Internet

Transatlantycki kabel internetowy - ma prawie 6500 km i zapewni przesył do 160 Tb/s

przeczytasz w 1 min.

Od Wirginii do Bilbao, przez Ocean Atlantycki, ciągnie się światłowód – to projekt Marea, za którym stoją Microsoft, Facebook i Telxius.

Jeden jego koniec znajduje się w Wirginii, drugi jest 6437 kilometrów dalej, w hiszpańskim Bilbao. Taki kabel internetowy wspólnymi siłami stworzyli giganci branży, by Ameryka Północna i Europa miały wreszcie niezawodne połączenie.

Marea to wspólny projekt firm MicrosoftFacebook, którym wdrożyć go w życie pomogli specjaliści od infrastruktury telekomunikacyjnej, Telxius. Długi i ważący ponad 5125 ton kabel ciągnie się przez Ocean Atlantycki. Opracowując jego trasę postarano się o to, by uniknąć zagrożeń związanych z trzęsieniami ziemi, rafami koralowymi i wulkanami.

Marea kabel

Dane pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Starym Kontynentem będą mogły płynąć z prędkością sięgającą 160 Tb na sekundę (Microsoft tłumaczy, że to wystarczy, by odtwarzać 71 milionów filmów HD jednocześnie). Firmy stojące za projektem mają nadzieję, że jego uruchomienie pozwoli zapobiec przerwom w dostępie do Internetu i ogólnie zabezpieczy przyszłość pod względem szeroko pojętej łączności.

Kabel, na który składa się 8 par światłowodowych wiązek, został już zainstalowany (zajęło to 5 miesięcy), ale międzykontynentalna infostrada zacznie działać dopiero na początku 2018 roku. 

Źródło: Microsoft News, Futurism. Foto: RUN Studios / Microsoft

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nodi9899
  4
  Może to trochę głupie pytanie, ale czy to jest jakaś zmiana dla przeciętnego Kowalskiego?
  • avatar
   Franz
   3
   Biorąc pod uwagę w jakim tempie rośnie przesył danych w sieci to wg mnie te 160 Tb to mało.