Samochody elektryczne

Tesla wraca na szczyt. Europa uwielbia te samochody

przeczytasz w 2 min.

Tesla Model Y po miesięcznej przerwie wraca na pierwsze miejsce podium w kwestii najlepiej sprzedających się samochodów w Europie. Elektryki Muska wyprzedziły uwielbiane przez mieszkańców Europy Dacie Sandero.

Tesla Model Y już raz była najpopularniejsza

Firma Elona Muska miała powody do radości już we wrześniu tego roku. Wówczas Tesla Model Y była najpopularniejszym (najczęściej kupowanym i dostarczanym) samochodem w całej Europie bez względu na rodzaj napędu.

W październiku Tesla odnotowała niewielki spadek wydajności, a to z uwagi na brak dostaw z Chin. Listopad natomiast znów okazał się być szczęśliwym miesiącem dla Muska, a Model Y wrócił na pierwsze miejsce podium wyprzedzając popularną Dacię Sandero.

Różnica była niewielka, ale Dacia musiała oddać pierwsze miejsce

Do klientów w listopadzie dotarło aż 19.144 nowych Tesli Model Y. Niewiele mniej, bo aż 18.746 egzemplarzy dostarczyła Dacia (modele Sandero) ustanawiając tym samym drugie miejsce na podium. Trzecie miejsce z wynikiem 17.309 aut należy do Toyoty Yaris.

Tesla Model Y w listopadzie 2022 sprzedała się lepiej o ponad 260% w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku.

To jednak nie koniec podbojów Tesli. Jak wynika z dotychczas istniejących danych - Model Y znalazł w grudniu aż 5.000 nowych właścicieli w samej Norwegii. Oznacza to, że grudniowe wyniki mogą być dla Elona Muska równie satysfakcjonujące, co listopadowe. Tym samym w pełni elektryczny samochód może być drugi miesiąc z rzędu najpopularniejszy w całej Europie.

Tesla Model YDostępność i ceny Tesli Model Y w Europie (Źródło: Tesla)

Problemy Tesli wydają się nie istnieć

Drastyczne spadki cen akcji Tesli i stale malejące zainteresowanie propozycjami Muska (w Stanach Zjednoczonych) wydają się nie mieć odzwierciedlenia na rynku europejskim. Mieszkańcy Starego Kontynentu coraz chętniej decydują się na zakup samochodu elektrycznego, a wybór najczęściej pada na produkowaną w Niemczech Teslę Model Y.

Może to wynikać ze stosunkowo szybkiego czasu dostawy auta do klienta (dziś zamówione auto dotrze najpóźniej w marcu 2023 roku) i całkiem atrakcyjną - jak na elektryka - cenę startującą od 274.990 zł.

Jeśli zatem trend sprzedaży Tesli się utrzyma, w nadchodzącym roku elektryków na naszych ulicach będzie przybywać w zastraszającym tempie, szczególnie biorąc pod uwagę przyspieszające tempo produkcji za naszą zachodnią granicą w Tesla Gigafactory Berlin.

