Ciekawostki

TP zmuszona do dostarczenia internetu

przeczytasz w 1 min.

Przy okazji omawiania nowej oferty Netii, w komentarzach użytkownicy dość głośno pomstowali na Telekomunikację Polską i jej ograniczone możliwości docierania do wszystkich potencjalnych odbiorców. 

Urząd Komunikacji Elektronicznej najwyraźniej wziął sobie do serca ilość pozytywnych działań UOKiKu i postanowił równać do najpracowitszych. Tym razem postanowił zmusić Telekomunikację Polską do dostarczenia internetu do 68 gmin, w których tego typu usługa już dawno temu powinna się znaleźć.

TP zobowiązana do usuwania z mapy Polski tzw. "białych plam" dostępu do internetu, zainstaluje swoją infrastrukturę w dwóch gminach z województw: Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego i Opolskiego, trzech z Kujawsko-Pomorskiego, Lubuskiego, Pomorskiego i Wielkopolskiego, czterech z Warmińsko-Mazurskiego oraz pięciu z Podlaskiego, Małopolskiego i  Łódzkiego. UKE wspomina również o kolejnych gminach, które być może zostaną ogłoszone już w drugiej połowie czerwca.

Przypominamy, że Telekomunikacja Polska w 2000 roku została sprywatyzowana, zaś na przestrzeni lat udziałowcem większościowym został francuski gigant telekomunikacyjny - France Télécom. Obowiązek inwestycji w gminach jest zatem nie odgórnym nakazem, a efektem porozumień zawartych z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, będących jednym z etapów państwowego zabezpieczania jakości świadczonych usług oraz przeciwdziałania tendencjom monopolistycznym (a to ostatnie jest wręcz stałym elementem wzajemnych relacji TP i UKE).

Źródło: Wyborcza.biz

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jaka to Telekomunikacja POLSKA. Jak należy do FRANCE Telocom? Ciekawe ile "polskich" zakładów jest już w rękach obcych państw.

  Zresztą jak można kogoś ZMUSIĆ do założenia gdzieś internetu...
  • avatar
   mateusz007
   0
   Macie coście chcieli, jedna z nielicznych firm przynoszących znaczne zyski została sprzedana w obce ręce a teraz narzekacie, że internetu nie zakładają tam, gdzie jest to nierentowne.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    eh 'patrioci' się odezwali.....
    TP jest monopolistą i z tego tytułu obowiązują ich inne zasady niż resztę operatorów, zwłaszcza że akcjonariuszem jest SP.
    • avatar
     1wilq
     0
     Niech TP lepiej się weźmie również za modernizacje swojej sieci bo to śmiech na sali i wstyd że w Warszawie w jednym z największych miast Europy ludzie muszą się zadowalać prędkością 0,5Mb/s.. :/ brak słów...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Bardzo dobrze że nasze urzędy przypomniały sobie o prawnej możliwości egzekucji na TP instalacji internetu w ramach "operatora wiodącego" - który to przywilej TP mieć chce (dotacje z budżetu) ale od lat miga się od realizacji obowiązkow "operatora wiodącego" - w tym: telefonów socjalnych i ogólnodostępnych automatów ulicznych.
      Moim zdaniem należy TP przywilej "operatora wiodącego' odebrać np. na rzecz "Netii" oraz szybko sprzedać resztówkę Skarbu Państwa.
      A potem Wolny Rynek - zero ulg i przywilejów dla Francuzów. Jeśli są silną firmą - wypłyną, a jeśli zdeczną - będziemy się cieszyli wszyscy.
      Jak ktoś tu napisał - TP to spadek po PRL, tyle że francuskie kierownictwo jeszcze ten spadek uczyniło ohydniejszym.
      • avatar
       Gothar
       0
       TP S.A. już w 2004r była w około 48% własnością France Tel. więc nie widzę powodów do oburzeń. To, że największy gracz na rynku nie chce pchać się do gmin gdzie jest 100 numerów z tego 15 osób będzie chciało mieć internet a rozrzut w terenie jest masakryczny to się nie ma co dziwić.
       Każdy chce zarabiać, a nie dokładać.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja tych z TP wcale nie rozumiem!
        Mieszkam prawie przy samym Poznaniu a o linie telefoniczną walczę już od bitych 3 lat ;/
        Przecież ja telefonu i Neostrady od nich za darmo nie chce, skrzynka TP jest 100m od mojego domu a zbywają mnie cały czas "brakiem możliwości technicznych" w XXI wieku czekać na łącze 3 lata??? Ja im chce dać zarobić przecież ale skoro mnie olewają to zostałem zmuszony na skorzystanie z usług telefonu stacjonarnego i internetu w ramach pewnych sieci komórkowych co zajęło mi tylko jeden dzień. Także całkowicie nie mieści mi się w głowie (a chciało by się powiedzieć że to nie mieści się także w innym niecenzuralnym narządzie) jak to jest że taki gigant zadowala się "dojeniem" kasy z masy ludzi, bez perspektyw i ambicji monopolisty (czytaj inwestycji i infrastruktury) na "dojenie" większej ich rzeszy w tym mnie. Mam nadzieje że zanim skończę studia ci z TP łaskawie mnie przyłączą...
        Pozdrawiam Benchmark'users ;]
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ja czekam na założenie telefonu stacjonarnego już 40 lat. Moi rodzice jeszcze za komuny składali podanie o telefon:)
         • avatar
          dnetsky
          0
          Jakie tam ciekawe ile firm "POLSKICH" jest w rękach zagranicy !!!
          przecież wiadomo że już takich prawdziwie POLSKICH FIRM nie ma
          poza paroma wyjątkami wszystko wykopili ludzie z zachodu

