kolumna kierownicy w Tesli, ale sa dwie opcje:

          * Albo kierownica sie luzowala, a kierowca ignorowal powoli odkrecajaca sie srube. Nie ma opcji, zeby sam clockspring trzymal ja tak mocno, zeby luzy nie byly zauwazalne. I w koncu kierowca sie doczekal efektu zaniedbania.

          * Albo faktycznie sruba byla z gownolitu i pekla nagle. Co wydaje mi sie malo prawdopodobne, kierownica z poduszka nie powinna odpasc nawet podczas testu zderzeniowego, a juz na pewno nie podczas jazdy po autostradzie.

          Na moje to zaniedbanie kierowcy. Nie wybielam tu Tesli, bo oczywiscie kierka powinna wyjecha dobrze dokrecona z fabryki, obowiazkowo z thread-lockiem na gwincie. Ale niestety wiele takich wypadkow typu "nagle odpadlo kolo" to jest ignorowanie objawow nadchodzacej awarii. Stuka ale jedzie, wiec po co sprawdzac.
          • avatar
           gicmo
           0
           Nie "odpadła kierownica", tylko włączył się tryb jazdy autonomicznej.
           • avatar
            janex2
            0
            Przecież to jest ficzer, a nie żaden brak jakości...