Źródło: electrek, Automotive News Europe

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Halavin
  14
  Elektryki, ELEktryki, elekTRYKI, ElEkTrYkI... W dvpę se wadźcie te elektryki.
  ***** **** **********.
  • avatar
   Agresor
   9
   ja bym kupił, ale tego nie ma gdzie ładować
   • avatar
    BariGT
    7
    Samochód za 300k najlepiej sprzedającym się w Europie, zaraz przed yarisem za 1/5 tego - ale jaja XD XD
    • avatar
     loqwa
     4
     Ciekawi mnie (martwi...??) czy za tempem dostarczania aut na rynek nadąży ich ładowanie, mam tu na myśli i ilość punktów, jak i wymagany do ich zasilania prąd. Sytuację geopolityczną z węglowodorami w tle wiemy jaką mamy, inwestycji w energetykę jak na lekarstwo. Już teraz jedziemy "na rezerwie" a co będzie jak przyjdzie zasilić, prócz tych dodatkowych aut, także PC tak radośnie montowanych w całej Europie... Przyszła zima będzie ciekawa w myśl chińskiej klątwy.
     • avatar
      MokryN
      3
      Jak ludzie chcą to niech kupują, tylko żeby zwykły podatnik do tego nie dopłacał.
      • avatar
       duzers
       3
       Miało być tanio, a ja widzę 300 tyś. W pupe se wsadźcie te elektryki!
       • avatar
        traper
        -3
        Fajne autko, relatywnie tanie (porównując do innych aut przyspieszających w 5 sek. do setki) szkoda że w Polsce nie ma gdzie tego ładować...
        • avatar
         AmuletFortuny
         -11
         Ada Szabo jest słynną na cały świat jasnowidzką. Przepowiedziała miedzy innymi zamach na World Trade Center, datę śmierci Papierza Jana Pawła II czy zwycięstwo Argentyny w tegorocznym mundialu, już 10 lat temu!!!!
         Ada Szabo mieszkała W USA ale 15 lat temu postanowiła przeprowadzić się do Mandżurii i zamieszkać w starożytnym klasztorze Szaolin.
         Tam z dała od cywilizacji zajęła się tworzeniem magicznych artefaktów które daja tym co je nosza szczęście, miłość i ogromne pieniądze!
         Tysiące ludzi na swiecie dzięki artefaktom Ady Szabo wyszło z najwiekszych nedzy jakiś można sobie wyobrazić i dzis żyją jak królowie!
         Ty tez możesz stać się właścicielem magicznego AMULETU FORTUNY i w nowym roku stać się właścicielem milionów złotych!!!!
         Zamów już dzis oryginalny ręcznie zrobiony przez Adę Szabo i poświęcony przez mnichów z klasztoru Szaolin AMULET FORTUNY!!!
         Tylko czytelnicy Benchmark PL mogą kupić z 70% zniżki oryginalny AMULET FORTUNY jeśli kupia go z tego linka!!! Pospieszcie się liczba Amuletów jest ograniczona!!!

         https://newsyoucanread24.com/article/esoteric_pl/6-miesiecy-temu-brakowalo-jej-pieniedzy-na-czynsz-int/?_url=%252Fr%252FxYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&utm_campaign=36330&utm_content=35632&utm_medium=4&utm_source=21&sub_id=A647a45cc9286dd7aecf85e69bbfa6fdc&adi=A647a45cc9286dd7aecf85e69bbfa6fdc&adref=xYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&adp=14618&adr=eHRyb2dsb2JhbC5jb20%3D&adnid=21
         • avatar
          jozek23
          0
          "Najnowsze dostępne dane stowarzyszenia ACEA (europejskich producentów samochodów) pokazują, że końcówka tego roku jest zdecydowanie lepsza niż ubiegłoroczna. W listopadzie zarejestrowano bowiem w 30 krajach (Unii Europejskiej, EFTA i w Wielkiej Brytanii) 1 014 630 egzemplarzy nowych „osobówek”. To więcej o 17,4% (150 584 szt.)"
          • avatar
           Much_
           0
           Musk musi się nauczyć że w europie samochody żeby się lepiej sprzedawały powinny mieć wymiar i cenę europejską ;)
           • avatar
            Kasuja Wpisy Automatem
            0
            przecież te tesle, zwłaszcza model Y to jednorazówki. nawet 1 stłuczka może oznaczać szkodę 100%, bo jak się odkształci rama, to nie można jej po prostu wyprostować. w ramie niestety są *zaspawane* baterie. zaspawali je, bo deklarują że ten model baterii powinien wystarczyć na cały okres eksploatacji samochodu.

            w praktyce samochód który nie ma nawet drobnej stłuczki to ten, który stoi cały czas w garażu.