          zjedz se ptasie mleczko z wedla i poczytaj na pudełku
          albo poczytaj w zachodnich gazetach jak się niemieckim stoczniom kontrakty zwiększyły po zamknięciu naszych stoczni
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           "Charlie" - info do Ciebie

           TP SA ma określoną ilość czasu na zapewnienie Ci usługi podstawowej jaką jest tel. Od pierwszego udokumentowanego momentu zgłoszenia chęci posiadania tel. (czyli np. podania złożonego w TP/wysłanego do TP itp.) mają 18m-cy. Jesli nie wywiążą się z tego z jakichkolwiek względów, to MUSZĄ płacić Ci comiesięcznie odszkodowanie w wysokości opłaty abonamentowej. Reasumując: Poszukaj starego podania i zgłoś sie do rzecznika praw konsumenta z prośba o pomoc w odzyskaniu swoich pieniędzy i podłączdeniu linii.
           • avatar
            skullder
            0
            Nie wiem za bardzo kto pisał tego newsa ale mógłby przynajmniej "liznąć" temat zanim wypisze stek bzdur.
            Nikt nie może TP zmusić do dostarczenia dostępu do Internetu, bo nie jest to usługa powszechna - taką jest m.in. linia telefoniczna.

            Po drugie porozumienie z UKE z TP nie jest efektem jakiejś specjalnej troski o klientów, tylko ktoś w UKE chyba w końcu zauważył, że urząd ten nie został powołany do walki z TP ani do wciągania za uszy niektórych podmiotów na rynek. Efekt dotychczasowych działań regulacyjnych UKE to właściwie zatrzymanie inwestycji w tym sektorze, więc jest szansa na mały krok w stronę normalności.

            • avatar
             Konto usunięte
             0
             dobrze że w końcu jest szansa na likwidację „białych plam”.
             a propos wypowiedzi @wilqa to mam wrażenie że TP
             zaczęła na poważnie modernizować swoją infrastrukturę i
             coraz częściej wprowadzać ciekawsze oferty, jak choćby te
             z neo za 1zł lub pakietami TV, zawsze to jakiś krok do przodu